16 Септември 2024понеделник19:52 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Карлош Коельо:

България и Румъния са подготвени за Шенген

За еднакви правила за всички при приемането на държава членка в зоната, настоява българският евродепутат Илияна Йотова

/ брой: 93

автор:Милена Николова

visibility 1908

На този етап България и Румъния са показали, че са достатъчно подготвени да предлагат изискванията за присъединяване към Шенгенското пространство. Това стана ясно преди време от проекта за доклад на португалския евродепутат Карлош Коелю, който дава позитивно становище за членството на България и Румъния. Комисията на Европейския парламент за човешки права, правосъдие и вътрешна сигурност разгледа доклада за приемането на двете държави в Шенгенското пространство. Представители на Народното събрание от България разговаряха с наши колеги евродепутати за перспективите пред членството на двете страни. Сред присъстващите бяха Моника Панайотова, Доброслав Димитров, Меглена Плугчиева, Джевдет Чакъров, Венцислав Лаков и Димитър Чукарски, евродепутатите от ГЕРБ Андрей Ковачев и Илияна Иванова, Илияна Йотова от Групата на социалистите и демократите, представители на Либералния алианс и независими. Във втората част от дискусията участваха и докладчиците за България и Румъния, както и евродепутати от Унгария и Германия. В доклада на Карлуш Коелю е добавен и нов текст, в който се посочва, че България трябва да приеме "специален пакет" от придружаващи мерки във връзка с рисковете от засилване на емиграционните потоци на сухопътната граница между България, Турция и Гърция. По този повод са и съмненията, че се поставят

нови критерии, извън вече установените

по шенгенските проверки.
Този текст не трябва да се допуска най-малкото поради две причини, беше мнението на депутата от Групата на социалистите и демократите Илияна Йотова. Според нея не е оправдано да съществува подобно изискване само по отношение на България, след като проблемите в други страни, които вече са членове на Шенген, са много по-големи във връзка с миграционните процеси от Северна Африка. Освен това българският евродепутат подчерта, че не може да се създават текстове за всеки отделен случай в Европа. Необходимо е общо законодателство и система от правила за всички държави членки на ЕС, бе нейното мнение. Тя заяви, че приема основния извод, че България и Румъния са изпълнили критериите за членство в Шенгенското пространство. По време на обсъждането на въпроса в Комисия по граждански свободи, правосъдие и вътрешен ред в ЕП тя изрази притеснението си, че докладът за  приемането на България и Румъния в Шенген е свързан с друг доклад, който се разглежда в момента в Европарламента - "Нов механизъм за оценка на прилагането на достиженията по правото на Шенген". Много държави членки на зоната за свободно движение не спазват изискваните стандарти и поради тази причина институциите на ЕС искат да създадат по-строги правила, които да важат за всички. Въпреки това по никакъв начин

не бива да се смесват двата механизма

и да се търси основание за ново забавяне на приемането на двете страни, категоричен беше българският евродепутат. Трябва да се пресекат всякакви опити да бъдат въвеждани допълнителни критерии, които не са прилагани при предишните разширения, повтори тя аргумента си. По думите й невъзможността на някои държави да се справят с емигрантската вълна от Африка и бедственото положение в някои европейски страни ще засили скептицизма и ще повлияе на решенията на някои държави членки да отложат за в бъдеще приемането на двете страни. Има опасения и заради факта, че в момента ЕК  е предложила нов механизъм за оценка на изпълнението на Шенгенското право за всички страни от ЕС и някои са склонни да поставят новото разширение на Шенген  в зависимост от приемането на този механизъм.
По отношение на "специалния пакет" Карлуш Коельо увери, че по никакъв начин това няма да е допълнително изискване за България, а тези "придружаващи мерки", ще се прилагат за всеки отделен случай, когато е необходимо справяне с възникнала конкретна ситуация. Според предварителна програма на Европарламента се очаква докладът за Румъния и България да бъде гласуван на страсбургската сесия на ЕП през юни, като ще бъде последван от решение на Съвета веднага след това.
Докладчикът Коельо заяви, че е

останал изключително доволен

от нивото на сигурност, което се прилага на българските граници и че някои от тях като например морската са много по-добре защитени в България, отколкото в някои други по-стари държави членки на ЕС. Той е на мнение, че последните два доклада за сухопътната граница ще бъдат приети от работната група за оценка на Шенген в началото на май. Това бе потвърдено и от представители на Унгарското председателство. Въпреки това, все още съществуват проблеми за двете страни в Европейския съвет, тъй като има държави като Франция, които все още имат резерви по отношение отварянето на границите си за България и Румъния.  Очаква се докладът да бъде приет първо в Европарламента, което би било силно послание до лидерите на държавите, които се опитват да блокират влизането на двете държави в Шенгенската зона и ще постави под съмнение техните доводи.
С изказвания представители на ЕП подкрепиха влизането на България и Румъния в Шенген. Освен това бе отбелязано, че двете държави имат по-малко недостатъци от много други страни, присъединили се при разширяването от 2007 година. Това потвърждава опасенията на евродепутатите, че резервите на Съвета са по-скоро на политическо ниво, отколкото на техническо. Саймън Бусутил от ЕНП (Малта) заяви, че критериите за приемане в Шенген трябва да се спазват и че ако България и Румъния са постигнали изискваните стандарти, те са добре дошли в зоната.


 

Три са версиите за инцидента с военния самолет L-39 ZA

автор:Дума

visibility 332

/ брой: 176

КНСБ настоява линията на бедност за догодина да е 667 лв.

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 176

3431 ученици са отпаднали през миналата учебна година

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 176

Едва 10% от пожарникарите у нас са жени

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 176

Чужди инвеститори бягат от България

автор:Дума

visibility 360

/ брой: 176

България е с най-голямо неравенство на доходите в ЕС

автор:Дума

visibility 332

/ брой: 176

70% от продажбите на лизинг са на автомобили

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 176

БНБ пуска сребърна монета за Рибния буквар

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 176

Ескалацията срещу Русия е само отложена

автор:Дума

visibility 388

/ брой: 176

Темата за мигрантите разделя Европа

автор:Дума

visibility 353

/ брой: 176

Сърбия връща военната служба

автор:Дума

visibility 393

/ брой: 176

Накратко

автор:Дума

visibility 1233

/ брой: 176

На петнадесети - без фанфари

автор:Боян Бойчев

visibility 452

/ брой: 176

Вот за мир или война

автор:Юри Михалков

visibility 604

/ брой: 176

"БСП-Обединена левица" дава знак за промяна в лявото

автор:Юлия Кулинска

visibility 375

/ брой: 176

Гладът в Америка се увеличава

visibility 368

/ брой: 176

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ