17 Октомври 2024четвъртък17:24 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Проф. Людмил Антонов получи голямата награда "Питагор", връчена му от министър Денков

Българските "Нобели" - за 13-ти път

Наградите "Питагор" са едно от редките признания за постиженията на учените у нас

/ брой: 100

автор:Велиана Христова

visibility 765

Още когато преди 13 години се родиха годишните награди на МОН "Питагор" за научни постижения, журналистите ги нарекоха българските "Нобели". У нас не се случва често да се кажат добри думи за учените, затова тези отличия са едно от редките признания за техните постижения. Наградите "Питагор" навремето станаха приемник на отличията, които преди това се връчваха от Фонда "Научни изследвания" на МОН. За пръв път награда за цялостен принос в науката бе присъдена през 2002 г. на акад. Димитър Мишев - четвъртият учен в света, отличен с наградата на Международната астронавтична организация за изключителен принос в космическата наука. Така летвата бе вдигната високо от самото начало.
Тази година оценяването на номинираните за "Питагор" бе поверено на жури, чиито членове в голямата си част са от чуждестранни научни организации и вузове. "С тези отличия искаме да покажем на нашите забележителни учени признателността си и да им благодарим, че прославят българската наука пред света", заяви  служебният министър проф. Николай Денков на церемонията в дните след 24 май, която бе излъчена и по БНТ. Проф. Денков сам е носител на голямата награда "Питагор" (2010 г.). В 13-ото издание на конкурса бяха номинирани 13 представители на българската наука в шест категории. Петима учени, един научен колектив и една фирма са носителите тази година на награди "Питагор". Те получиха плакети и парични награди.
Най-голям интерес винаги предизвиква голямата награда за цялостен принос в развитието на науката. Министър Денков я връчи на химика проф. Людмил Антонов от Института по електроника на БАН и водещ изследовател на Националната научна програма "Вихрен". Научните му интереси са в областта на молекулната спектроскопия, използвана за бърз контрол на храни, напитки, етерични масла, сухи дроги и лекарствени средства.
Двама бяха отличените в категорията "Млад учен" - гл.ас. д-р Венелин Тодоров от Института по математика на БАН и д-р Мария Ивановска, гл. ас. по Клинична имунология в Медицинския университет в Пловдив. Тя е автор на изследване с клинично приложение за диагностика на остър и хроничен стрес и отражението му върху имунната система.
Висшето военноморско училище "Никола Вапцаров" получи наградата за научен колектив с резултати в полза на обществото. Екипът е от 32-ма учени, които работят за изграждане на научна инфраструктура за нуждите на морската индустрия. Тази година имаше приз и в нова категория - за решаване на обществени предизвикателства. Получи я проф. Ивайло Търнев, началник на Клиниката по нервни болести на УМБАЛ "Александровска" в София.
Проф. д-р Светла Данова, ръководител на лаборатория "Микробна генетика" в Института по микробиология на БАН, стана носител на "Питагор" за пробив в науката - за молекулярни изследвания за приложението на млечнокиселите бактерии.
Компанията за клинични изследвания "Комак медикал" получи "приза за най-много инвестиции в научна дейност". Компанията извършва клинични проучвания за подобряване на качеството на живот.


61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 613

/ брой: 198

При цените на храните има възходяща есенна тенденция

автор:Дума

visibility 548

/ брой: 198

До 5 млн. евро глоба за спекулативни цени на храните в Гърция

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 198

Харчим по 400 лв. на "Черен петък"

автор:Дума

visibility 445

/ брой: 198

ЕК частично замразява пари за Румъния

автор:Дума

visibility 503

/ брой: 198

РСМ и Албания с паралелни академии

автор:Дума

visibility 533

/ брой: 198

Българска следа в ДДС схема в Гърция

автор:Дума

visibility 489

/ брой: 198

Накратко

автор:Дума

visibility 804

/ брой: 198

Сбъркана държава

автор:Александър Симов

visibility 603

/ брой: 198

Поне в една класация сме първи. Уви, не е за хвалене

visibility 673

/ брой: 198

Срамен футбол

автор:Дума

visibility 563

/ брой: 198

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ