Сега сме в предвоенно време по цени
/ брой: 38
Председателят на Българската петролна и газова асоциация (БПГА) Живодар Терзиев коментира пред БТА, че "в момента сме в предвоенно време по цени". По думите му това, което е констатирано като ценови ръст през периода юли-август миналата година, е компенсирано в края на 2022 г. и началото на тази година. В момента пазарите са "условно спокойни", като очакват новините от изток и от запад - от Русия и възстановяването на Китай, както и от САЩ, които "потискат" цените на горива с цел намаляване ефекта на инфлацията. Терзиев обърна внимание, че следващите няколко седмици са много важни, за да се види на какви ценови нива ще се установят нефтопродуктите. Вече има и информация, че Русия съкращава петролния си добив с 500 000 барела на ден през март, което е своеобразен знак, че цените ще тръгнат нагоре.
"Ако гледаме за месец февруари, аз считам, че тези цени, които наблюдаваме в момента, които отговарят на нефта от предвоенно време, но при по-висок курс на долара, би трябвало да се запазят такива, каквито виждаме и днес", коментира Терзиев. Той обаче направи уточнение, че повечето "играчи на пазара", в това число и рафинерията в Бургас, насочват своя поглед към неруски нефт и стоки, произведени от неруски нефт. Това означава, че колкото по диверсифициран и разнообразен е пазарът, толкова по-различни ще бъдат цените.
Новината, свързана с рафинерията ни, е, че "Лукойл Нефтохим Бургас", освен че "поглежда" към казахски и азерски нефт, прави и опити през март да достави суровини през Босфора. "Няколко танкера ще дойдат от южно направление, не искам да казвам точно откъде, но е достатъчно далеч, което ще даде възможност на българския производител да търгува на европейския пазар, без абсолютно никакви ограничения, но пък това може да промени цените на нашия пазар, защото когато нефтът идва от 3000-4000 км, както и когато е доставен с много по-тежка логистична схема, разбира се, че няма какво друго да очакваме, освен напасване на цените към съответния момент", заяви председателят на БПГА.
Според Терзиев е много важно какви ще бъдат цените след празниците през март, защото те ще бъдат определящи за следващите празници през април (Великден), когато ще има все по-голямо потребление. Сега повечето от търговците са се презапасили с нефтопродукти преди 5 февруари, така че в момента дори няма особена търговия. "Ако обаче Москва наистина намали експорта на руски суров петрол глобално, това ще доведе до сътресение в някои части на света", посочи Терзиев.