Опозицията снима видеозаписи "от бъдещето"
Противниците на Путин се подготвят не за изборите, а за протести след вота
/ брой: 53
Два дни преди президентските избори животът в Москва тече в нормалия си делови ритъм, без следа от напрежението, което владееше улицата през последните седмици. След протестната акция на опозицията - живата верига по Кръговия булевард в руската столица преди няколко дни, продължават само словесните престрелки "за" и "против" Путин. На среща с чуждестранни журналисти вчера той обяви, че ако спечели изборите, ще предложи на Дмитрий Медведев поста на министър-председател. Прави впечатление високата активност, която проявяват младежките организации, агитиращи за своя фаворит Путин. Организацията "Млада Русия" спечели "битката" с опозицията за разрешение за митинг на Лубянския площад в деня след изборите - 5 март, като успя първа да подаде в кметството заявка. На Манежния площад свой митинг ще проведе прокремълското младежко движение "Наши". А на Пушкинския, на който същата вечер ще митингува опозицията, сега момичета раздават цветя на минувачите с покана да гласуват за Путин. В същото време на противоположната страна на улица Тверская натоварен с палатки и украсен с бели ленти камион с неколцина активисти на "РосАгит" - противници на Путин, бе отстранен от пътната полиция за това, че пречи на движението. Плановете на опозиционерите са да изградят палатков лагер на Пушкинския площад по украински сценарий. Активисти на групировката "Пробив" пък са решили да проведат акция "За честни избори", като украсят с бели ленти вагоните на една от линиите на московското метро.
Снимка БГНЕС
Путин обеща, ако спечели президентските избори, да не втвърдява политическата система в Русия. "Правим съвсем обратното", заяви той в интервю за чуждестранни медии. Министър-председателят каза, че се радва, че съществува протестно движение срещу управлението му, което според него е полезен опит. "Аз например, съм много доволен от създалата се ситуация", отговори той на въпрос за протестната вълна в Русия. Това значи, че властите трябва да реагират живо на случващото се в страната, на настроенията на хората, и да отговарят на очакванията им, отбеляза Путин
Това са само някои от многото недвусмислени сигнали, че очакваните по-нататъшни протести и противопоставяния ще ескалират след изборния ден, когато вероятно опозицията ще обяви, че "не признава резултатите от вота, който е фалшифициран". Независимо от това, че всички социологически агенции прогнозират сигурен избор на Путин още на първия тур - с не по-малко от 60 процента от гласовете, че в избирателните бюра са монтирани 182 хиляди уеб-камери и че е рекорден броят на чуждестранните наблюдатели. Отразяващите изборите журналисти са над 4 хиляди.
Вчера председателят на Централната избирателна комисия Владимир Чуров обвини опозицията в пореден опит да дискредитира управляващите, техния кандидат и самите избори. Той заяви, че е получил фалшификати - видеозаписи "от бъдещето", създадени, за да предизвикат хаос и да бъдат обвинени властите в "нечестни методи". В един от тях, "сниман в деня на изборите" в провинциално градче, се показва подмяна на бюлетини. Междувременно провалилият се като кандидат за президент Григорий Явлински заяви, че от 5 март партия "Яблоко" ще започне подготовка за нови президентски избори, които вероятно ще бъдат предсрочни. За това пледират и други лидери на опозицията.
Тези дни представители на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа направиха оценка на предизборната кампания и се срещнаха с кандидат-президентите на опозицията (Путин отказа такава среща). Шефът на мисията Тини Кокс между другото заяви пред журналисти, че е информиран от Чуров, че във всички избирателни участъци има поставени камери и прозрачни урни. Мисията на ПАСЕ се състои от 30 души. Освен това за законността и честността на изборите грижа ще имат така наречените "професионални наблюдатели", които представляват Бюрото по демократичните институти и правата на човека в ОССЕ. За справедливостта на вота ще следят и мисии от страните на ОНД.
Вниманието на политици и журналисти привлича и публикация във "Файненшъл таймс", в която се казва, че потенциалните инвеститори са изчислили рисковете, свързани с вълната протести, като факт, който се отнася към миналото. Руските фондови индекси са се повишили с около 20 процента след резкия им спад през декември, когато безпрецедентните протестни демонстрации на опозицията са уплашили инвеститорите. Освен това те следят резултатите от последните социологически допитвания, които показват, че Путин ще победи убедително още на първия тур. А това устройва инвеститорите, заключава вестникът.
В последните дни преди изборите депутатите в Държавната дума приеха пакет от законопроекти, внесени от президента Медведев, който предвижда нова пропорционална система за парламентарни избори, преки губернаторски избори (те бяха премахнати през 2005 г. по предложение на тогавашния президент Владимир Путин), отмяна на задължителното събиране на подписи от партиите и намаляване от 40 хиляди на 500 души на минималния членски състав, необходим за регистриране на партия. При обсъждането на политическата реформа участваха лидери на извънпарламентарни партии и дори представители на непримиримата опозиция, която и след изборите продължава своя натиск срещу легитимните власти. Тя има готов сценарий и се подготвя не за изборите, а за онова, което ще последва след тях - дезавуиране на резултатите от вота.