16 Юли 2024вторник02:39 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Из пледоарията на Ботевите четници

В мемоарите си Илия Цанов разказва важни исторически събития с перото на обективен хронист

/ брой: 125

автор:Христо Цеков

visibility 2876

Името на Илия Цанов, брата на Найчо Цанов, е добре известно. Особено с неговата адвокатска защита на Ботевите четници пред турския извънреден съд в Русе, благодарение на която е облекчено положението на Иваница Данчев, Кирил Ботев и други четници от видинския и русенския затвор. След освобождението ни от турско робство, като министър на външните работи и вероизповеданията, има голям дипломатически принос за осъществяването на Съединението на Княжество България и Източна Румелия. Дадености, които го вписват сред строителите на Третата българска държава. А запознаването с неговия житейски път по същество е запознаване с обществено-политическата атмосфера на неговата съвременност (1835-1901).
Чест прави на Веселина Антонова като съставителка на току-що издадената книга "Из записките ми" на Илия Цанов, издание на Висшия адвокатски съвет. Посветена е на 135-годишнината от процеса срещу Ботевите четници и 110-годишнината от смъртта на Илия Цанов.
Представям си с какъв голям интерес читателите и особено документалистите ще разтворят страниците на това издание. Защото няма по-голямо удовлетворение от това да се четат лични бележки и спомени, записани по времето на самите интерпретирани събития. В случая ние имаме възможност да се докоснем до разказаното в първо лице от Илия Цанов за въстанието във Видинско, Кулско, Белоградчишко и Ломско през 1850 г. Бележките му по съденето на преживелите войводата Ботева - 1876 г., както и бележките му по Съединението - 1885-1886 г.
Да се преразказва това, което е поднесено в тази книга, не само че е трудно и е неетично към автора, към когото дължим голямо почитание, че е оставил за следващите поколения такива сериозни данни, лично от него преживени. Така че, каквато и висока оценка да дадем на съдържанието, колкото и да е приповдигната, тя ще е вярна. И още нещо.
Към високостойностното съдържание на това, което ни предлага Илия Цанов, съставителката на книгата прибавя уникални приложения, които не могат да се отминат като компоненти, отразяващи времето, за което ни говори защитникът на Ботевите четници. Става дума за публикациите по време на процеса в Русе, намерили място във в. "Дунав" от юли-август 1876 г. Показанията на Стоян Заимов и отделно полемиката му с Илия Цанов по време на извънредния съд и заседанията му на 11 август 1876 г. Спомените на подсъдимите Никола Обретенов, член на щаба на Ботевата чета, на Йордан Йорданов-Инджето, на Димитър Маринов, учител в Лом, приютил Иваница Данчев и Кирил Ботев, спомените на Мито Анков, зет на Илия Цанов...
Като прибавим към посоченото и докладите на австро-унгарския консул Оскар Монтлонг до граф Андраши в Цариград, на английския консул Ричард Рийд до Хенри Елиот в Цариград и доклада на руския консул Василий Кожевников до граф Игнатиев в Цариград, безрезервно трябва да приемем, че разполагаме с една изключително полезна творба, която ни връща във времето на възрожденския период в нашата история.
По повод на посочените годишнини, на които е посветена книгата, Висшият адвокатски съвет организира отбелязването им в Русе днес с доклад за Илия Цанов, поставяне паметна плоча за него върху местния исторически музей и представяне на книгата Илия Цанов - "Из записките ми", със съставител, предговор и бележки на Веселина Антонова, подготвена за печат и отпечатана в издателство "Сиби".
 

Хора с ниски доходи ще плащат високи цени на водата

автор:Дума

visibility 870

/ брой: 132

Онлайн сайтове предлагат дрехи с олово и токсини

автор:Дума

visibility 790

/ брой: 132

Магистрала "Хемус" поскъпва с милиони

автор:Дума

visibility 821

/ брой: 132

Гореща вълна и пожари обхванаха Балканите

автор:Дума

visibility 895

/ брой: 132

Германия удължава граничните проверки

автор:Дума

visibility 911

/ брой: 132

Италия освободи индийци, работили като роби

автор:Дума

visibility 838

/ брой: 132

Преустановиха преговорите за примирие в Газа

автор:Дума

visibility 833

/ брой: 132

Дано се замислят!

автор:Таня Глухчева

visibility 909

/ брой: 132

Квантов ВИП

visibility 818

/ брой: 132

БСП даде заявка да бъде гарант на Конституцията

автор:Дума

visibility 813

/ брой: 132

В очакване на Конституционния съд

автор:Дума

visibility 831

/ брой: 132

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ