На фокус
Конфликтът Русия-САЩ навлезе във фазата на ядрените заплахи
Засега управляващите на Запад се правят, че не ги интересува заканата на Володин
/ брой: 17
Юри МИХАЛКОВ
Не от вчера се говори, че войната в Украйна е между САЩ и Русия. Не от вчера се говори, че тя може да стигне и до ядрен вариант, колкото и това сега да изглежда страховито и невероятно.
Но ето, че тя наистина навлиза във фазата на ядрената заплаха. Точно това означава постът отпреди дни в Телеграм канала на Вячеслав Володин, председател на руската Държавна дума. "Ако Вашингтон и страните от НАТО доставят оръжия, които ще бъдат използвани за нанасяне на удари по цивилни градове и опити за превземане на нашите територии, както те заплашват, това ще доведе до ответни мерки, използващи по-мощни оръжия." Володин обаче не свършва дотук и вдига още по-високо летвата на предупреждението. Обръщайки се към парламентите на САЩ, Германия, Франция и други държави от Запада, той изтъква, че "предвид технологичното превъзходство на руските оръжия, чуждестранните политици, които вземат такива решения, трябва да разберат: това може да завърши с трагедия в световен мащаб, която ще унищожи техните страни".
Очевидно възловите думи в този пост са последните: "ще унищожи техните страни".
Те звучат и като закана
която никак не е празнословна. Затова звучат и апокалиптично. И ти се иска да не бяха изговаряни. Дори водещи военни и политици на Запад признават, че Русия разполага със свръхбързи оръжия, при това от ново поколение, които действат и на други физически принципи в сравнение с наличните в НАТО. Няма и съмнение, че това е предупреждение не просто на Володин, а на Москва.
Между Карибската криза от 1962 г. и сегашната война в Украйна има не едно и две геополитически сходства, макар двата региона да се намират на различни континенти и географски ширини. Навремето СССР бе успял тайно да прехвърли (в "насипно състояние") свои ракети със среден обсег на остров Куба, които след тайното им сглобяване заплашваха значителна част от югоизточната част на САЩ, та чак до столицата Вашингтон.
Сега САЩ превръщат Украйна в своя антируска база, където могат да сложат ракети, които за 7 минути стигат до Москва, без руската страна да има време да отвърне, както каза Владимир Путин миналата година. Ракетите още не са доставени, но не се съмнявайте, че ще се появят под носа на Русия, ако тя не контрира. Чрез Украйна САЩ и Западът заплашват Русия и по много други начини, те направо са превърнали тази държава в гигантска мина пред самия праг на Русия. И тя явно е готова да я взриви, само и само да свърши мръсната работа на Америка.
Но през 1962-ра президентът Джон Кенеди се закани на съветския лидер Никита Хрушчов, че ако не махне ракетите, ще заповяда на американската авиация да ги бомбардира. От историята знаем, че светът е бил пред прага на първата ядрена война и на трета световна. Хрушчов отстъпва, но се спазарил с Кенеди да се махнат аналогичните американски ракети от Турция (също и от Италия). В немалко дебели книги може да се прочете, че с Карибската криза Москва е доказала на Америка, че й е равнопоставена супер сила. Както и да е, важното е, че светът се отдалечи от ядрената пропаст на безопасно разстояние - за няколко десетилетия заради настъпилото разведряване покрай съветско-американските договори, които поддържаха стратегическото равновесие до съветския разпад.
Паралелите в историята
приличат на водата - винаги си намират път. Сега предупреждението на Володин е като заканата на Кенеди. Не се съмнявайте, че на Запад са го чули и разбрали. Въпросът е обаче каква реакция ще предпочете най-вече Вашингтон, Берлин и Париж изпълняват само поддържаща роля.
Няма съмнение, че на Запад ще се засилят гласовете на разума, които ще настояват САЩ и Европа да изоставят русофобската си политика, защото за Вашингтон далечна Украйна не е от такъв съдбоносен интерес, какъвто е за Русия. Не е изключено дори в русофобския лагер да се появят гласове за повече разум и реализъм след заканата на Володин.
Но много възможен е и обратният вариант. В обръщението си към нацията от 24 януари сръбският президент Александър Вучич изрече фраза, която не засяга пряко западния ултиматум към Белград за признаването на Косово, но от която мисълта настръхва: "Западът има свой собствен дневен ред, който включва поражението на Русия, и всичко, което стои на пътя на този дневен ред, ще бъде смазано". Това, че Сърбия ще бъде смазана, ако се препречи, е ясно. Въпросът е върху кого ще се стовари поражението: върху дневния ред на Запада или върху Русия.
Не мислете обаче, че САЩ ще дадат оръжия (включително далекобойни) на Украйна, с които тя ще удари руската територия отпреди старта на украинската криза през 2014 г.
Там са твърде коварни
за да действат така праволинейно. Най-вероятно няма да посмеят повтарянето на провокацията срещу руската ВВС база край Енгелс, която е част от руския ядрен щит - тя бе атакувана от свален впоследствие безпилотник, който Украйна получи от чужбина. Заканата на Володин е и срещу повторението на такава акция.
Много вероятно е Западът да предоставят оръжия, с които Украйна да удря Крим и вече освободените и присъединени към Русия територии в Донецка, Луганска, Запорожка и Херсонска област. Т.е. оръжия срещу присъединените територии.
Всъщност Западът не е спирал да го прави. Донецк е обстрелван и със западни снаряди, Иловайск - с американските "Хаймърс". А натовският генсек Йенс Столтенберг призова Украйна да получи оръжия, които са й необходими не само срещу руската офанзива, но и да "освободи" присъединените територии. Украйна ще получи и част от исканите от нея американски и германски танкове.
На Запад ще пренебрегнат водещия принцип на мироустройството за самоопределението на народите и по познатия начин ще извъртят международното право така, че да намерят оправдание за въоръжаването на Украйна с опасни за Русия оръжия. Да оневинят спекулата с международното право, за да сатанизират спазването на духа му.
Поне на първо време Вашингтон ще се държи така, сякаш предупреждението на Володин не го е имало. Тогава хич няма да е изключено, ако от Кремъл дойде съобщение, че най-новите руски оръжия са включени в боен режим срещу САЩ. Чак тогава може да се надяваме, че както при Карибската криза преди 61 години, светът може да се отдалечи от ядрената пропаст.
На хоризонта - "Циркон"
Фрегатата "Адмирал Горшков" отработи в западната част на Атлантическия океан поразяване на морска цел с хиперзвукова ракета "Циркон" на разстояние над 900 км, съобщи руското Министерство на отбраната, предаде ТАСС. Учение по използване на хиперзвуково ракетно оръжие е извършено чрез компютърна симулация. Отбелязва се, че при изпълнението на учебната задача екипажът е демонстрирал висока координация на действията. Морският поход на отряд кораби, състоящ се от фрегатата "Адмирал Горшков" и средния морски танкер "Кама", започна на 4 януари. През февруари е планирано провеждането на съвместни учения край бреговете на Република Южна Африка с военноморските сили както на тази страна, така и на Китай.
Още едно предупреждение
Руската армия ще унищожи американските танкове "Ейбрамс", както и друга военна техника на страните от НАТО, ако администрацията на САЩ реши да ги достави на Украйна. Това заяви руският посланик във Вашингтон Анатолий Антонов в коментар на медийни публикации за изпращане на танкове за Киев. "Очевидно е, че Вашингтон целенасочено се опитва да ни нанесе стратегическо поражение. Анализът на цялата последователност от действия на Вашингтон показва, че американците постоянно вдигат "летвата" на военната помощ на своите марионетки. Това е особено ясно, когато руските въоръжени сили печелят нови победи и уверено освобождават територията на Русия от нацистката заплаха", изтъкна Антонов, цитиран от ТАСС. Според него администрацията на Вашингтон "дава зелена светлина на използването на американска помощ за нападение над Крим" и "прикрива престъпленията на радикали срещу населението на Донбас, Запорожие и Херсонска област".
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.