17 Септември 2024вторник14:09 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Петър Витанов: Нов пакет енергийни санкции срещу Русия трудно ще бъде подкрепен единодушно в ЕС

автор:Дума

visibility 3597

Закъснението с Плана за възстановяване и устойчивост беше техническо изоставане вследствие на политическата нестабилност у нас. Предишното редовно правителство не го внесе в срок, а служебните правителства загубиха още няколко месеца, за да го пренапишат. Това каза пред БНТ ръководителят на Групата на българските социалисти в ЕП Петър Витанов.

Според него посещението на Урсула фон дер Лайън е стандартна практика, а средствата, които се очаква да получим по плана, имат за цел да подпомогнат българската икономика в прехода към декарбонизация и енергийна трансформация.

Искрено се надявам, че планът не се използва като инструмент за влияние по отношение на падане на българското вето за членството на Република Северна Македония в ЕС, това е в разрез с разбиранията ми за правене на политика“, каза евродепутатът.

Той подчерта, че ЕС държи преговорите да започнат по-бързо и заради ситуацията в Украйна.

Важно е този регион да бъде интегриран, тъй като е обект на въздействия от множество различни световни и регионални сили – Китай, Турция, САЩ, Русия. От тази гледна точка ЕС иска по-бързо решение – да се даде надежда на този регион, че в някакъв обозрим момент ще стане част от голямото европейско семейство“, заяви Петър Витанов.

В България дебатът малко се промени, започна да битува разбирането, че всяка сделка със Северна Македония би била предателство. А не би следвало да е така, защото всъщност голямата цел на България е да постигнем споразумение“

Витанов определи като проблем липсата на информация и факта, че не знаем на какъв етап са преговорите, което буди недоверие. Той подчерта, че няма как Европейския съюз да бъде гарант за отношенията между двете държави, каквато е тезата на българския министър председател. „Словения и Хърватия продължават да имат териториални спорове, което показва, че ЕС все още не може да намери пътя, който да ги обедини. Когато има нерешени въпроси преди членството, те не намират по естествен път своето разрешение“, смята Петър Витанов.

По повод ситуацията в Украйна и следващите действия на Европейския съюз, той изрази съмнения, че Европа лесно ще се обедини около нов пакет от санкции.

Нови санкции срещу Русия вероятно ще има, но всеки следващ пакет ще бъде все по-трудно приеман. Енергийните санкции засягат непропорционално различните страни-членки. Държави като България и Унгария, които са много по-силно зависими от руските енергийни ресурси, ще бъдат по-тежко засегнати дори от тези, върху които се налагат санкциите. Направи се опит да има ембарго на газа, на ядреното гориво, на петрола, но това не се случи. И то не защото не искаме да бъдем солидарни, а защото това би предизвикало едно икономическо самоубийство на част от страните-членки на ЕС“, категоричен е Витанов.

Като част от ЕС и НАТО България няма как да остане неутрална в конфликта, тя вече е взела страна. Но всяка държава има право да избере подхода. Великобритания е избрала да праща оръжие, но да не приема бежанци. България засега възприема по-хуманитарния подход. Тук има почти 100 000 души, за които се грижим да имат храна, подслон и съответните условия да останат. Решение на самата държава е по какъв начин да оказва помощ“, коментира социалистът.

За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП: https://www.socialistsanddemocrats.eu/

БСП е за запазване на биоживотновъдството

автор:Дума

visibility 124

/ брой: 177

Проблемът на РСМ не е с България, а преговорите за ЕС

автор:Дума

visibility 136

/ брой: 177

100 нови социалисти са приети в Стара Загора

автор:Дума

visibility 123

/ брой: 177

Отчитат рекордни загуби на вода

автор:Дума

visibility 132

/ брой: 177

"Булгаргаз" иска поскъпване на газа с 3% през октомври

автор:Дума

visibility 108

/ брой: 177

НСИ отчете годишна инфлация от 2,1%

автор:Дума

visibility 132

/ брой: 177

Бум на фалшивите столевки

автор:Дума

visibility 128

/ брой: 177

Втори опит за убийство на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 117

/ брой: 177

Рокади в Еврокомисията

автор:Дума

visibility 118

/ брой: 177

Мексико прие съдебната реформа

автор:Дума

visibility 107

/ брой: 177

Стачка в косовския парламент за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 117

/ брой: 177

Жалките пари

автор:Аида Ованес

visibility 105

/ брой: 177

Вода газим, жадни ходим

автор:Мая Йовановска

visibility 104

/ брой: 177

Българчета - граждани на света

автор:Дума

visibility 124

/ брой: 177

Виновен е Рогатия

автор:Мая Йовановска

visibility 108

/ брой: 177

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ