19 Март 2025сряда04:24 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Директорът на НАИМ:

Има политически чадър над иманярите в България

автор:Дума

visibility 1205

Иманярството в България "цъфти", но заради лобистки интереси няма политическа воля да се справим с този проблем. В същото време 30 хиляди активно действащи иманяри и дилъри на високо ниво разграбват културното ни наследство. Това стана ясно от думите на директора на НАИМ при БАН доц. Людмил Вагалински, цитиран от БГНЕС.
На брифинг днес той разказа, че специалистите се сблъскват с брутални случаи на унищожение на археологическото ни наследство. В същото време институциите не успяват да се справят с този криминален проблем. И всичко това, коментира доц. Вагалински, е в груб разрез с твърденията колко е важно културно-историческото ни наследство и как то чрез туризма трябва да ни издърпа напред в развитието. По думите му на много места в страната често правоохранителните органи са в комбинация с иманярските структури или "просто си затварят очите и не реагират". И в други европейски страни има проблем с иманярството, но както е в България, няма никъде, отбеляза доц. Вагалински. Културното ни наследство непрекъснато изтича от страната и често виждаме редки и ценни предмети от нашите земи по различни аукциони, като собственикът им е частно лице, алармира той.
"Незаконният износ на археологическо наследство от България тече с пълна сила, лобистките интереси са на къса дистанция и изглежда тенденцията е към приватизация на различни дейности в археологията у нас. Което е в тотален ущърб на историческите ни находки. Според някои източници от службите печалбите от тази престъпна дейност са не по-малки от тези при трафика на хора и от търговия с дрога", коментира още доцентът.
Той припомни, че Законът за културното наследство е един от най-променяните и се сблъсква с много критици. Около него има много интереси, допълни археологът.
Директорът на НАИМ има идея да се направи експозиция от спасените от нелегален износ археологически находки. И с тъга предупреждава, че ако се запази тази тенденция у нас, веднъж унищожено културно-историческото наследство не може след това да се възстанови. Прекалено толерантни сме към тези кражби, прекалено мълчаливи, а вече има археологически обекти у нас, които са тотално унищожени, констатира доц. Вагалински.

Държавата ще регулира цените на 22 хранителни стоки

автор:Дума

visibility 1626

/ брой: 50

Годишната инфлация в България скочи до 4%

автор:Дума

visibility 1855

/ брой: 50

За 10 години хлябът е поскъпнал двойно

автор:Дума

visibility 6551

/ брой: 49

Трагедията в Кочани е плод на тежка корупция

автор:Дума

visibility 1209

/ брой: 50

Тръмп ще разговаря с Путин днес

автор:Дума

visibility 2047

/ брой: 50

Накратко

автор:Дума

visibility 3335

/ брой: 50

Снимка на деня - 18.03.2025 г.

автор:Дума

visibility 2756

/ брой: 50

Новите комсомолци

автор:Александър Симов

visibility 3435

/ брой: 50

Глад за справедливост

visibility 3134

/ брой: 50

Напрегната и контрапродуктивна комуникация

visibility 1792

/ брой: 50

Най-необичайните платежни средства в човешката история

автор:Дума

visibility 1503

/ брой: 50

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ