17 Септември 2024вторник05:35 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Наказаните българи

Каква политика провежда МВнР спрямо диаспората, след като не пуска в България сънародниците ни от Крим

/ брой: 70

автор:Георги Георгиев

visibility 2542

Вече седмица българското външно министерство не реагира за отказа на българското консулство в Москва да издава входни визи на етнически българи, адресно регистрирани в Крим, с мотива, че има издадена забрана за това. Припомняме, че на 4 април ДУМА публикува информация за скандалните случаи, която ни бе съобщена от Българската национално-културна автономия "Паисий Хилендарски".

Причината да има подобна забрана е очевидно свързана с отказа на България, както и на останалите страни от ЕС да признаят за легитимен референдума от март 2014 г., с който населението на полуострова, обявил преди това сецесия от Украйна, се присъедини мирно и с огромно масово въодушевление към Русия. Въпреки декларираната идея, че налаганите на Москва санкции от САЩ и ЕС не целят да засегнат населението на страната, а само да променят политиката на страната, на практика в случая с Крим се получава точно обратното. 

Под пълното и безотговорно мълчание на Европа и Америка украинската майданна власт лиши полуострова от електричество и вода (последното е чиста форма на геноцид). Наложени бяха санкции и в областта на търговията, киберпространството, финансите, както и визови ограничения. 

Фактически, като наложиха своите санкции на живеещите в Крим, държавите от ЕС и САЩ признаха, че те свободно са изразили своята воля да не живеят в една държава с режима в Киев. В противен случай би възникнал въпросът защо да се наказва населението на една окупирана територия, както твърдят в Киев и менторите им отвъд океана. 

В началото на миналата година в български сайтове бяха публикувани сърцераздирателни истории от украински медии как българите в Крим са притеснявани, ограничавала се свободата на словото им, как вече съжалявали, че са гласували със "за" на референдума за присъединяването към Русия. Журналисти от ДУМА имаха възможност да посетят полуострова през септември 2018 г., да се срещнат с представители на българската общност и лично да се убедят в нелепостите, разпространявани от украинската пропаганда. 

За изминалите пет години Русия успя да преодолее повечето от създадените проблеми, особено в сферата на енергетиката, водоснабдяването и транспортните връзки с материка. Постепенно започва да се преодолява търговската изолация на полуострова. Визовите ограничения, наложени от ЕС, формално са в сила, но реално и там нещата не са еднозначни. Според европейските изисквания, за да получат виза за държава от ЕС (също и за САЩ), кримчани трябва да отидат в Украйна, т.е. с това действие те уж дават доказателство за ефимерността на руския суверенитет върху полуострова. Обаче, тъй като те не го правят, поне не масово, се прибягва до други схеми. Хората си правят фиктивни адресни регистрации някъде в континентална Русия и с тях кандидатстват за шенгенска или друга виза за Европа и САЩ. Според специализирани сайтове за подобен вид услуги така можеш да получиш виза за Испания, чието консулство издава шенгенски визи на кримчани, но само срещу регистрация извън полуострова. Държави като Италия и Финландия давали без проблем визи, особено първата, срещу редовен паспорт с адресна регистрация в Крим. Обикновено ставало дума за половингодишни визи. Гърция, Холандия, Чехия макар да не признавали, че де факто дават визи срещу руски паспорти, реално го правели, макар и не толкова масово като италианците. Просто цените за услугата били доста по-големи. Т.е. и тук виждаме ерозия на санкционния режим. Разбира се, има една група държави, която не желае да дава визи под никакъв претекст, и България е сред тях. Което не е учудващо за страна, чиято външна политика е да бъде по-голям католик от папата и заради което после редовно си пати. 

За разлика от британци, германци, датчани, австрийци, американци ние, българите, имаме диаспора в Крим. Може и да са под 2000 души, но там живеят българи, които повече от 200 години са съхранили в себе си българското, независимо от три войни и сталинските репресии. Точно тези хора българското правителство в лицето на Министерството на външните работи сега наказва. 

По какъв начин помагаме на кримските българи, като не им позволяваме да посещават България? Ако те бягат от "руско робство", както пишат украински медии, тогава трябва да ги спасим. Ако искат да дойдат в България, защо да не положим усилия и да ги привлечем завинаги в страната? И без това българите, живеещи в страните от бившия СССР, са последният ни резерв за привличане на българи емигранти, но сегашната ни политика е просто никаква. Тя е сведена до сляпо, че и тъпо дори следване на общи решения, които са продиктувани от сили, които не се занимават изобщо с българския национален интерес. В крайна сметка толкова ли е трудно да се дават визи само на българите от Крим, а не на всички от полуострова, които пожелаят. Може и да е дискриминационно спрямо останалите, но отговаря както на българския национален интерес, така и на този на българите от Крим. 

 

Три са версиите за инцидента с военния самолет L-39 ZA

автор:Дума

visibility 499

/ брой: 176

КНСБ настоява линията на бедност за догодина да е 667 лв.

автор:Дума

visibility 503

/ брой: 176

3431 ученици са отпаднали през миналата учебна година

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 176

Чужди инвеститори бягат от България

автор:Дума

visibility 541

/ брой: 176

България е с най-голямо неравенство на доходите в ЕС

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 176

70% от продажбите на лизинг са на автомобили

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 176

БНБ пуска сребърна монета за Рибния буквар

автор:Дума

visibility 474

/ брой: 176

Ескалацията срещу Русия е само отложена

автор:Дума

visibility 579

/ брой: 176

Темата за мигрантите разделя Европа

автор:Дума

visibility 533

/ брой: 176

Сърбия връща военната служба

автор:Дума

visibility 614

/ брой: 176

Накратко

автор:Дума

visibility 1772

/ брой: 176

На петнадесети - без фанфари

автор:Боян Бойчев

visibility 663

/ брой: 176

Вот за мир или война

автор:Юри Михалков

visibility 908

/ брой: 176

"БСП-Обединена левица" дава знак за промяна в лявото

автор:Юлия Кулинска

visibility 963

/ брой: 176

Гладът в Америка се увеличава

visibility 555

/ брой: 176

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ