14 Август 2024сряда15:59 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Песимистични прогнози

Повторението на глобални стопански кризи не е изключено

/ брой: 219

автор:Чавдар Николов

visibility 1519

Тридесетгодишното световно идеологическо неолиберално пиянство доведе до тежки увреждания в мисленето на политици, икономисти, социолози, философи, до цялостна деформация на общественото мнение, до деградиране на публичните институции. Ако безпристрастно сравним двете световни стопанско-финасови кризи, Голямата депресия 1929-1933 г. и Голямата рецесия от 2008 г., ще констатираме голяма прилика, ако, разбира се, игнорираме търговията в реално време посредством мрежа от компютри и исторически неимоверно разрасналата се система от финансови деривативни инструменти.
Но нека да си спомним как президентът  Франклин

Рузвелт навремето преодолява кризата

Освен фискалната експанзия, на прост език казано, печатането на пари, са приложени още най-малкото две дълговременни фундаментални антициклични мерки. А именно строгите регулации и залагането на научнотехнологични пробиви. За целите на първото например законово е разделено спестовното и инвестиционното банкиране в Щатите (отменено през 1999 г.). А за второто навремето е създаден иновативният център в Силиконовата долина, с държавно финансиране също е реализиран и проектът "Манхатън" за изработването на атомната бомба и за многопосочни изследвания във въпросната област.
Слабостта на политиката на президента Обама е, че тя досега се ограничава главно с допълнителната емисия на пари и инжектирането им в икономиката. Ако се изключат някои относително незначителни финансови регулации по линия на капиталовата адекватност на банките (Базел III), "новата световна финансова архитектура" остана само в сферата на пожеланията. Изобилието на финансовите деривативи и понастоящем прави финасовите пазари непрогледни, непредвидими, а ориентацията на тях - непосилна дори за професионалисти. Връзката банка-клиент продължава да е опосредствана до степен на почти пълна незаинтересованост и загуба на текуща взаимна зависимост и контрол.
Научнотехнологични пробиви с измерения, сходни на тези при компютрите, интернета, клетъчните телефонни комуникации, днес като че ли не се очертават. Липсва и концентрация на държавни и частни финансови ресурси с такива намерения. Видимо усилия са съсредоточени единствено в разработката на алтернативни автомобилни двигатели, но засега постиженията във въпросната област са по-скоро скромни. Тук е налице също противодействието на лобито на нефтодобивните компании, еднозначно заинтересовани от възпроизводството и в перспектива на икономиката, базирана почти изключително на нефт.
Факт е, че след предизвиканата от самия него глобална криза от 2008 г. неолиберализмът не само че не умря, но като че ли стана още по-агресивен.

"Чаеното парти" в САЩ

придоби силно идеологоческо влияние в Републиканската партия, а схващанията на привържениците му са насочени повече към реалността от ХIХ век, отколкото към тази от ХХI столетие. Отказът от прякото данъчно облагане и фискалната система, разчитаща главно на косвени данъци, ликвидирането на централната банка, реинтродукцията на златния еталон и на "свободните пари", както и законодателното регламентиране на уравновесения на всяка цена държавен бюджет, свидетелстват именно за неоконсерватизъм, доведен до абсурд. Става дума за неочаквано възраждане на архични и реакционни възгледи, които доскоро са считаха за надраснати от човечеството и принадлежащи само на миналото
И ЕС, и САЩ са световни стопански центрове. Те и понастоящем значимо се различават по степените на икономическа свобода, респективно държавна ангажираност в икономиката, по разбирането за механизмите на социалната отговорност и обществена справедливост. Предпоставянето при всеки един случай на паралелност в интересите на Евросъюза и Щатите не отговаря на елементарна логика. Значимите американски гостратези начело със Збигнев Бжежински непременно препоръчват, да речем, присъдиняването на Турция като пълноправен член на Евросъюза. Трезвомислещите техни европейски колеги, като Хелмут Шмит например, виждат огромните рискове за европейската идентичност при реализацията на такова намерение и разбираемо се обявяват против.
Най-опасното в днешната ситуация обаче е, че съществува реалният шанс реакционните възгледи "отвъд неолиберализма" да станат последователно политическа позиция на едната от партиите в двупартийната система на САЩ и така някога, по-нататък основополагащи в управлението на страната. А второто би означавало твърде различаващите се и сега икономически и обществени модела от двете страни на океана да се разминат още повече, кардинално. Което пък неминуемо би довело до

качествено нова геостратегическа ситуация

и изправянето на Евросъюза пред необходимостта да поеме по още по-самостоятелен, отделен път. При бързо променящата и влошаващата се актуална обстановка за дългосрочното бъдеще на структурите по сигурността може само да се гадае.
По този начин днешният свят не само че не е преодолял напълно кризата, стопанското възстановяване продължава да е крехко, несигурността и колебливостта на финасовите пазари доминира. Светът не е предотвратил и вероятността за повторения на глобални кризи занапред. Затова от днешна гледна точка достоверни световни глобални прогнози не изглеждат възможни. Настоящата диагноза е по-скоро за липса на друга предвидима световна перспектива освен песимистичната, тази за предстоящи хаос и турбуленции.

Хората на Кьовеши влязоха в "Булгартрансгаз"

автор:Дума

visibility 268

/ брой: 154

Нивите поскъпнаха повече от два пъти за 7 години

автор:Дума

visibility 307

/ брой: 154

Митниците монтират суперскенери по границата

автор:Дума

visibility 301

/ брой: 154

Българският износ изостава с 6% на полугодието

автор:Дума

visibility 282

/ брой: 154

Банди вилнеят в Дания и Швеция

автор:Дума

visibility 343

/ брой: 154

Потушени са повечето пожари в РС Македония

автор:Дума

visibility 324

/ брой: 154

Нов руски командващ за Курска област

автор:Дума

visibility 315

/ брой: 154

Накратко

автор:Дума

visibility 810

/ брой: 154

Лявото обединение и неговите душмани

автор:Александър Симов

visibility 411

/ брой: 154

Вакханален танц

автор:

visibility 494

/ брой: 154

Бойното кръщение на военноморския ни флот

автор:Дума

visibility 302

/ брой: 154

Що е ляво и има ли то почва у нас?

visibility 345

/ брой: 154

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ