16 Септември 2024понеделник20:45 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Швейцарците не искат АЕЦ

Антиядрените настроения в страната стават все по-силни

/ брой: 139

автор:Дума

visibility 2852

В Швейцария зачестяват протестите срещу атомните електроцентрали, съобщи Дойче веле. Повод за демонстрациите са намеренията на енергийни концерни да строят нови реактори, както и желанието им да удължат живота на съществуващите вече АЕЦ.
Рудолф Рехщайнер е от швейцарската социалдемократическа партия и депутат в парламента. От 35 г. насам е един от лидерите на антиядреното движение в Швейцария. "Германия произвежда 150 пъти повече слънчева енергия в сравнение с Швейцария. Дали причината за това не е в атомното лоби, което ние имаме и което се опитва да блокира всеки прогрес от 30 години насам?", попита риторично Рехщайнер на митинг срещу използването на атомната енергия.
Антиядрените настроения в Швейцария стават все по-силни. В последната демонстрация в района на Гьосген, където се намира една от петте атомни електроцентрали, участваха 5000 души. Сред тях бе социалдемократката Катарина Хирцелер от Гьосген. Тя е крайно ядосана от намеренията на енергийните концерни. "Те искат да построят още три атомни електроцентрали. Ние обаче сме категорично против", заяви тя. "Ние сме и срещу удължаване на живота на вече съществуващите атомни електроцентрали. Първоначално в Гьосген казваха, че ядрените реактори ще работят 30 години. Те обаче се експлоатират вече 35 години. Сега пък се настоява за допълнително удължаване на живота им!", възмущава се Катарина Хирцелер.
Между 1990 и 2000 г. в Швейцария действаше 10-годишен мораториум върху строежа на атомни реактори, припомня Дойче веле. През 1998 г. правителството се обяви дори за постепенен отказ от ядрената енергетика. Пет години по-късно обаче този отказ беше отхвърлен от швейцарците на специално организиран референдум. Според прогнозите през 2020 г. в Швейцария ще има недостиг на електроенергия. Причините са в изтичащите по това време договори за внос от съседните страни, както и ограничената продължителност на живот на петте действащи атомни електроцентрали, строени между 1969 и 1984 година.
Официално поисканото сега от атомното лоби разрешение за строеж на три нови реактора в Швейцария предизвика остри реакции и сред екоактивистите в Германия. Четири от общо петте вече съществуващи атомни електроцентрали са в непосредствена близост до германската граница. Един от най-болезнените въпроси е крайното складиране на ядрените отпадъци. В средносрочен план швейцарското правителство има намерение да построи съответното съоръжение за това. Само че предложенията за мястото, на което ядрените отпадъци ще се складират завинаги, са също в непосредствена близост до Германия. Това, естествено, никак не се харесва на социалдемократката Рита Шварцлюр-Щутер, депутатка от германския Бундестаг: "Ние няма да допуснем това в близост до границата. Достатъчни са ни атомните реактори наблизо!", казва германската депутатка.
Има ли шанс да се спре строежът на нови атомни електроцентрали? "Да", твърди Рудолф Рехщайнер, депутат в швейцарския парламент: "Строежът на всеки един атомен реактор трябва да получи одобрение чрез референдум. Така че ние все пак бихме могли да се наложим", надява се щвейцарският депутат и екоактивист.

Три са версиите за инцидента с военния самолет L-39 ZA

автор:Дума

visibility 332

/ брой: 176

КНСБ настоява линията на бедност за догодина да е 667 лв.

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 176

3431 ученици са отпаднали през миналата учебна година

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 176

Едва 10% от пожарникарите у нас са жени

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 176

Чужди инвеститори бягат от България

автор:Дума

visibility 360

/ брой: 176

България е с най-голямо неравенство на доходите в ЕС

автор:Дума

visibility 332

/ брой: 176

70% от продажбите на лизинг са на автомобили

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 176

БНБ пуска сребърна монета за Рибния буквар

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 176

Ескалацията срещу Русия е само отложена

автор:Дума

visibility 388

/ брой: 176

Темата за мигрантите разделя Европа

автор:Дума

visibility 353

/ брой: 176

Сърбия връща военната служба

автор:Дума

visibility 393

/ брой: 176

Накратко

автор:Дума

visibility 1233

/ брой: 176

На петнадесети - без фанфари

автор:Боян Бойчев

visibility 452

/ брой: 176

Вот за мир или война

автор:Юри Михалков

visibility 604

/ брой: 176

"БСП-Обединена левица" дава знак за промяна в лявото

автор:Юлия Кулинска

visibility 375

/ брой: 176

Гладът в Америка се увеличава

visibility 368

/ брой: 176

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ