11 Февруари 2025вторник01:17 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Избор на председател на БСП 2025

Проект за Резолюция на 51-вия Конгрес на БСП

„С отговорност към България, с мисъл за бъдещето“

Политически компас на левицата в едно идеологически разнолико управление

/ брой: 26

visibility 2411

Сергей Станишев предлага проект на резолюция на делегатите на 51-вия Конгрес на БСП. Документът цели провеждането на съдържателен разговор за приоритетите на левицата в управлението. Той е своеобразен политически компас в идеологически разнородната коалиция и дава набор от леви политики и държавнически решения за развитието на България. Тъй като заседанието на Конгреса съвпада с процеса по подготовка на Управленската програма на правителството, в него са посочени непосредствените задачи през кабинета и конкретни идеи за дългосрочни политики в контекста на случващото се в Европа и в света.
Резолюцията е отворена за предложения и подкрепа и обосновава необходимостта от следващо заседание на Конгреса в края на годината, на което да бъдат оцени резултатите от участието на БСП в управлението.

Четири години България е заклещена в безвремие. Безпрецедентната политическа криза и поредицата от предсрочни избори не само задълбочават недоверието към политическите сили, но заплашват смисъла и ефективността на демократичната система на страната. Неспособността на партиите да надскочат тесните си интереси и да формират устойчиво управление, способно да решава реалните проблеми на обществото и икономиката, по същество е кражба на бъдеще от всеки български гражданин. Докато светът и Европа се променят мащабно и стремително, България е в застой и губи перспектива.

Националният съвет на БСП взе трудно решение – да участва в съвместно управление с ГЕРБ и ИТН. Това действие предизвика противоречиви оценки сред членовете и симпатизантите на левицата – от облекчение до остро отхвърляне. Конгресът отчита, че редица важни предизборни ангажименти на „БСП – Обединена левица“ по отношение на демографската политика, атомната енергетика, здравеопазването, войната в Украйна и др. не са убедително защитени в преговорите и липсват от Споразумението за съвместно управление. Това създава впечатлението, че смисълът на нашето участие се свежда до консумирането на властта. В продължение на почти 20 години БСП беше основен опонент на партия ГЕРБ и нейния управленски модел. Резкият обрат към сътрудничество с тях изисква ясни отговори.

Защото влизането в управляващото мнозинство и в правителството ще има тежка политическа цена за Социалистическата партия.

Това е особено опасно като се вземе предвид тенденцията на всеки поредни избори през последните години да има спад в доверието към БСП. Резултатът от 7.5 % на парламентарния вот през октомври 2024 г. спря свличането, но съвсем не гарантира обръщането на тренда.

Осъзнавайки своята историческата отговорност не само за съдбата на БСП, но и пред лявото в България,

Разбирайки необходимостта от редовно българско правителство и вече взетото решение за участие на БСП в него,

Водейки се от важността на предстоящите геополитически и икономически трансформации, влияещи върху живота на всеки български гражданин, делегатите на 51-я Конгрес се обединяваме около важните политически задачи от страна на левицата към управляващото мнозинство и излъченото от него правителство.

Предстои обсъждането и приемането на Управленска програма на кабинета и законодателни приоритети на Народното събрание. Затова смятаме за наложително да заявим категорично своите ключови политики, приоритети и задачи, които да гарантират полезността на това управление за България и да дадат политически смисъл на участието ни в него.

 

I. Икономически растеж, модерна социална политика и положителен демографски тренд

Като модерна европейска лява партия БСП ще отстоява политики за икономическо развитие, достойни доходи и гарантирани права на работещите българи. Нека напуснем обидното последно място по стандарт на живот в ЕС.

Голямата цел на управлението

следва да бъде създаването на условия за устойчив икономически растеж и повишаване на благосъстоянието на българските граждани. Промените в международната икономическа среда и в приоритетите на ЕС правят необходимо изготвянето на „Компас за конкурентоспособност на българската икономика“. В него, на основата на анализ и широко обществено обсъждане, следва да залегнат вижданията на българското правителство и план за действие по време на мандата. Очакваме Компасът да представи всеобхватни хоризонтални реформи и политики за развитие на целия икономически спектър – от добива и преработката на суровини, през машиностроенето до развитието на софтуерния сектор и високите технологии.

Особено внимание следва да се отдели на инвестициите и инструментите за развитие на секторите, в които имаме конкурентни предимства

След години на пасивно поведение на европейско ниво, българското правителство трябва да влезе в активна роля. Въз основата на широко обсъдени национални приоритети, България може да инициира регионален диалог със страните членки от Югоизточна и Централна Европа за формиране на координирани позиции пред европейските институции. Целта е да се формира „коалиция“, която да отстоява интересите и нуждите на региона. В противен случай, рискуваме новите политики за европейска конкурентоспособност да бъдат за наша сметка.

България трябва успешно да завърши процеса на своята европейска интеграция. След пълноправното членство в ЕС през 2007 г., присъединяването към Шенген по суша през януари 2025 г., на дневен ред е влизането в Еврозоната. Позицията на БСП е обсъждана и приета от Конгреса на партията още през 2017 г. Наред с това, не можем да не отчитаме страховете в нашето общество. Изискването на БСП за сериозна подготовка налага правителството незабавно да създаде организация, за да не се сбъднат опасенията, че присъединяването към Еврозоната ще доведе до спекулативно покачване на цените. Необходимо е спешното създаване на специален механизъм за наблюдение. В него трябва да участват всички отговорни институции, работодателски и синдикални организации и потребителски съюзи. Изпълнителната власт следва задължително да организира активна и широка разяснителна кампания за ползите от членството и мерките срещу спекулата.

Приемането на бюджет 2025 г. ще е първото политическо изпитание за парламентарното мнозинство. БСП отстоява позицията за спазване на ангажимента за дефицит не по-голям от 3 % от БВП. Необходим е спешен преглед на реалното състояние на фиска за 2024 г. с всички отложени плащания, както и на планираните разходи.

Възможното преструктуриране на разходите не може да бъде за сметка на поети социални ангажименти. Наред с това, трябва да се сложи край на опасната тенденция държавата да живее на кредит, за сметка на бързо нарастващото дългово бреме. Ценатана безогледното задлъжняване ще падне върху плещите на гражданите и особено върху младото поколение.

 

Демографската криза в България е реалност, заплашваща не само икономическото развитие, но и самото бъдеще на страната и на нашия народ

На думи съществува широк политически консенсус, че преодоляването й трябва да бъде национален приоритет. Време е да се премине към дела! Конгресът на БСП настоява демографската политика да стане водещ приоритет на правителството като за целта се определи ресорен вицепремиер, отговарящ за изработването на дългосрочна хоризонтална Демографска стратегия, която да залегне в политиките на всички министерства и да бъде представена за утвърждаване пред Народното събрание. Една от първите задачи на нашата Парламентарната група следва да бъде отстояването на средства още в Бюджет 2025 за профилактика на репродуктивното здраве на българите.

Освен чисто икономически, причините за кризата са и в нереформирания пазар на труда, занемареното, труднодостъпно и все по-скъпо здравеопазване, както и в неефективното и неконкурентоспособно образование.

 

БСП е лявата партия на България. Активната социална политика винаги е била водещ приоритет и наша отличителна черта

Справедливото заплащане на труда, подпомагането на социално слабите, грижата за пенсионерите и създаването на шансове за младите ще са основната задача на участието на социалистите в управлението.

Не сме слепи за неравенствата. У нас енергийно бедни са над 1,5 млн. българи. Прехвърлянето на топката между ведомствата повече не може да бъде търпяно. Настояваме за приемането назаконодателна рамка, намирането на ефективен механизъм и ресурси за оказване на реална енергийна помощ на нуждаещите се.

Наред с традиционните елементи в социалната политика е наложителна и модернизация на нейното съдържание и приоритети. Без силна и конкурентна производствена икономика, неизбежно ще бъдем изправени пред риска от липса на достатъчно средства за социални дейности. Светът минава през мощни трансформации, необходимо е да се помогне на работещите безпроблемно да минат през тези преходи – от едно работно място на друго, в придобиването на нови умения, в адаптирането към модерните форми на заетост. Акцентът върху обучението и преквалифицирането на работната сила изисква да се приеме закон за уменията, в съответствие с новата стратегия на ЕС като израз на грижата за основния капитал на страната – хората.

Заедно с програмите, подкрепящи стартирането на трудовата заетост на младото поколение, е необходимо да бъде разкъсан омагьосаният кръг, който ограничава достъпа до пазара на труда за хора на възраст 55+. Това е един от подценените капитали на страната – поколение с натрупан опит и умения, което може да допринесе много за българската икономика. Настояваме МТСП да представи конкретни инициативи и решения за ефективното използване на този човешки ресурс.

 

Образованието като универсален изравнител на шансове

В ерата на нова технологична революция успех ще имат страните, които гарантират високо ниво на образование, достъпно за всички. Реформата на средното образование от 2007 г. даде на системата стабилност и спокойствие. Наред с това, принципът „парите следват ученика“ доведе до изкривявания и тежка неравнопоставеност между училищата в различните населени места.

Тази система трябва да бъде реформирана и коригирана така, че да дава равни шансове на децата, независимо от социалния статус или населеното място. Настояваме МОН да изведе като приоритет изграждането на знания и умения, подготвящи младото поколение за предизвикателствата на дигиталната епоха. Очакваме да бъде представена Програма за разкриване на мрежа от учебни заведения, които да осигурят кадри на един от най-динамичните сектори в икономиката – софтуерната индустрия, която дава поминък на над 60 хил. души и се сблъсква с остър недостиг на квалифицирана работна ръка.

Българското висше образование губи своята конкурентоспособност и атрактивност. Превръщането на висшите училища в печатници за дипломи и бизнес организации водят до това, че все повече студенти търсят качествено висше образование в чужбина. Членството ни в ЕС разкри много възможности пред младите хора. Това обаче води до загуба на огромен човешки потенциал и изтичане на мозъци – децата ни завършват в чужбина и остават да се реализират там. БСП настоява МОН да представи цялостна визия за реформа на висшето образование в страната, с акцент върху качеството и с амбиция в обозримо бъдеще поне един от българските университети да заеме престижно място в международните класации.

 

Качествено и достъпно здравеопазване за всеки български гражданин – ключов приоритет за българските социалисти

От 2009 г. до 2024 г. бюджетът на НЗОК е нараснал от 1,7 млрд. до 8,1 млрд. лв. Може ли някой да каже, че 4 пъти е нараснало и качеството на българското здравеопазване?! Стряскащи са данните за броя хоспитализации: през 2009 г. те са 1,4 млн., а сега – 2,4 млн., при население с близо 1 млн. души по-малко.

Смятаме, че е необходимо радикално да се пренаредят приоритетите на здравната система. Настояваме МЗ да представи пред парламента мащабна Програма за профилактика на българското население и план за ежегодното й разширяване като обхват и финансиране. Също така очакваме да бъде представена система от ефективни механизма за контрол върху изразходването на средства и създаване на условия за реална, а не формална, равнопоставеност между частните, държавните и общинските болници.

 

II. Свързаността – ключ към конкурентоспособност и достъпни цени

Енергийната, транспортната, регионалната и дигиталната свързаност гарантират, че никой няма да бъде оставен зад борда. Те са основен мотив за „правото да останеш“, дори в най-бедните региони на България и ЕС.

 

Енергетиката – основата на конкурентоспособната икономика

България има силни традиции и трябва да осигури надеждно и балансирано производство и доставка на електроенергия. Хаосът и лутането в енергийната ни политика трябва да спре. За целта най-сетне е необходимо да бъде представена нова Енергийна стратегия, в синхрон с обявената от ЕК Съвместна пътна карта за декарбонизация и конкурентоспособност. Важно е в нея да заложим механизъм за подкрепа за адаптирането към климатичните изисквания на ЕС на енергоемките производства. Очакваме изпълнителната власт да представи и План за действие за достъпни цени на енергията у нас.

Югоизточна Европа е откъсната от Общия пазар на ЕС в областта на енергетиката. Това пряко води до по-високи цени за ток за бизнеса и потребителите. Необходимо е Министерският съвет, в координация с правителствата на Гърция и Румъния, да отстои пред ЕК изграждането на системни връзки между региона и останалата част на Европа.

Очакваме правителството да изпълни със съдържание обещанието за „развитие на ядрената енергетика“ с конкретни отговори какво, кога и дали ще се строи. Преди повече от 10 години под външен натиск беше блокирано изграждането на АЕЦ „Белене“. Ако това не се беше случило, днес България щеше да има работеща втора атомна централа, гарантираща надеждни и нисковъглеродни базови мощности. През 2023 г. в рамките на COP 28 България се присъедини към инициативата за утрояване на ядрените мощности до 2050 г. БСП настоява правителството да пристъпи към действия и да представи план за развитие на българската атомна енергетика.

 

С множество транспортни коридори страната е изолирана

Заемайки ключово географско положение в Югоизточна Европа, България остава слабо интегрирана в регионалните и европейските транспортни коридори. В същото време променената геополитическа среда им придава ново значение и открива възможности за страната. Нужни са системни действия за превръщането на България в регионален транспортен хъб. Днес особено значение придобива оста Север – Юг. Водещ приоритет следва да бъде ускореното завършване на коридор IV от Европейската транспортна система, особено в частта София – Видин. Необходими са спешни действия за уточняване и стартиране на проекта за трети мост над Дунав. Развитието на Инициативата „Три морета“ позволява да се търси финансиране и да бъде изградена магистрала „Черно море“. В съчетание с реалното стартиране на АМ „Хемус“, страната най-сетне ще има вътрешен магистрален кръг.

 

България днес няма реална регионална политика

МРРБ се е превърнало в разпределител на европейски и държавни фондове за изграждане и ремонт на пътища. В обществото тегне обосновано подозрение за мащабна корупция в този процес. БСП очаква правителството да представи механизъм, който гарантира, че общественият ресурс се използва прозрачно и осигурява качествено изпълнение, подлежащо на контрол. Настояваме също за справедливо разпределение на бюджетни средства между общините, което не може да бъде инструмент за политически оцветени решения, които дават предимство на едни и потапят други.

 

Налице е бързоразвиваща се тенденция за обезлюдяване на по-голямата част от Северна България и южните планинските региони. Това е стратегическа опасност за страната. Настояваме за качествена промяна и изработване на нова, цялостна Стратегия за развитието на регионите и сближаване на условията и качеството на живот. Тя трябва да се основава на принципа на „правото да останеш“, формулиран в Доклада на Енрико Лета „Много повече от Общ пазар“ и представен пред Европейския съвет през април 2024 г.

 

III. Продоволствена сигурност, качество на храните и управление на водните ресурси

Земеделието и животновъдството не са просто сектор на икономиката, който допринася значително за БВП на България. Тяхното развитие е ключово не само за конкурентоспособността на икономиката, но и за запазването на населението в регионите на страната, за съхранението на нашите традиции. Една от големите пречки за успешното развитие на българското земеделие е разрухата на напоителните системи. Това е равнозначно на прекъсването на кръвоносната система на този жизненоважен отрасъл. Ще настояваме и ще подкрепим приемането на мащабна Програма за възстановяване на напоителните системи за българското земеделие.

Правителството трябва активно да се включи в европейската дискусия за бъдещето на земеделския сектор и да се противопостави на орязването на парите за неговото финансиране в следващата Многогодишна финансова рамка на ЕС. Крайно време е земеделието и животновъдството да бъдат разглеждани и през призмата на гарантирането на качеството на храните и на продоволствената сигурност на България и Европа.

България е надарена с прекрасна природа, плодородни почви и изобилие на вода. Всичко необходимо за проспериращо и успешно развитие. Наша задача е ефективно да използваме тези ресурси, да ги опазваме, да гарантираме не по-лоши условия за бъдещите поколения. Вместо това сме свидетели на поговорката „вода газим, жадни ходим“. Хората в стотици населени места в България страдат от безводие, породено от управленско безхаберие и частни интереси. Настояваме МОСВ спешно да представи анализ на причините за водната криза, план за нейното преодоляване и дългосрочна Програма за управление на водния ресурс на България. За целта трябва да се стъпи на положителния опит за управление на водите в най-напредналите държави от Европа и Израел. Наред с това е необходимо извеждането на кръговата икономика като реален приоритет с цялостна Програма за рециклиране и поощрение на този подход в икономиката. Зелената трансформация е в ход и българската икономика трябва да се подготви за нея.

 

IV. Мир, демокрация и държавно управление

Демокрацията се крепи на работеща политическа система. У нас политическите сили и изборният процес са с безпрецедентно ниски нива на доверие. Основополагащо е партиите да работят в полза на обществото, а не да бъдат заложници на корпоративни интереси. Затова е необходимо преосмисляне на правилата за финансиране на тяхната дейност като основна мярка срещу корупция и политически зависимости.

Деградацията на държавното управление ясно личи от факта, че членовете на 19 ключови регулаторни органа са с изтекли мандати. Това не само блокира тяхната дейност, засягаща практически всички сфери на живота, но поражда дълбоко подозрение у гражданите за обслужване на задкулисието. Необходима е особена взискателност в подхода към попълването на състава на тези органи. Ще изискваме от ръководството на БСП и Националния съвет отговорност и прозрачност в издигането на кандидатури с високи професионални и граждански качества и прилагане на аналогични критерии към предложенията на другите парламентарни сили.

 

Нова система за сигурност в Европа

Войната в Украйна представлява непосредствена заплаха за националната сигурност на България. Нещо повече, за нас този братоубийствен конфликт между два народа, които са ни толкова близки по история, култура и традиции, е особено болезнен и нетърпим. България показа своята солидарност към Украйна и лоялност към общите действия на НАТО и ЕС. Но от първия ден на този конфликт ясно заявяваме, че той няма военно решение.Доставките на все повече и по-ефективни оръжия и муниции и наливането на десетки милиарди евро не водят до неговото приключване и до стабилност в региона. Напротив, те са част от една спирала, която увеличи значително риска от още по-мащабна война. Днес все повече гласове в Европа и отвъд Атлантическия океан започват да търсят политическо решение на този конфликт. БСП е убедена, че изходът от това кръвопролитие трябва да се търси не само в спиране на военните действия, но в започване на процес на изграждане на нова система за сигурност в Европа.

Тази система не може да се свежда до замразяване на войната, която да тлее десетилетия с опасност за нова ескалация. Тя трябва да стъпи на инициативата на големия германски социалдемократ Вили Бранд, довела до Акта от Хелзинки от 1975 г. Такава система трябва да включва задължително САЩ, Русия и Украйна. Дълбоко сме обезпокоени от липсата на собствени мирни инициативи от страна на ЕС за спиране на войната на Стария континент. Сделка без Европа ще е за сметка на нейните граждани. Настояваме българското правителство да заеме активна позиция за намиране на трайно политическо решение на този конфликт.

 

***

За Българската социалистическа партия управлението на страната е преди всичко отговорност пред цялото общество. Властта никога не е била самоцел за социалистите. Доказали сме го многократно. Съществуването на правителството заради избягването на поредни избори не може да е достатъчно оправдание за политическата цена, която ще плати БСП.

Изброените политически и управленски приоритети са от обществен интерес, носят на управлението национални каузи. Тяхната реализация би дала смисъл на съществуването на правителството на ГЕРБ, БСП и ИТН.

Конгресът на БСП ще изисква от Националния съвет, от всички наши представители в изпълнителната и законодателната власт категорично да отстояват посочените политики и приоритети.

Смятаме, че през ноември 2025 г. е необходимо свикването на ново заседание на 51-я Конгрес на БСП. Той ще направи преглед на изпълнението на посочените задачи и ще оцени посоката и резултатите от управлението.

ЗАЩОТО БЪЛГАРИЯ ЗАСЛУЖАВА УПРАВЛЕНИЕ, СЪЗДАВАЩО ПО-ДОБРО БЪДЕЩЕ! ЗАЩОТО БЪЛГАРИТЕ ЗАСЛУЖАВАТ ПЕРСПЕКТИВА!

Тръгват договори за ремонт на ВиК мрежите за 800 млн. лв.

автор:Дума

visibility 1169

/ брой: 26

Българските потребители не усещат забавяне на инфлацията

автор:Дума

visibility 1191

/ брой: 26

Липсват 200 000 работници за летния сезон на морето

автор:Дума

visibility 1077

/ брой: 26

Изяли сме повече фалшиво сирене

автор:Дума

visibility 1110

/ брой: 26

Хърватия бойкотира верига за седмица

автор:Дума

visibility 1167

/ брой: 26

Разследват инцидент с кортежа на Вучич

автор:Дума

visibility 1116

/ брой: 26

Хиляди на протест в Шефийлд заради убит ученик с нож

автор:Дума

visibility 1121

/ брой: 26

Накратко

автор:Дума

visibility 1048

/ брой: 26

Европа да потърси себе си

visibility 1127

/ брой: 26

За мрежата на октопода

автор:Гергана Пирозова

visibility 1145

/ брой: 26

„С отговорност към България, с мисъл за бъдещето“

visibility 1182

/ брой: 26

За дълбоко и всестранно обновление на БСП

visibility 1167

/ брой: 26

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ