Подготовката за училище става задължителна
Кабинетът дава година гратисен период на общините, за да осигурят помещения
/ брой: 130
От годината, в която малчуганите навършват 5-годишна възраст, става задължителна подготовката им за училище. Това се предвижда в законопроект за народната просвета, съобщи министърът на образованието Сергей Игнатов. Според Лисабонската стратегия дори 4-годишните били включвани в предучилищното възпитание, подчерта той. Изменението било наложено не само от работната програма "Образование и обучение 2020", но и от предизборните ангажименти на ГЕРБ.
Постепенно и поетапно започва включването на децата, навършили 5 години, в системата, за да спадне през следващите години процентът на отпадащите от училище, каза министърът и цитира спада - 25% преди години, а 14 на сто - сега.
За задължителното въвеждане на предучилищната подготовка държавата била заделила 9 млн. лв. от централния бюджет, като поемала и по-голямата част от издръжката на петгодишните. Кабинетът дал уверение пред МОМН, че средствата ще бъдат осигурени и за следващите години, защото ставало дума за политика, свързана с бъдещето на България.
Гратисният период за общините, за да се подготвят за обхват на всички подлещажи на задължително обучение деца, ще е година, подчерта Игнатов. Той наблегна на безплатния транспорт, предвиден в законопроекта, за малчуганите до детската градина или до училище в най-близкото населено място в общината или в съседна община.
Образователният министър подчерта, че промените ще уеднаквят подхода към всички ученици до VII клас, живеещи в населени места без необходимото училище. Щяло да се прецизира понятието средищно училище. Игнатов призна, че се води дебат какви трябва да са глобите за родители, които не изпращат рецата си редовно в училище.
Стана ясно, че правителството е предложило промени в Закона за народната просвета, без да е наясно с повечето от детайлите.