![](images/2025/02/114364.jpg)
Девет столични квартала без парно и топла вода
Причината - голяма авария, която изисква спешни мерки
/ брой: 29
Заради нова голяма авария без парно и топла вода днес ще бъдат жителите на девет столични квартала. От "Топлофикация София" съобщиха, че има повреда на магистрален топлопровод на булевард "Цветан Лазаров" в близост до кръстовището с булевард "Христофор Колумб".
От няколко дни аварийните екипи на дружеството работели по компрометирания топлопровод в опит да решат проблема, без да изолират участъка, но аварията е сериозна и отстраняването й изисква спиране на топлоподаването на 13 февруари 2025 г. сутринта, обясняват от дружеството.
Засегнати са живеещите в кварталите "Христо Смирненски", "Гео Милев", "Яворов", "Подуяне-център", "Редута", "Изток", "Дианабад", "Лозенец" и част от "Дружба-1". Препоръчва се на здравните заведения, училищата и детските градини да преминат на алтернативно отопление.
В съобщение на сайта на "Топлофикация София" се цитира изпълнителният директор на дружеството Петър Петров, че става въпрос за извънредна ситуация, която изисква спешни мерки.
В понеделник друга авария спря парното в "Младост 1" и "Дървеница". Наложи се учениците да преминат на дистанционно обучение. Проблемът вече е отстранен, потвърдиха от Топлофикация.
По-рано стана известно, че Върховният административен съд (ВАС) e задраскал формулата за пресмятане на енергията за сградната инсталация при парното. Решението на петчленния състав на ВАС е окончателно. С него въпросната формула е извадена от методиката, която e в наредбата за топлоснабдяване на Министерството на енергетиката.
Топлинни счетоводители и експерти в топлоснабдяването обаче коментират, че не е отменено плащането за сградната инсталация, а начинът на изчисление, и че това била поредната бъркотия и несигурност в системата.
От Министерството на енергетиката са заявили, че се запознават с решението на съда и след това могат да дадат отговор. Експерти в топлоснабдяването коментират, че отмяната на формулата няма да засегне домакинства, които са на месечен отчет и без изравнителна сметка. В повечето случаи такива сгради имат договор с фирмата за дялово разпределение, в който е записан начинът на отчет, включително и пресмятането на сградната инсталация.
При домакинствата, които са на прогнозно потребление и с изравнителна сметка, обаче има проблем. Според специалистите енергийното министерство трябва да направи промени в наредбата, за да има ясна формула за сградната инсталация. Новите текстове е необходимо да се приемат до юни, за да могат да се направят и изравнителните сметки.