16 Септември 2024понеделник21:11 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Защо затъва Испания

/ брой: 22

автор:Галина Младенова

visibility 1827

Тези дни Международният валутен фонд предупреди, че Испания няма да постигне целта си за намаляване на дефицита. В последния доклад на МВФ се прогнозира дефицит от 6,8%, много над целта на правителството от 4,4 на сто. През 2013 г. се очаква малко понижение до 6,3%, вместо 3%, както Мадрид обеща на Брюксел.
Новото дясно испанско правителство от своя страна твърди, че ще спази обещанието си, въпреки че през 2011-а дефицитът на страната достигна над 8% от БВП вместо обещаните 6 процента. Още с идването си на власт правителството на Мариано Рахой предприе строги икономии в опит да възстанови доверието на пазарите в платежоспособността на Испания. Новите мерки включват орязване на почти 9 млрд. евро от разходите на всички министерства. Временно през следващите 2 г. се вдигат прогресивно ставките на някои такси и данъци, включително тези за испанците с високи доходи. Правителството е убедено, че така ще събере 6 млрд. евро. За първото тримесечие на 2012 г. се замразяват регулираните цени на електричеството. Пенсиите, осигурявани от държавната система за осигуряване, ще се повишат с 1%, колкото е и очакваната годишна инфлация.
Междувременно обаче в свой доклад агенция Мудис обяви, че Испания трябва да спести от бюджета си ни повече, ни по-малко, а 40 милиарда евро, ако иска да изпълни целта си за бюджетен дефицит за тази година от 4,4% от БВП. Това е с 42,8% повече от комбинацията от бюджетни съкращения и повишаване на данъците през 2010 и 2011 г. Според експертите са необходими допълнителни мерки за съкращения, за да може финансите на Испания отново да станат устойчиви. Проблемът обаче е, че анализаторите предвиждат свиване на икономиката на страната от 1,7% и 0,3% през 2012 и 2013 г. Суровите мерки, приложени от Мадрид, за да избегне колапса, "задушиха" бизнеса, доведоха до нарастване на безработицата и свръхзадлъжняване на частния сектор. Безработицата в страната удари рекорд в края на 2011 г. По данни на испанското министерство на труда броят на регистрираните безработни е достигнал 4,42 милиона души. Всеки пети работоспособен испанец е безработен.
В тези тежки времена често се чува, че от кризата не може да се излезе, без да се плати цената за това. Истината обаче е, че най-често цената я плащат най-бедните, най-младите и най-уязвимите. В Испания все по-дълги стават опашките пред безплатните кухни на католическата организация "Каритас". Кризата направи пропастта между богати и бедни още по-дълбока, като според Евростат в Испания се наблюдава едно от най-високите нива на социално неравенство в ЕС. Може би и заради това испанското правителство вече не вижда откъде да ореже още "живо месо", за да намали дефицита. Не бих им препоръчала да се учат от нас, както наскоро посъветва западноевропейците премиерът ни: бедността не е порок, но не е и за завист. А и нека не забравяме - нашата "макроикономическа гордост" е постигната с цената на много лишения, и то за доста години.
 
 

Три са версиите за инцидента с военния самолет L-39 ZA

автор:Дума

visibility 332

/ брой: 176

КНСБ настоява линията на бедност за догодина да е 667 лв.

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 176

3431 ученици са отпаднали през миналата учебна година

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 176

Едва 10% от пожарникарите у нас са жени

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 176

Чужди инвеститори бягат от България

автор:Дума

visibility 360

/ брой: 176

България е с най-голямо неравенство на доходите в ЕС

автор:Дума

visibility 332

/ брой: 176

70% от продажбите на лизинг са на автомобили

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 176

БНБ пуска сребърна монета за Рибния буквар

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 176

Ескалацията срещу Русия е само отложена

автор:Дума

visibility 388

/ брой: 176

Темата за мигрантите разделя Европа

автор:Дума

visibility 353

/ брой: 176

Сърбия връща военната служба

автор:Дума

visibility 393

/ брой: 176

Накратко

автор:Дума

visibility 1233

/ брой: 176

На петнадесети - без фанфари

автор:Боян Бойчев

visibility 452

/ брой: 176

Вот за мир или война

автор:Юри Михалков

visibility 604

/ брой: 176

"БСП-Обединена левица" дава знак за промяна в лявото

автор:Юлия Кулинска

visibility 375

/ брой: 176

Гладът в Америка се увеличава

visibility 368

/ брой: 176

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ