Румен Радев настоя:
Борба срещу тези, които дават пари за изборите
Нито един сигнал за купен и контролиран вот не трябва да бъде оставен без убедителен отговор, призова президентът
/ брой: 193
"Още от първия ден на сегашния кабинет ясно заявих, че първостепенен приоритет трябва да бъде борбата с купения и корпоративен вот и по резултатите от тази борба ще съдим за цялостната работа на правителството. Обществото ни е свидетел на множество сигнали и публикации за изборна търговия, дори се появиха конкретни имена". Това заяви вчера президентът Румен Радев. За него като държавен глава е важно обществото да разбере дали институциите осъзнават своята отговорност към него и ще демонстрират ефективност, за да може да не се изкривява повече гласът на българите", подчерта той.
По думите на Радев справедливостта означава преди всичко еднакъв подход от правоохранителните органи към всички пристъпили закона, а не само към избрани.
Според държавния глава най-важното е да се осигури честност на вота, така че гражданите да получат доверие и да се върнат към урните. От Прокуратурата очакваме, ако има достатъчно събрани данни, да има безкомпромисни действия, призова Радев.
По-късно той се срещна с министрите на иновациите и растежа Росен Карадимов, който координира подготовката на изборите, на електронното управление Валентин Мундров и на вътрешните работи Атанас Илков, с и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов, с председателя на ЦИК Камелия Нейкова и със зам.-председателя на ДАНС Георги Георгиев.
"Нито един сигнал за купен вот не следва да бъде оставен без мерки, заяви Радев в началото на срещата. Очакваме борбата с купения вот да не се свежда само до дилърите на гласове, а и по-нагоре. Очакваме и действия за изграждане на доверие към гражданите за изборния процес. Трябва да направим така, че не само в следващия, а и в никой български парламент да не влизат представители на купения вот", категоричен е президентът.
"В МВР са постъпили досега 89 сигнала при 85 на миналите избори. Образуваните досъдебни производства са 42, а на предходните избори - 40. Предоставени са 336 предупредителни протоколи", отчете министър Илков.
Георги Георгиев обясни, че ДАНС изготвя предписания за допълнителни мерки за киберсигурност и се наблюдават операции по теглене на пари в брой в особено големи размери. Обработвала се и информация за лица, при които преди е имало сигнали за участие в купуването на гласове. Засилена е дейността по придобиване на информация, както и на контраразузнаването, действия на екстремистки терористични групи и наблюдението над граждани на други държави, обясни Георгиев.
"Всички сигнали, които касаят изборни нарушения, се обработват в 48-часов срок, не допускаме никакво забавяне по тези дела", обясни Сарафов. По думите му обаче трябвало да се внимава да няма репресивност и да се спазват принципите на правовата държава.
Шефът на ЦИК обясни, че са взела решение да бъдат унищожени всички неизползвани ролки специализирана хартия от стари избори. На предстоящите няма да се използва хартия от предходните, поясни Нейкова. Министър Росен Карадимов поясни, че няма проблеми с избирателните списъци, освен традиционните - за регистрирани много лица на един адрес. По отношение на машините имало неяснота в ИК, който не определя кой сключва договора за съхраняването на машините. Според Карадимов буди тревога, че машините се доставят от частна фирма, обслужват се от частна фирма и се съхраняват от частна фирма.