01 Ноември 2024петък01:33 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Изследване показва цените от последните 270 години

/ брой: 22

автор:Дума

visibility 1344

По-добре ли живеем днес, отколкото през социализма? Преподаватели от Софийския университет се амбицират да отговорят на този въпрос и в продължение на 2 години пътуват из цялата страна, разказва Нова телевизия. Проучват над 1000 търговски тефтера и събират 46 хиляди цени. Изчисленията им показват, че въпреки инфлацията за изминалата година от 15,3%, днес стандартът ни на живот е най-високият от 300 години насам.
Каква би била заплатата от 60-те години, ако я превърнем в днешни пари? Или пък колко са стрували чифт обувки в началото на миналия век? През последните години колеги на доц. Мартин Иванов от СУ "Св. Климент Охридски" му задават въпроси като тези все по-често. Затова преди две години историкът в екип с още двама души - икономисти и статистици, подхващат нещо, което никой досега не е правил. Пътуват до 57 населени места, за да проучат купища документи в архиви и музеи. Събират цените в България за последните 270 години, прилагат най-съвременните методи за изчисление и ги превеждат в днешни пари. Голяма част от информацията откриват в стари търговски тефтери, съхранявани в Националната библиотека.
"Из страната имаше 1100 подобни тефтера, които ние в почти 90% успяхме да обработим", казва доц. Иванов от Философския факултет на СУ. Докато събират данни обаче, надникват и във всекидневието на българите. Разбират с какво са се хранели, как са се обличали, какви вещи са притежавали. Първият запазен семеен бюджет е от 1848 г. на работническо семейство от Самоков.
Според изследването през целия период от 1848 г. до малко след 2000 г. за храна отивали между 45 и 48% от бюджета на българина. Днес процентът, който отделяме за храна, е 33, твърдят изследователите. Висок на фона на Европа, но по-нисък на фона на миналото ни. "За първи път сигурно в нашата 1300-годишна история започваме да забогатяваме", коментира доц. Иванов.
"Средната заплата от 90 лева през 1964 г. е еквивалентът на 117 лева днешни пари. През 1985-а заплатата от 197 лева би трябвало да е еквивалентна на 1100-1200 лева днешни пари. На практика заплатите днес са по-високи средните", казва доц. Ралица Симеонова-Ганева от Стопанския факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Тя изчислява какво можем да си купим с тази сума тогава и какво днес. 123 бутилки олио са можели да си купят хората през 1985 г., а сега - 250 бутилки. Новогодишно меню от 1978 г. в ресторант в Дряново възлизало на 12 лева и 24 стотинки. Преобразувано в днешни пари, това са 92 лева и 10 стотинки, казват изследователите.
Българинът сега си позволяла повече, показва проучването. Според доц. Иванов единствената причина, поради която възрастните си спомняли с умиление за социализма, е фактът, че тогава са били млади. Пенсионерите обаче в момента взимат по-ниски пенсии, отколкото в края на 80-те години. В началото на февруари, но преди 26 години, за по-малко от два месеца инфлацията достига 400%, показва изследването.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

7200 лекари в Словакия подадоха оставки

автор:Дума

visibility 440

/ брой: 208

Шефът на ВАС се гласи да остане на поста си

автор:Дума

visibility 566

/ брой: 208

Едва 8,7% от учениците могат да различат факт от мнение

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 208

Бизнес климатът у нас се влошава

автор:Дума

visibility 580

/ брой: 208

Газът поскъпва с 8% в началото на зимата

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 208

Wizz Air спря полетите от София до Женева и Лисабон

автор:Дума

visibility 540

/ брой: 208

Високо темпо на руското настъпление

автор:Дума

visibility 556

/ брой: 208

Скопие с ново условие за конституцията

автор:Дума

visibility 634

/ брой: 208

Опозицията в Албания блокира страната

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 208

Ценоразпис за власт

автор:Таня Джаджева

visibility 514

/ брой: 208

Махалото вляво и дясно

автор:Александър Симов

visibility 593

/ брой: 208

Ако зависеше от българите, Тръмп би спечелил вота в САЩ

автор:Дума

visibility 543

/ брой: 208

Не е фокус, а нови политики

visibility 557

/ брой: 208

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ