20 Август 2024вторник16:06 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Лъжливо овчарче

/ брой: 172

автор:Петър Герасимов

visibility 3503

Загубата на Русия - стотици милиони долари - от едностранното спиране на проекта "Южен поток" (от наша страна и под чуждо давление) очевидно може да струва на България много повече. Не в парични измерения, а по отношение на международния ни авторитет и принципност. Защото по отношение на "Южен поток" така се огъвахме, клинчихме и си противоречахме, че с основание сега ни взимат за лъжливото овчарче от приказката. За това говори и резкият спад на инвеститорско доверие - за броени години инвестициите у нас са спаднали от 17 млрд. на малко повече от един. Между другото, два пъти по-малко са като парично изражение в сравнение със сумите, преведени м.г. у нас от сънародниците ни, работещи в чужбина.
Доверие трудно и бавно се гради, а лесно се губи. Казусът "Южен поток" увисна на българското ухо като тежка, много тежка обеца. За това свидетелства и краткото изявление на изпълнителния директор на НЕК Петър Илиев, който преди дни заяви пред Радио "София", че проблемът на потенциалните инвеститори в АЕЦ "Белене" не е липсата на държавни гаранции. Повечето им проблеми са свързани с политическия риск. Въпросните инвеститори (знае се много добре кои) според експерта се притеснявали, че "ако се включат в изграждането като инвеститор или като акционер, след време някой друг може да спре проекта, а вече да са направени разходи".
Просто и ясно. Въпреки дискретността на господин директора обществена тайна е, че най-активни преговори засега има с руски и китайски инвеститори по отношение на болния проблем АЕЦ "Белене". Имало и други потенциални играчи - Южна Корея, а защо не и Джибути. Добавянето на Корея в изявлението на шефа на НЕК е направено повече от "кумова срама", защото очевидно най-авторитетните и потенциални инвеститори проявяват основателно колебание.
Ами ако започне милиардният строеж и някакво сенаторче от изправените пред финансов фалит и граждански безредици Щати дойде у нас и размаха пръст, както стана по времето на "Южен поток"? И ние се обърнем не с лице, а със задни части към сериозните партньори? Ако тежката правителствена дума "Да" изведнъж се превърне в "Не" заради нашия комплексарски страх от всеки новопоявил се "приятел" и "брат"? Това се прощава веднъж, втори път, за съжаление, не.
"Страната ни има нужда от тази мощност", твърди ръководният специалист от НЕК. Но още по-голяма нужда има от ново лице на България пред международната общност - лице на спокоен и уважаващ преди всичко себе си и интересите на своята нация международен играч, а не политически ветропоказател и второразряден послушко.
Ако това не стане ясно и категорично, жална ни майка. И Господ да ни е на помощ...

Жълт код за валежи и гръмотевици в половината страна

автор:Дума

visibility 77

На ръба сме на политически крах

автор:Дума

visibility 340

/ брой: 158

Румен Радев отхвърли служебния кабинет заради Калин Стоянов

автор:Дума

visibility 309

/ брой: 158

Двойно по-ниски добиви от слънчоглед

автор:Дума

visibility 289

/ брой: 158

Повече пари за изостаналите райони искат фермери

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 158

Ядем грузински сафрид и турски калкан

автор:Дума

visibility 281

/ брой: 158

Експерт: Възможно е ново поевтиняване на горивата

автор:Дума

visibility 293

/ брой: 158

Проливни дъждове и наводнения в Европа

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 158

Oсвободиха четирима българи на Халкидики

автор:Дума

visibility 292

/ брой: 158

Над 300 мигранти за ден в Испания

автор:Дума

visibility 292

/ брой: 158

Украйна отново въведе режим на тока

автор:Дума

visibility 251

/ брой: 158

Маймуната и ядреният реактор

автор:Александър Симов

visibility 287

/ брой: 158

Къде гледа БНБ?

автор:Нора Стоичкова

visibility 316

/ брой: 158

Безработица: Ефектът на еврозоната

автор:Гарабед Минасян

visibility 277

/ брой: 158

Възможен ли е компромис по сделката с "Боташ"

visibility 285

/ брой: 158

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ