16 Септември 2024понеделник16:32 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Здравословно? Що е то?

У нас е наложително обучението на децата в науката за храненето и начина на живот

/ брой: 129

автор:Петра Ташева

visibility 1306

Какво означава "здравословно"? Така  възкликват някои хора у нас, особено деца и младежи. Защото истината е, че е недостатъчно  обучението, "посвещаването в тайните" на храните, в науката за храненето, в начина на живот. Сега по много от телевизионните канали се готви, правят се сладкиши, но доста хора, най-вече от подрастващите, не знаят кои храни и напитки са полезни и как трябва да се съчетават продуктите, за да не се предизвиква дискомфорт в организма, да не се създават стомашни проблеми, за да се храним, а не да се "тровим" - да се разболяваме от храната.
Какъв е здравословният начин на живот? Това е жизнен, основен въпрос, който усвояваме непрекъснато - докато сме на този бял свят. За да се придобие КУЛТУРА за храненето, са необходими сериозни знания, навици, които се създават и усвояват с години. Това не се прави у нас! Затова и ние, българите, страдаме от много болести, затова живеем кратко.
Много от децата ни са болни. Много от тях са заченати от непълнолетни родители, от родители в нетрезво състояние. Тези деца, още преди да се родят, са вече под въздействието на вредите. След това много от тях не се отглеждат правилно. Живеят сред възрастни, които пред тях пушат, пият всекидневно. Има една традиция при повечето родители, която е станала битовизъм у нас - всичките делници и празници да са придружени със "салатката и ракийката"! Това не е чак толкова лошо, но остават открити въпросите: кое, как, кога, колко? Още Хипократ, бащата на медицината,  е казал, че "виното е нещо прекрасно за човека, както за здравия, така и за болния, ако се поднася в подходящо количество според телесната кондиция на индивида". И днес лекарите говорят, че твърдият алкохол понякога е полезен, ако е до 50 грама, но най-често не е! Още в древността хората са предупреждавали с поговорката: "Употребявай, но не злоупотребявай!" Защото често количеството става опасно и хората му се подчиняват безрезервно - стават зависими! Имат, нямат пари за жизнено необходими продукти, те вече не могат без "дозата" си от твърд алкохол. Това е много лош пример, затова и доста деца у нас започват да пушат и да пият в много ранна възраст. Не са малко и подмамените от наркотици. Защо ни нападнаха тези напасти? Защо сега те вземат застрашителни размери?
В нашето общество, в учебните ни заведения не са достатъчни превенциите и обучението в здравословен начин на живот. Къде е училищният лекар със своите беседи? Ако няма лекар, има ли поне фелдшер, медицинска сестра, които да разговарят с учениците по здравословни въпроси, да ги съветват, да им създават хигиенни навици?
Уроците за ЗДРАВЕ трябва да започнат от най-ранна възраст - още от детската градина. Сега вече се променя менюто в ясли и детски заведения. На децата се предлагат по-малко тестени закуски, за да се предпазят от затлъстяване. Сервират им се повече плодове и зеленчуци. Храненето и дневният режим са по-лесни за управление в предучилищната възраст. За жалост придобитите добри навици, усвоени преди децата да тръгнат на училище, бързо започват да се изпускат от контрол в училищната възраст. Порасналите ни деца често попадат под лоши влияния. За подигравки на съученици, на "батковци" и "каки" стават порядъчните деца, тези, които не пушат, не пият. И за да бъдат като другите, и те посягат към цигарата и чашата. Личният пример на съсловията на родителите, на учителите и лекарите е много важен за израстването на децата ни не само като умни, разумни, но и най-вече като хора, приели ЗДРАВОСЛОВНОТО за своя програма, като идеал, като религия!
Много знания се предлагат на учениците ни по биология, химия, но липсват практични съвети кое, как, защо е полезно като храна. Докато се напишат нови учебници с практични съвети, в часа на класния ръководител трябва да се умножат беседите за храните, за полезните им начини за приготвяне в кухнята, за доброто съчетаване на продуктите. Тук трябва да намерят мястото си и беседите за хигиената, облеклото, модата, защото тези въпроси също са ЗДРАВОСЛОВНИ! Деца на 14-15 години сега си боядисват косите, ходят с татуировки по цялото тяло, с многобройни обеци по ушите, с продупчени носове, вежди, пъпове, с голи кръстове, с тежки гримове, с нокти, ярко оцветени с лакове. Всичко това не само че не е прилично, но е и вредно за здравето им. Кой да им го каже? Кой да ги предпази, кой да ги научи кое е добро, кое им нанася вреда? Ролята на обществото ни е наложителна! Училището, учителите, родителите са длъжници за възпитаването на младите в здравословен начин на живот! Наложително е всички да знаем, че когато отглеждаме и възпитаваме деца, трябва се ръководим от златното правило за съжителството на здравата душа и здравото тяло.
 

Три са версиите за инцидента с военния самолет L-39 ZA

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 176

КНСБ настоява линията на бедност за догодина да е 667 лв.

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 176

3431 ученици са отпаднали през миналата учебна година

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 176

Едва 10% от пожарникарите у нас са жени

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 176

Чужди инвеститори бягат от България

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 176

България е с най-голямо неравенство на доходите в ЕС

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 176

70% от продажбите на лизинг са на автомобили

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 176

БНБ пуска сребърна монета за Рибния буквар

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 176

Ескалацията срещу Русия е само отложена

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 176

Темата за мигрантите разделя Европа

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 176

Сърбия връща военната служба

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 176

Накратко

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 176

На петнадесети - без фанфари

автор:Боян Бойчев

visibility 0

/ брой: 176

Вот за мир или война

автор:Юри Михалков

visibility 0

/ брой: 176

"БСП-Обединена левица" дава знак за промяна в лявото

автор:Юлия Кулинска

visibility 1

/ брой: 176

Гладът в Америка се увеличава

visibility 0

/ брой: 176

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ