16 Юли 2024вторник12:47 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Точката над И-то

Повече Европа в ЕС, но не с повече европейци?!

/ брой: 211

автор:Иво Атанасов

visibility 1714

Моето поколение беше възпитавано силно да люби и мрази. Може би затова си спомням в детайли деня, когато за пръв път, изненадващо и за самия себе си, изпитах съжаление към турци. Беше в киносалона, някъде през 70-те години, при прожекция на филма "Автобусът". Лентата беше забранена в родината на режисьора Бай Окан заради унизителния, макар и удивително достоверен - а може би тъкмо затова - начин, по който той представяше своите сънародници. Автобусът беше натъпкан с анадолски селяни, които в името на по-добър живот в мечтания Запад бяха готови да посрещнат всякакви несгоди по пътя. Водеше ги земляк, вече натурализиран в Германия, който излезе пълен мошеник. Събра им документите и парите и ги заряза в автобуса на градски паркинг. Част от тях се осмелиха да излязат и намериха смъртта си - един се вцепени от студ на крайречен парапет и цопна във водата, друг беше пребит от бръснати глави, трети умря от глад. Останалите бяха толкова шокирани от непознатата среда, че не посмяха да се покажат навън. Правеха всичко вътре, докато един ден автобусът потече и паркингът стана като морето край Лозенец това лято. Това позволи на полицията да ги открие и когато ги изваждаше един по един, бяха толкова жалка картинка, че зрителят нямаше как да остане безчувствен.
В Западна Европа има вече второ поколение потомци на първата голяма вълна икономически имигранти. Изминали са вече толкова години, цели десетилетия, но смущаващо голям брой от тях все още не могат да преодолеят културните различия. Нито пък са в състояние да се интегрират. Затварят се в анклави, но не просто като местоживеене, а и като традиции, вярвания и култура. И ако първите имигранти бяха поне благодарни за това, че Западът ги посрещна в труден момент и положи немалко грижи за тях, при притеснително голяма част от синовете и особено от внуците им няма дори благодарност. Те са само частично интегрирани, колкото да получат образование, работа и социални помощи, но не и в културно отношение. Някои от тях са дори враждебно настроени. Показателно е, че атентатите в лондонското метро бяха извършени от внуците на имигранти, които при това още по рождение са британски граждани. А терористите, които удариха двете кули-близнаци в Ню Йорк, са завършили висше образование в Германия. Други пък воюват на страната на "Ислямска държава".
Ситуацията със сегашния наплив от нелегални имигранти в Европа е още по-обезпокоителна. Част от тях наистина са жени и деца, чиято драма събужда човешкото съчувствие. Но сред тях има и мъже в разцвета на силите си, чието присъствие е преобладаващо, а поведението им - най-меко казано - невъздържано. Като това на унгарската гара Бриске, където отказаха донесената им от доброволци вода и храна, защото била със знака на Червения кръст. Беше грозно да се види как ритат бутилките и пакетите. Някои побързаха да ги оправдаят - имали билети, но властите не позволявали на влака да поеме към Германия и затова бежанците реагирали толкова грубо. Не е ясно дали Горки, ако беше жив, щеше да възкликне при тази сценка: "Билет - това звучи гордо!" Защото притежанието на билет не е индулгенция за арогантността. И защото те нямат никакви други документи, нито пък позволяват да бъдат регистрирани в първата страна от ЕС, в която попадат, както е според правилата. Пък и как така си губят все личните карти, а не примерно айфоните?
Същото обаче се случи и на гръцко-македонската граница, където нахлуващите без всякакво съмнение бяха без билети. Отказаха водата и храната, не позволиха дори на децата си да я докоснат. Все заради емблемата на Червения кръст. Но ако тези хора още отсега се държат по такъв начин, какво ли ще бъде утре, когато се установят? Руската крила фраза казва: "В чужой монастырь со своим уставом не ходят", но те не искат и да чуят за нея. Настояват Европа да ги приеме, без ни най-малко намерение да се впишат в нейните правила. Имат си свои и се опитват да ги налагат, където и да отидат. Запознати са с правата си, записани в конвенции, харти и споразумения, но не ги е грижа, че правата имат две страни - получаваща, но и даваща. По отношението към даващата страна може да се съди за домогванията на приемащата. Гаврата с Червения кръст никак не вдъхва оптимизъм, но Старият континент сякаш е загубил инстинкта си за самосъхранение. Може би се надява, че споменатите случки са изключение, макар десетилетният му опит да доказва, че не са.
В речта си за състоянието на ЕС председателят на ЕК Юнкер призна: "Усеща се недостиг на Европа и на съюз в този ЕС. И това трябва да се промени." Само че повече Европа едва ли ще се постигне с все повече и повече азиатци и африканци, при цялото дължимо уважение към тях. А споровете по разпределението им едва ли ще донесат повече съюз в ЕС. По-скоро ще поставят здравината му на небивало досега изпитание.

Други текстове от автора на: www.ivoatanasov.info

Застрахователи не покриват щети

автор:Дума

visibility 116

/ брой: 133

НСИ отчете 2,5% годишна инфлация през юни

автор:Дума

visibility 108

/ брой: 133

БНБ отчита бум на фалшивите банкноти

автор:Дума

visibility 109

/ брой: 133

По-малко и по-скъпо винено грозде тази година

автор:Дума

visibility 119

/ брой: 133

Германия прехвърля 800 000 войници

автор:Дума

visibility 121

/ брой: 133

Френската левица опитва да състави кабинет

автор:Дума

visibility 119

/ брой: 133

Диктаторът Фухимори кандидат за президент

автор:Дума

visibility 120

/ брой: 133

Накратко

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 133

Код "Пожар"

автор:Ина Михайлова

visibility 100

/ брой: 133

Вода в пясъка

автор:Евгени Гаврилов

visibility 117

/ брой: 133

Евро 2024 - в историята

автор:Марин Милашки

visibility 133

/ брой: 133

Преди да теглим потребителски кредит

автор:Дума

visibility 69

/ брой: 133

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ