14 Август 2024сряда16:35 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Философията на монопола

/ брой: 172

автор:Светлана Велева

visibility 1437

Едрите монополисти у нас имат интересна философия - аз мога да нарушавам правилата, но другите са длъжни да спазват моите.
Вчера БНБ заплаши, че ни грозят банкови фалити, ако съдът отмени чл. 417, т. 2 от ГПК. Омбудсманът е сезирал КС, че въпросната точка е противоконституционна и поиска отмяната й. От БНБ скочиха, че ако банките не са привилегирована страна при събирането на задължения, "това неминуемо ще затрудни и забави принудителното изпълнение на неиздължени кредити и ще натрупа загуби във финансовия сектор, а в ситуация на продължаваща банкова и икономическа криза това носи заплаха от неплатежоспособност на банките." Някак изрaзът "риск от задълбочаване на кризата" стана дежурно оправдание за всякакви мерки, свързани с монополно-лобистки интереси. Да кажем, че банките имат някакво право, а правата на потребителите?
Доскоро банките бяха монополист при всякакви плащания към бюджета. Плащането в брой, на което потребителят има право, изобщо не бе възможно, защото съществувалите по-рано каси са закрити, а институциите масово не информират гражданите, че може да платят държавната такса с таксови марки. Така във всяко учреждение се е настанил банков клон, който не пропуска да се възползва от монополното си положение. Вместо да намалят до минимум размера на таксите за преводи към държавни институции, тъй като имат гарантирани хиляди плащания дневно, банките поддържаха необосновано високи такси. Понякога много по-високи от размера на задължението, което трябва да бъде платено. Това стана повод за протести.
Имаше сигнал, че е масова практика банките у нас да прилагат различни комисиони за парични преводи, в зависимост от това кой е получателят на парите. Това бе обявено като нарушение на Закона за защита на конкуренцията. Трябваше да има множество протести, подписки, сезиране на КЗК, за да се стигне все пак до някаква промяна. От март т.г. плащанията към бюджета са освободени от банкови такси. Това добре, но трябваше ли изтерзаният потребител да мине през толкова перипетии, за да извоюва право, което следва да му се полага?
Промяната на лихвите по време на кредитния договор е друго монополно положение. Банката по закон има еднолично право да вдига лихвите по време на договора, поставяйки пред свършен факт потребителя. Промяната обаче е допустима само "при наличие на основателна причина" и при условие, че клиентът има право да прекрати договора. Тези две условия у нас често не се спазват - банки вдигат лихви, без да се аргументират, а възможността да се прекрати договора е превърната в невъзможност заради солените такси за предсрочно погасяване на заема. Това вече е проблем, защото 86% от активното население е взело кредити, а лошите от тях т.г. достигнаха рекордни размери от 23%, или 9,7 млрд. лв. Спорен е и начинът на изчисляване на лихвите по потребителските кредити. Според финансист определянето им само на базата на един пазарен индекс създава непрозрачност и произвол, а тежестта от необслужваните кредити се пренася от неизрядните върху лоялните клиенти.
Оказва се, че не само няма равнопоставеност между банка и потребител, но и между отделните потребители. Те дори нямат защита, защото в промяната на условията банката има монополни права. Затова преди да скачат при най-малката заплаха за монополното им положение и да плашат с фалити, нека банките първо станат по-коректни към клиентите си.

Хората на Кьовеши влязоха в "Булгартрансгаз"

автор:Дума

visibility 268

/ брой: 154

Нивите поскъпнаха повече от два пъти за 7 години

автор:Дума

visibility 307

/ брой: 154

Митниците монтират суперскенери по границата

автор:Дума

visibility 301

/ брой: 154

Българският износ изостава с 6% на полугодието

автор:Дума

visibility 282

/ брой: 154

Банди вилнеят в Дания и Швеция

автор:Дума

visibility 343

/ брой: 154

Потушени са повечето пожари в РС Македония

автор:Дума

visibility 324

/ брой: 154

Нов руски командващ за Курска област

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 154

Накратко

автор:Дума

visibility 814

/ брой: 154

Лявото обединение и неговите душмани

автор:Александър Симов

visibility 411

/ брой: 154

Вакханален танц

автор:

visibility 494

/ брой: 154

Бойното кръщение на военноморския ни флот

автор:Дума

visibility 302

/ брой: 154

Що е ляво и има ли то почва у нас?

visibility 345

/ брой: 154

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ