16 Юли 2024вторник21:02 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Пазари

Литият може да разпали нова война за ресурси

"Бялото злато" става все по-търсено и ценено

/ брой: 36

автор:Виктор Турмаков

visibility 504

Виктор ТУРМАКОВ


Приказките, че третият елемент от Менделеевата таблица - литият, е "металът на бъдещето", изобщо не са празни. Учените все по-уверено говорят, че белият, ковък и лек метал има шанса скоро да задмине по значимост дори и петрола. От него се произвежда всичко - от батерии, през огнеупорни плочи до лекарства срещу шизофрения. Инвеститорите следват парите - за последните две години цената му се е удесеторила! До 2030 г. Световната банка предвижда нуждите в глобален мащаб да скочат 17 пъти. Малък пример - в един електромобил се използват около 12 кг от метала. А целят да погребат добрия стар двигател с вътрешно горене в следващите 20 години. 

Литиевата революция напълно може да прекрои геополитическия пейзаж. В зависимост от възможностите за добив и преработка, някои държави може да станат свръхсили или най-малкото да заемат сладката ниша на днешните петролни монархии в Персийския залив.  

КНР има пълна възможност да се възползва от революцията. Днес на Поднебесната се падат 75% от преработката и производството на литиеви продукти. Впечатляващ резултат, ако се вземе предвид, че притежава едва четвърт от световните запаси. На другия полюс е Русия - от една страна, тя притежава третите по размер запаси на планетата. Но след разпадането на СССР преработката е закрита през 90-те години с логиката "Защо ни е производство, като може да се купи срещу петрол?" Едва сега се предприемат доста закъснели опити да се навакса - открити са вече три предприятия. Но ще стигнат ли? 

И все пак Русия се събужда. А Европа и досега спи. ЕС днес не добива и грам от този ключов компонент. Говори се за евентуални планове да започне добив на литий във Финландия. Но дори и най-оптимистичните прогнози са, че Европа ще покрива едва 40% от потреблението си на литий.

Южна Америка е другото място, където са концентрирани запаси. Някои вече наричат Боливия бъдеща "Южноамериканска Саудитска Арабия". Към запасите в региона лакомо гледат американски, европейски, китайски и дори руски компании. Сещате се как ще се разработват находищата по тези ширини - местните пеони ще получават жълти стотинки, донове ще си устроят живота със златни тоалетни чинии и черен хайвер на корем, а международните корпорации ще грабят на воля ресурсите на тази част от света. Местните обаче се усещат.

Левите власти в Мексико, която наскоро откри доста тлъсти запаси от белия метал, одържавиха перспективните запаси. "Нека нацията да бъде собственик на този стратегически минерал. Нито един представител на чужда държава няма да експлоатира лития ни. Той принадлежи на народа на Мексико", заяви президентът Лопес Обрадор. Пожелаваме успех на латиноамериканците. Ще им е нужен, защото Вашингтон все още ги смята за свой "заден двор", а неоколониализмът си остава експлоататорски и зъбат.

Наскоро в съседна Сърбия откриха литиеви находища. Залежите там се оказаха най-големите в Европа и това подхрани логичния интерес на добиващите компании. Президентът Александър Вучич заяви миналата година, че находката е "една от най-големите надежди за Сърбия" и призова инвеститорите да побързат с плановете за добива му. Но... греда. Глас до небето надигнаха местните еколози, които припомниха, че добивът е занимание замърсяващо и организираха огромни протести. Белград трябваше да даде заден по проект, който можеше да го позлати. Парадокс - всички еколози имат мокри сънища за електрически автомобили, но никой не иска около него да има находища за литий. Не разбраха ли, че за омлет е нужно да се счупят няколко яйца? 

Обратно към Сърбия, а оттам - към нас. Находището "Ядар" се намира на едни 300 километра от Калотина. Геоложкият анализ дава основание да се вярва, че може би има литиеви находища в Бобовдолския, Пернишкия и Кюстендилския басейн. Може би е време да се изпратят геолози в района, известен с борбени, силни и умели в добива на въглища под земята местни жители. При добра държавна политика регионът може да бъде съживен, а цяла България - политиена. Все пак литият е наричан от някои "бялото злато".

Застрахователи не покриват щети

автор:Дума

visibility 527

/ брой: 133

НСИ отчете 2,5% годишна инфлация през юни

автор:Дума

visibility 443

/ брой: 133

БНБ отчита бум на фалшивите банкноти

автор:Дума

visibility 467

/ брой: 133

По-малко и по-скъпо винено грозде тази година

автор:Дума

visibility 485

/ брой: 133

Германия прехвърля 800 000 войници

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 133

Френската левица опитва да състави кабинет

автор:Дума

visibility 525

/ брой: 133

Диктаторът Фухимори кандидат за президент

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 133

Накратко

автор:Дума

visibility 465

/ брой: 133

Код "Пожар"

автор:Ина Михайлова

visibility 1215

/ брой: 133

Вода в пясъка

автор:Евгени Гаврилов

visibility 540

/ брой: 133

Евро 2024 - в историята

автор:Марин Милашки

visibility 536

/ брой: 133

Преди да теглим потребителски кредит

автор:Дума

visibility 452

/ брой: 133

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ