15 Юли 2024понеделник21:57 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Е-разхищения

/ брой: 228

автор:Светлана Велева

visibility 2003

Правителството възнамерява да създаде нова мегаагенция за електронно управление, стана ясно тези дни. Централизирането се налагало заради некоординираните политики по електронизиране на услугите от отделните ведомства в последните 15 години. Стратегия за е-правителство съществува на хартия от 2002 г., времето на НДСВ и надъханите юпита, които нищо не направиха. Изхарчени са стотици милиони левове, а продължаваме да стоим пред гишетата.
Бойко Борисов, за когото е-управлението беше приоритет, след завръщане от Естония през 2011 г. даде срок от 6 месеца за е-правителство. След това по време на служебното правителство президентът дори назначи министър за развитие на електронното правителство - Роман Василев. Успехите до този момент са: няколко работещи онлайн услуги в отделни администрации - НАП, Търговски регистър, НОИ и в някои общини. Инвестицията обаче е колосална, несъизмерима с малкото е-услуги, които ползваме. Според ревизия на вицепремиера Даниела Бобева от миналата година, до момента са дадени над 300 млн. евро. Някои експерти дори спрягаха сума от 1 млрд. лв. Стратегия предвижда още близо 380 млн. лв. за е-управление до 2020 г. Поредната паразитна агенция, готова да ги "усвоява", е вече в ход.
Какви са причините да няма електронни услуги? Първата е очевидна - източване на бюджетни и европари, корупция в обществените поръчки, липса на прозрачност при отчетите. Друг фактор е, че до момента по електронното правителство е работено на парче. Докато поредният кабинет успее да сложи своя отпечатък, следващото вече се е захванало с писане и промени. В България, както е известно, се пишат много стратегии, но те рядко се изпълняват. Липсват компетентност и инициативност в самата администрация, липсва дори компютърна грамотност.
Големият проблем обаче не е в електронността, а в управлението. Администрацията в България не е готова да споделя информация - различните й служби се капсулират на принципа "това си е мое". В повечето случаи е-услугите са изграждани за администрацията, а не според нуждите на гражданите и фирмите. Нерядко чиновници сами саботират вземането на решения, че току-виж станат излишни. В Естония, която е един от най-добрите примери за електронно правителство, има лаф, че тяхното правителство ползва хартия само на едно място.... Там инициативата за е-управление започва през 2003 г., срокът за реализиране е 2006 г. и не само е постигнат, но за в пъти по-малко пари, отколкото у нас. Сега там човек си отваря фирма за минути. Самите административни услуги онлайн са безплатни. Повечето такси за онлайн банкиране са премахнати, остават тези, които са при операции на гише. А в България е по-евтино да изтеглиш пари на гише. Всичко в Естония опира до личната карта с вграден чип с електронен подпис. С нея всеки естонец може да ползва около 600 правителствени услуги и огромен брой предоставяни от частния бизнес. А ние продължаваме да правим е-управление и да излизаме от кризата, като изпреварваме Европа по инвестиции и растеж (по Лукарски).
 

Хора с ниски доходи ще плащат високи цени на водата

автор:Дума

visibility 870

/ брой: 132

Онлайн сайтове предлагат дрехи с олово и токсини

автор:Дума

visibility 790

/ брой: 132

Магистрала "Хемус" поскъпва с милиони

автор:Дума

visibility 821

/ брой: 132

Гореща вълна и пожари обхванаха Балканите

автор:Дума

visibility 895

/ брой: 132

Германия удължава граничните проверки

автор:Дума

visibility 911

/ брой: 132

Италия освободи индийци, работили като роби

автор:Дума

visibility 838

/ брой: 132

Преустановиха преговорите за примирие в Газа

автор:Дума

visibility 833

/ брой: 132

Дано се замислят!

автор:Таня Глухчева

visibility 909

/ брой: 132

Квантов ВИП

visibility 818

/ брой: 132

БСП даде заявка да бъде гарант на Конституцията

автор:Дума

visibility 813

/ брой: 132

В очакване на Конституционния съд

автор:Дума

visibility 831

/ брой: 132

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ