17 Октомври 2024четвъртък14:57 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Спрете безогледното "произвеждане" на професори*

Декларация на Събранието на академиците и член-кореспондентите към Българската академия на науките за приложението на Закона за развитие на академичния състав

/ брой: 77

автор:Дума

visibility 896

Законът за развитие на академичния състав в Република България бе публикуван на 21 май 2010 г., но практическото му приложение започна през м. март 2011 г. Той не въведе унифицирани държавни изисквания за минималните необходими показатели, които кандидатите за доцент и професор трябва да покрият, за да кандидатстват за подобни академични длъжности. Това доведе до масово принизяване на изискванията и масово хабилитиране на стотици кандидати. Тази практика дава лицето на съответния университет или научна организация, които очевидно са занижили своите изисквания към кандидатите. Хаблитацията по този начин се превърна в непрестижно постижение, а новохабилитираните учени, в доста случаи, не са носители на нови знания.
Въвеждането на научно жури, оценяващо кандидатите в конкурсите, има позитиви и ни приближи към европейската и световната практика. Липсата на ограничителни условия при подбора на членовете обаче доведе до порочни практики, до условия за лобизъм и корупция. Не се формира национална листа на хабилитирани лица, нито се създадоха условия за определяне на независим състав на журито.
Конкурсите и конкурсните места не се обявяват в национална листа за годината от Министерството на образованието и науката. На практика не се получава реална конкуренция при провеждането на конкурсите. Създадоха се условия за самовъзпроизводство във всеки университет, колеж или научна организация, а техният реален национален престиж и признание останаха без значение.
Не бе създаден орган за контрол на приложението на закона. Липсва система за контрол: върху нормативните документи на всеки университет или научна организация; върху качествата на кандидатите за академични длъжности и оценката на техните трудове; върху състава на научните журита; върху спазването на процедурите.
Процедурите се наситиха с повече бюрокрация, нарасна документацията. Не бе разписан модел на протичане на процедурите, които се превърнаха в символични краткотрайни събития. Защитата на дисертация запази същия модел, само се четат повече рецензии и становища. Дисертационните трудове не се промениха по обем и оформление по посока на утвърдения в света модел, акцентиращ на 4-5 публикации в чуждестранни списания с импакт-фактор.
Посочените причини и поредица други детайли ни карат да поискаме:
1. Да се ревизира действието на ЗРАС от новоизбраното Народно събрание и се осъществят срочни промени в него и в Правилника за неговото приложение.
2. Препоръчваме на МОМН експертно да внесе корекции в Правилника за приложение на ЗРАС, който да спре по-нататъшното негово вредно влияние.
3. На базата на нововъведените единни държавни критерии да се извърши ревизия на проведените от началото на 2011 г. процедури за избор на професори и доценти.
4. В съответствие с изискванията на Закона за насърчаване на научните изследвания (чл. 7а) министърът на образованието, младежта и науката да подготви срочно критерии за оценка на научноизследователската дейност на висшите училища и научните организации.
29 март 2013 г.

* Заглавието е на редакцията

МО недопустимо наруши закона

автор:Дума

visibility 128

/ брой: 198

Румен Радев поиска основен анализ на трагедията с авиокатастрофата

автор:Дума

visibility 156

/ брой: 198

Съюзът на съдиите се обяви против избора на Сарафов

автор:Дума

visibility 140

/ брой: 198

Предлагаме инвестиции, които ще задвижат икономиката

автор:Дума

visibility 162

/ брой: 198

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 139

/ брой: 198

При цените на храните има възходяща есенна тенденция

автор:Дума

visibility 152

/ брой: 198

До 5 млн. евро глоба за спекулативни цени на храните в Гърция

автор:Дума

visibility 156

/ брой: 198

Харчим по 400 лв. на "Черен петък"

автор:Дума

visibility 127

/ брой: 198

ЕК частично замразява пари за Румъния

автор:Дума

visibility 125

/ брой: 198

РСМ и Албания с паралелни академии

автор:Дума

visibility 162

/ брой: 198

Българска следа в ДДС схема в Гърция

автор:Дума

visibility 133

/ брой: 198

Накратко

автор:Дума

visibility 150

/ брой: 198

Сбъркана държава

автор:Александър Симов

visibility 138

/ брой: 198

Поне в една класация сме първи. Уви, не е за хвалене

visibility 168

/ брой: 198

Срамен футбол

автор:Дума

visibility 137

/ брой: 198

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ