Спад на имунизациите срещу морбили
/ брой: 80
Аида Ованес
Имунизационният обхват срещу морбили у нас е нисък в периода 2020-2001 г., заяви по време на пресконференция директорът на дирекция "Надзор на заразните болести" в Столичната РЗИ д-р Ирина Гайтаневска.
Припомняме, че през 2019 г., когато у нас имаше значителен скок на морбили, ваксинираните на 13 месеца деца бяха 95,1%. През 2021 г. те паднаха до 88,7%. Така след началото на пандемията от КОВИД-19 близо две години в страната не бе регистриран нито един случай на морбили, което вероятно се дължи на по-строгите тогава противоепидемични мерки.
През 2022 г. са имунизирани 91,2% от подлежащите, сочат данни на НЦОЗА.
"Това обаче е нисък имунизационен обхват и той носи риск от възникване на взривове от заболяването", предупреди д-р Гайтаневска. Болестта е силно заразна и един болен може да зарази 95 души, ако не са ваксинирани, като 1 на всеки петима заболял развива усложнения. Те може да са сериозни при деца под 5 г. и възрастни над 30 г., като бременните са сред най-застрашените.
Част от бежанците, пристигащи в България, са от страни, които са високорискови за развитие на някои от заболяванията. "Антиваксърите стават все повече, това прави имунизациите все по-трудни", предупреди общопрактикуващият лекар и член на УС на БЛС д-р Гергана Николова.