Майстор на фрагмента и есето
Нова книга на габровския писател и журналист Петър Цокев
/ брой: 204
Винаги ме е удивлявала способността на Петър Цокев "да фрагментира", да пише лаконично и експресивно. Тази негова дарба се открои още в първите му книги "Силови полета" (1990) и "Щурец в снега" (2000), в които той демонстрира, че импресията и есето далече не са "изчерпани", както внушават някои съвременни критици. Тъкмо обратно - в тях се крие неизползван "заряд", стига те да не се превръщат в лек жанр за евтини литературни "успехи" и повърхностни експерименти.
Това доказва Петър Цокев и с най-новата си книга "Наметнати с небе и вятър", в която е събрал свои есета, импресии и фрагменти, публицистични статии, писани през последните години. В нея писателят продължава да добавя "своите капчици" от мигновени размисли и лирични отклонения, романтични видения и злоби на времето, терзания и тревоги за днешния и утрешния ден на България, за агонията на българския дух и бъдещето на нашите деца и внуци.
Много и различни са темите, до които Петър Цокев се е докоснал, търсейки отговор на въпроси и дилеми от днешното ни "болно битие". Като се започне от бездушието и наглостта, социалната и духовната нищета, "криворазбраната самозащита", медийните манипулации и се свърши с "прозата на живота", с неговите подмамващи "за и против". В своето есе "Непогрешимият", като тръгва от риторичния въпрос на известния испански поет Блас де Отеро: "Тъй стара ли е нашата Земя, че в нея няма място за надежда?", писателят стига до тъжния извод, че и в края на XX и началото на XXI век "хомо сапиенс си остава все тъй алчен, користен и жесток, както е било по времето на фараоните, на Пуническите войни, на Светата инквизиция, на Ренесанса, на Просвещението и великите рвеволюции, на реставрациите и паденията след тях...".
Но макар и скептично настроен към съвременния човешки род, Петър Цокев все пак открива малките искрици светлина и романтична красота в нашето всекидневие, за да въздаде на читателя своята мъдрост и доброта. Това той постига чрез експресивността на своя стил и лиричното слово, дълбочината на философското внушение.
Книгата излиза с марката на издателство "Екс-прес" и спомоществователството на гражданския комитет "Памет габровска", на колеги и писатели, протегнали щедро ръка на автора. Художественото оформление на изданието е дело на известния габровски график Божидар Ковачев.