ГЕРБ масово преселват избиратели
146 000 души са сменили адреса си за 4 месеца, обяви Мая Манолова, левицата иска промени в Изборния кодекс
/ брой: 40
Активисти на ГЕРБ масово организират преселване на избиратели в малките общини, за да манипулират изборните резултати. Това обявиха депутатите от Коалиция за България вчера. Те имат данни за различни общини и села, където дори 50 или 100 гласа могат да променят резултата на местния вот. Мая Манолова бе категорична, че зад огранизираните преселения стоят активисти на ГЕРБ. Тя обяви, че левицата е внесла предложение за промени в Изборния кодекс, които да спрат този вид "изборен туризъм".
Над 146 000 души са сменили настоящия си адрес от 1 септември до 31 декември 2010 г., сочи справка в ГРАО, цитирана от Мая Манолова. По думите й това са около 20 000 души повече, отколкото през същия период на предишната година, което показва небивало преселение на избиратели. Реално обаче тези хора не променят местоживеенето си, което ги превръща във виртуални туристи, обясни Манолова.
Идеята на КБ е законът да се измени така, че тези, които са променили настоящия си адрес след 1 септември 2010 г., да могат да гласуват само по постоянен адрес.
От БСП дадоха примери за масови "преселения" в морските общини, Монтанско и Добрич. В родното село на Искра Фидосова Киселево например по настоящ адрес жителите са се увеличи от 221 на 274 души. Смятайте сами колко процента е подобно увеличение, коментира Димчо Михалевски. Той бе категоричен, че подобни промени при адресните регистрации в малки общини със застинала икономика явно говорят за изборен туризъм.
Повечето промени в настоящ адрес са от една община в друга. Става въпрос за маргинални групи, социално слаби и роми, обясни Мая Манолова. Тя разказа случаи, в които бедни хора срещу обещани пари предоставят личните си данни на "брокери". Те извършвали пререгистрацията, при това в нарушение на Наказателния кодекс и на Закона за защита на личните данни.
Минути след изявлението на левицата отговор върна зам.-шефката на ПГ на ГЕРБ Искра Фидосова. Тя не сметна за необходимо да коментира предложението на социалистите, а просто ги обвини в дълбока конспирация. Тя вече била изискала справки в ГРАО за промяната на адреса на граждани от 1 септември досега. По нейните справки нямало почти никакво движение на хора в страната.
Фидосова демонстрира самочувствие и отсече, че с Изборния кодекс ГЕРБ реално сложили край на изборния туризъм. Затова ПГ на ГЕРБ нямало да променя нищо в него.
Мнозинството отговори в стил "защо биете негрите"
Депутатите от ГЕРБ спретнаха бърза контраатака на обвиненията на левицата и дадоха свое предложение по повод смяната на адресни регистрации.
Да започнат проверки за законови нарушения при смяна на адреса, но от 2007 г. досега и тези, които не са по законов ред, да бъдат отменени. Тази идея сподели в кулоарите Димитър Лазаров. Обяснението му бе, че с предложението на социалистите всъщност не се решавал проблемът с променилите регистрацията си през 2007 г. Лазаров натърти, че тогава БСП е била на власт, пък ГЕРБ за първи път участвали на избори. Докато депутатът се изказваше, агенция "Фокус" пусна кратка информация от ГРАО, според която в Кюстендилска област имало масово преселение преди 4 години. В най-малката община Трекляно регистрираните по постоянен адрес били 503-има, а по настоящ - 887. Следващото изречение в информацията гласи, че избраният кмет на общината Камен Арсов е бил подкрепен от левицата. ДУМА пък напомня, че Мая Манолова е избрана за депутат от Кюстендил.