
Снимки АВТОРКАТА
Репортаж
Гергьовски люлки залюляха в Левски
Празникът на младостта, традицията и фолклорното богатство събра над 900 участници
/ брой: 80
"Хубав празник е Великден, но дваж по-хубав е Гергьовден". С тези думи, заредени с усмивки и пролетно настроение, левчелии за поредна година залюляха Гергьовските люлки. Превърнал се в традиция, празникът на младостта, на фолклорното ни богатство, на пъстротата, красотата и таланта на певци, танцьори и инструменталисти завладя за 11-и път сцената на Летния театър към Народно читалище "Георги Парцалев-1901" в град Левски. Най-големият фолклорен фестивал в общината привлече рекорден брой участници - над 900 изпълнители на възраст от 4 до 87 години повече от 10 часа изпълниха майския ден с обич, смях и настроение.
Още рано сутринта под дърветата в центъра на града се залюляха пъстри люлки. Детска глъч, песни, кръшни хора и усмивки заредиха душите на левчелии с празнично настроение. Погледите прикова дефилето на автентични български носии, някои от които пазят стогодишни тайни. "Всяка от носиите е уникална, изработена с много старание и любов, съхранявана през годините като съкровище, предавана от поколение на поколение", сподели Валентина Йорданова, секретар на НЧ "Пробуда-1903" в село Малчика.

"Фолклорният фестивал "Гергьовски люлки", който за 11-и път събира младостта и традицията, който изпълва душите ни с гордост и радост, не само съхранява българското, но и възпитава у децата любов към родното и преклонение пред таланта и красотата" - с тези думи кметът на Община Левски Любка Александрова откри надпреварата на сцената на бижуто на града - Летния театър.
Празникът зарадва домакини и гости не само с многобройното и рекордно участие, но и със заряда, който подсказва, че през 2025-а левчелии ще трупат още положителни емоции. През т.г. градът празнува 80-ия си рожден ден, а с поредица от вълнуващи събития през цялата година отбелязва 100-годишнината от рождението на знаменития Георги Парцалев.
Преди дни Експертният съвет към Министерството на културата съгласува проекта на левчелии за скулптурната композиция "Земляците" в памет на Георги Парцалев, Григор Вачков и Дончо Цончев. Инициативата започна през август 2022 г. с учредяването на инициативен комитет и под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова. Левски е роден град на много изявени творци, но безспорно емблематични за общината са Георги Парцалев - човекът и актьорът, който предизвикваше най-сърдечните и искрени усмивки само с появата си, Григор Вачков (Гришата), роден в с. Трънчовица - с кратък, но ярък живот, останал завинаги в сърцата на поколения българи, и Дончо Цончев - писателят с многообразен творчески талант и светоусещане, приживе сравняван с класици като Джек Лондон и Ърнест Хемингуей. Техният живот и творчество оставят трайна следа в българската култура, а идеята на проекта е да се съхрани споменът за тях за бъдещите поколения, припомнят с гордост домакините. И допълват, че средствата за изграждане на скулптурната композиция са почти събрани, и то от дарения, а инициативата е обединила хората не само от общината.

На сцената на Летния театър се надпреварваха певци, танцьори и инструменталисти, а публиката не пестеше аплодисменти от сутринта до вечерта. Нелеката задача да отличи и награди най-добрите бе поверена на професионално жури с председател проф. д-р Тодор Киров и членове проф. д-р Галя Петрова-Киркова, Калин Кирков и доц. д-р Стефан Йорданов от Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство "Проф. Асен Диамандиев" в Пловдив. За 11-и път и за ДУМА бе чест да сподели с най-добрите от най-добрите избора на отличените.
По традиция наградите бяха много - и от организаторите, и от спонсорите, които се увеличават с всяка година. Защото любовта към традициите и към българското няма цена, както казват левчелии. Журито присъди 42 първи места, 25 втори и 25 трети, а отличените получиха медали и дипломи. Присъдени бяха и 4 поощрителни награди.

Наградата на кмета на Община Левски Любка Александрова т.г. получи 10-годишният гайдар Ивайло Говедаров от Плевен. Специалната награда на журито отиде при Народен хор и народен оркестър ДЮФА "Нашенчета" също от Плевен. Имаше плакети за най-малкия и най-възрастния изпълнител - 4-годишната Бориса Петрова от танцов състав "Чудесия" при НЧ "Георги Парцалев-1901" в гр. Левски и Стоянка Цинцарска - на 87 г., от певческа група "Българка" при НЧ "Пробуждане 1907" в с. Тученица. Откритието на "Гергьовски люлки" т.г. бе 12-годишният певец Хактан Инджиров от СУ "Св. св. Кирил и Методий" в гр. Пордим. Специалната награда на публиката бе за дуета Пролет и Явор Узунови от гр. Свищов.
Имаше още много награди и усмивки. И празнични хора, които танцьорите от "Сборенка" поведоха с гордо вдигнати глави от безспорния златен медал, завоюван на "Гергьовски люлки", и от изявите си на сцените в цялата страна.
А догодина...
За догодина домакините не крият амбициите си празникът да стане още по-голям, още по-пъстър и в рамките на два дни. За да може всеки талант да покаже това, което е научил. И което е съхранил. Защото традициите тук, в Левски, се предават от поколение на поколение. И се тачат. А за фолклорното богатство всеки ден е празник...