18 Октомври 2024петък08:18 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Миграцията" на парите

Харчи ли българинът повече, отколкото получава?

/ брой: 82

visibility 242

Иванко Чакъров

Това е една щекотлива тема. Официалното мнение е, че българинът харчи толкова, колкото получава. С други думи, харчлъкът му е съобразен с регламентираните доходи. Тези, които попълва в годишната си данъчна декларация. Ако, разбира се, вписва всичките си доходи. Защото и тук се наблюдават доста нарушения - например немалко хора не вписват приходите си от наеми, консултации, ренти и т.н. Тоест всичко, което не може да се докаже по документален път. А статистиката отчита точно това - официално регистрираните доходи. Обаче и това не е съвсем вярно. Българският парадокс действа с пълна сила. Например у нас повече от 70-80% от работодателите действат по една добре изпипана и изпитана схема. А тя е следната - работниците се назначават на минимална работна заплата. Освен това и на половин работен ден. А иначе работникът работи по 8,5, а често и повече часа. Съответно и възнаграждението му е по-голямо, отколкото се вписва във ведомостта за получена заплата. Целта е пределно ясна - осигуровките са далеч по-малки от тези, които трябва да се изплатят. На пръв поглед "и вълкът е сит, и агнето е цяло". Но не е точно така. Защото

"агнето" един ден трябва да се пенсионира

И тогава ще получи пенсия, от която просто ще му се прииска да го заколят. Но "агнетата" си мълчат, само и само за да не ги заколят предварително. Едва ли има работодател в страната ни, който ще прости на работника или служителя си, ако се разприказва.
Това е лошо несъмнено. Но по-лошо е друго. В държавата ни има десетки агенции, инспекции и други институции, чиито задължения са да следят за нарушения на законите и подзаконовите разпоредби. Но си траят. А защо? Много просто - заплатите им не са високи и те си ги попълват с пликчета с финикийски знаци. Работодателят предпочита, вместо да плати глоба от 5000 лв., да "мушне" на инспектора 500 лв. И парадоксът продължава, но на държавно ниво. Защото тези 500 лв. също са нерегламентирани, т.е. статистиката не ги отчита. Но те се харчат. И после се чудим - абе, защо лицето Х получава 500-600 лв., а харчи тройно, че и четворно повече.
Другият начин за получаване на нерегламентирани доходи е т.нар. черноработнически труд. Безработицата у нас е голяма. Но колко от официално регистрираните безработни наистина са такива. И тук статистиката отново мълчи. Защото едва ли знае (а може би не иска), че хиляди безработни получават известно време помощ от държавата, последната ги осигурява върху нея и това влиза в официалните регистри. Но немалка част от тях си намират някаква работа, най-често сезонна, получават пари, които никъде не се отчитат. Но те също се харчат. Гледаш го - безработен, а в същото време през ден-два носи пликове с различни покупки. Това държавната администрация също го знае, но си трае. Така е по-удобно - защо да си разваля рахатлъка.
 Други хора пък въобще не си правят труда да се регистрират на борсата. Работят "на черно", получават реални пари, които пак не се отчитат никъде, но пак се харчат. Е, не получават осигуровки - някои не искат под предлог, че не знаят къде ще потънат тези осигуровки, а и дали ще доживеят до пенсия. Други сами се осигуряват, без да имат каквото и да е трудовоправно основание. Но държавните служители пак си мълчат. А биха могли да попитат: "А бе, аланкоолу, никъде не се водиш на работа, а пък внасяш осигуровки, откъде пари за тях?" Но защо трябва да се разплита кошницата, като част от нея са и самите те.
Ами доходите на неофициално работещите пенсионери? Официално е пенсионер с общо взето невисока пенсия. Но си е намерил някаква работа - я градина ще поддържа у по-богатите българи, я дете или болна жена ще гледа, я пари от наем ще получава. И това отново са доходи, неотчитани никъде. И пак се харчат, и пак никой не пита откъде идват тези пари.
Има и един друг канал за нерегламентирани доходи. И тези доходи са много високи. Те са престъпна дейност - като се почне от документална, респективно финансови измами, та се стигне до проституция, отвличания и т.н. За тези канали оторизираните органи знаят, борят се срещу тях. Но как се борят? Тук шопът би отговорил простичко: "Абе, борат се они, ама като свиня с тиква!"
Теорията казва, че срещу общата сума пари в обращение стоят стоки и услуги и между тях следва да има тъждественост. У нас на практика също е така. Но ако вземем сумата от официалните доходи на българина и ги сравним със сумата от стоки и услуги, ще установим, че втората е доста по-голяма от първата. Изводът е, че равновесието идва от

нерегламентираните доходи, които обаче са реални пари

Съществува и една друга схема, която също е позната на държавната администрация, но пак нищо не прави по причини, които посочихме по-горе. Между производители и търговци съществува неофициално споразумение при техните контакти. Първите произвеждат стоки, които реално отговарят на пазарните нужди. Но по документи не е съвсем така, защото конкретната конюнктура ги кара да съставят документи с невярно съдържание - произвежда се повече, но според споразумението с търговците се отчита по-малко. Търговците на едро и дребно правят същото. Целта е укриване на данъци, включително и най-често на ДДС, спестяване на осигуровки. Това са "черни" пари, които липсват в баланса на доходите и разходите на населението. Навремето в същия този баланс имаше раздел В - други доходи и разходи. В него нищо не се посочваше. Но точно в него се криеше т.нар. миграция на парите. Тази "миграция" беше тема табу по обясними за времето си причини. Но точно тя "връзваше" салдото като равенство между сума пари в обращение и сума на стоки и услуги.
Връзката между производители и търговци е двустранна. Общото между тях е, че са и основни работодатели. Другото "общо" е, че са основни играчи при движението на паричните потоци, а това в голяма степен предопределя доходите и разходите на населението. По-лошото е, че държавната администрация е в услуга на споменатите играчи.
И пак възниква въпросът: харчи ли българинът повече, отколкото получава? И по-общо - толкова ли е беден, за колкото се представя? Дали това не е поредната българска мистерия?
За мен отговорът има два аспекта. Ако изключим нерегламентираните доходи, той харчи повече, но ако ги включим, българинът харчи точно толкова, колкото получава. А че има бедни, има. И те харчат толкова, колкото получават - разбира се, много по-малко. Ама колко са те в процентен дял? Статистиката отново мълчи. Или защото не я интересува, или й е по-удобно. Второто като че ли е по-вярно. Трябва да се разплете кошницата. Но никой няма полза. Защото трябва ли да се разплита нещо, което е вече оплетено.
В крайна сметка получава се една странна симбиоза между хитър народ и слаба държава. И на двете страни им е изгодна тази симбиоза. Тя е не от вчера или днес. Ако се върнем повече от 100 години назад, ще установим, че винаги си я е имало. А още по-лошото е, че ще си съществува още дълго. Независимо колко още народни събрания, колко правителства ще се изредят.

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 629

/ брой: 198

При цените на храните има възходяща есенна тенденция

автор:Дума

visibility 568

/ брой: 198

До 5 млн. евро глоба за спекулативни цени на храните в Гърция

автор:Дума

visibility 600

/ брой: 198

Харчим по 400 лв. на "Черен петък"

автор:Дума

visibility 463

/ брой: 198

ЕК частично замразява пари за Румъния

автор:Дума

visibility 527

/ брой: 198

РСМ и Албания с паралелни академии

автор:Дума

visibility 549

/ брой: 198

Българска следа в ДДС схема в Гърция

автор:Дума

visibility 504

/ брой: 198

Накратко

автор:Дума

visibility 836

/ брой: 198

Сбъркана държава

автор:Александър Симов

visibility 624

/ брой: 198

Поне в една класация сме първи. Уви, не е за хвалене

visibility 709

/ брой: 198

Срамен футбол

автор:Дума

visibility 581

/ брой: 198

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ