Позиция
Манолис Глезос:
Искам да се извиня на гръцкия народ
Натискът на Тройката цели загробването на една европейска държава
/ брой: 30
"Искам да се извиня на гръцкия народ за това, че гласувахме доверие на лица, които не виждат нищо друго, освен властта..." Това каза Манолис Глезос пред надигналите се гръцки фермери, които тези дни строят барикади и блокират националните магистрали.
Най-унизителният удар за гърците е, че "радикалната лява" партия (СИРИЗА) заедно с партньора й - "суверенните десни" (AНEЛ), "управляват" страната като подгласници от името на неоколониалната т.нар. Тройка. Говорят за "реформи", а в действителност осъществяват загробването на една европейска държава и нейния народ! Това е факторът, провокирал социалния бунт на трудова Гърция.
Затова думите на Манолис Глезос представляват тежка морална и политическа присъда. Той е символът на европейската съпротива срещу нацизма, човекът, който свали германското знаме от Акропола през 1941 г., когато оръжията на Хитлер властваха над по-голямата част на Европа, както оръжията на Шойбле и Драги - финансови, днес - властват над по-голямата част на Европа. Шарл де Гол нарече Глезос "първият партизанин на Европа". Този исторически лидер на левицата три пъти е осъждан на смърт заради политическите си убеждения.
"Както през целия си съзнателен живот на борец, и днес той е на барикадата, за да се срещне лично с фермерите, въпреки възрастта (94 години) и крехкото си здраве", пише журналистът Димитрис Константакопулос. Казаното от хора като Манолис Глезос или Микис Теодоракис носи още по-голяма морална тежест, тъй като техните имена са утвърдени в социалните борби и в затворите. "Те не се съблазниха от лесна кариера, както повечето настоящи лидери на СИРИЗА, никога неизпъквали в борби или с интелектуален труд, но ориентирали се бързо да скочат във "влака" на социалното недоволство, предизвикано от катастрофалните резултати на "спасителната програма" и капитулантските политики на две гръцки правителства - "социалистическото" и на десницата. Глезос и Теодоракис представляват ценностите и идеите на истинската левица, тази, която следва борбите и страданията на своя народ, за разлика от псевдолевите представители на СИРИЗА, излюпили се като политически "Дориан Грей" на левицата", допълва Константакопулос.
Когато чуе съветите на българското МВнР да не се пътува за Гърция, обикновеният български гражданин едва ли си дава сметка за действителната ситуация в нашата съседка. А страната е в смут, следствие от планирания натиск на Тройката за по-нататъшни "реформи", които ще окастрят доходите на фермери и пенсионери; на широк спектър професионални групи от адвокати, нотариуси, рибари и моряци от фериботния транспорт до полицаи и медици.
Разгневени от перспективата да загубят доходите си, фермерите блокират ключови пътища от гръцко-българската граница до о. Крит. Стачкуват журналисти. Синдикатите призоваха за обща стачка, информира британският "Дейли мейл".
Тройката изисква новото данъчно облагане да нарасне: 22% за доходи до 25 000 евро, 32% за доходи от 25 001 до 42 000 евро, 50% за доходи над 60 000 евро годишно. Като се прибавят и останалите данъци, осреднената обща данъчна тежест ще достигне 56-58%. Ако годишният доход на земеделски производител сега е 10 000 евро, след налагането на новите ограничения той ще трябва да плати 2700 евро за осигурителни вноски, 2600 евро данък и още 2600 евро авансово като депозит срещу данъка за следващата година, независимо дали все още е жив! Ако все пак оцелее, с остатъка от 2100 евро фермерът ще трябва да плати и другите си данъци. В същото време производствените му разходи рязко нарастват поради повишения ДДС върху селскостопански доставки и премахване на облекчението за горивата. Според Конфедерацията на гръцките държавни служители с новите закони се удрят и пенсионерите, като орязвянето за някои категории ще е до 34%.
Същевременно Тройката не предвижда мерки за развитие на икономиката. Още повече работни места ще бъдат загубени, а икономическата рецесия ще се задълбочи. Според синдикатите това няма да е краят, изнудването на Тройката за още по-строг натиск върху гръцкото население ще се засилва. В допълнение към изкуствено предизвиканата мигрантска криза.
"Гърция е опитното поле на Европа за изпробване на неолибералните слободии, ако ЕС подпише със САЩ т.нар. споразумение за трансатлантическо партньорство", писа преди два месеца аграрикономистът и природозащитник Павлос Георгиадис. "Орязване на обществените услуги, разпродажба на държавни активи за жълти стотинки, отмяна на законодателството в защита на околната среда, закриване на демокрацията, господство на корпорациите и финансовия капитал - всичко това съвсем скоро ще ни връхлети..."
Ноам Чомски също предупреждава какво се цели най-вече с натиска срещу Гърция: "Когато гръцкото правителство поиска от народа на Гърция да се произнесе за собствената си съдба, европейските елити нагло реагираха: "Как се осмеляват гърците да гледат на демокрацията като на ценност, която трябва да бъде съблюдавана в родината на демокрацията?" И властващите еврократи наложиха още по-строги, садистични санкции, толкова крайни, че да сведат Гърция до руини. Целта на този садизъм не е само гръцкият народ, а и всеки друг, който се осмели да мисли, че хората могат да имат права, равни с тези на финансовите институции... Става въпрос за класова война, която се опитва да отнеме от европейците социалните им придобивки - едно от най-големите постижения на съвременната цивилизация."
С разрастването на протестите премиерът Ципрас отлетя на Световния икономически форум в Давос, за да измоли от шефовете на МВФ и Европейската централна банка Кристин Лагард и Марио Драги по-голяма "гъвкавост", което едва ли ще се случи. Анкета отпреди 10 дни сочи нарастване на електоралните нагласи с цели четири пункта към дясноцентристката опозиционна партия "Нова демокрация" на бившия банкер Кириакос Мицотакис. Очевидно нещата са поели по планирания обрат. Позната история, нали?