02 Ноември 2024събота15:16 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

ТУРЦИЯ

Губи ли Ердоган битката за Турция?

Изборната загуба на пропрезидентската партия в мегаполиса Истанбул вещае тежки проблеми на властта

/ брой: 119

автор:Зорница Илиева

visibility 3513

Резултатите от повторните избори за кмет на мегаполиса Истанбул са известни. Екрем Имамоолу, издигнат от Народно-републиканската партия (НРП) и "Добрата партия", печели с 10-процентна разлика срещу Бинали Йълдъръм, кандидатът на управляващата пропрезидентска Партия на справедливостта и развитието (ПСР). 

Гласуването приключи в 17.00ч., но още в 18.38 ч. Бинали Йълдъръм поздрави победителя Имамоолу и официално прие загубата. Думите му, че "тези избори доказаха, че демокрацията работи безпроблемно в Турция", са малка утеха след категоричната победа на опонента му. Той самият я е очаквал, защото още през деня потърси извинение от турските граждани и политици, ако с нещо ги е обидил или наранил. 

Всички ТВ-канали в 19.00 ч. предадоха от кв. Бейликдюзю победната реч на Имамоолу, в която той  подчертава, че "този избор е принос към демокрацията в Турция". Призивът е поддръжниците му да не се отделят от урните, "защото на 31 март демокрацията не проработи". Не забравя да каже, че "за Истанбул започва ново начало", защото 

"народът ни поиска сметка за несправедливостите". 

Обещава нова страница, в която ще има справедливост и равенство. Заявява, че "в този град няма малцинства. Ще прегърнем всеки грък, арменец, сириец. Ние ще изградим демокрацията и правото в града. Давам ви дума: ще изградим бъдещето". За него е важно да подчертае, че е "проект на турската република, на републиката на Ататюрк" и "политиката ще я свържем с правото". Хилядите привърженици аплодират неговото "имам братя в ДПН (прокюрдската), имам братя и в ПСР, в ПНД" (крайно дясната националистическа). "Свърши партизанщината, вече има морал, право, справедливост".  

Няма съмнение, че предстоят анализи, и то не само в Турция. Защото месеци наред се внушаваше по цял свят, както и в самата Турция,че "който печели Истанбул, печели Турция". Всъщност думи на президента Ердоган, чиято главозамайваща политическа кариера стартира точно от позицията на кмет на Истанбул. Тези слова бяха повтаряни без умора от всеки наблюдател на политическите процеси в Турция и това никак не е случайно.  

Не е изненада твърдението, че и тази "битка за Истанбул" може да бъде припозната като част от наблюдаваните по цял свят геополитически битки, защото в крайна сметка става въпрос не само за промяна в самата Турция, но и за ориентацията й в международен план. СNN излезе със заглавие "Съревнованието за Истанбул е лична битка за Истанбул и резултатът може да промени Турция". В СNN са убедени, че "Истанбул се е превърнал в източник на разширяващо се богатство за партията на Ердоган и подхранваше неговата политическа машина". Ако контролът върху това се загуби, ще се нанесе удар върху финансирането на приближените медии, обществени търгове, на целия апарат на управляващите от ПСР (Партия на справедливостта и развитието). 

"Файненшъл таймс" излиза със "Загубата на изборите ще постави на дневен ред важни въпроси за Ердоган и Турция" . Акцентира се върху проведената в резиденцията "Долма бахче" от Ердоган среща с чуждестранни журналисти, нещо, което години не се е случвало и където турският президент е събрал сили да се шегува, да ги увери, че "анкетите са манипулативни и грешни", защото "посочват за победител опозиционния кандидат Екрем Имамоолу". Самите статии на редица чуждестранни журналисти внушаваха предизвестена победа на Имамоолу, а "Файненшъл таймс" посочва, че "задкулисни сведения показват, че 

дейци на ПСР признават за очаквана нова победа на Имамоолу 

в Истанбул, и то с голяма разлика". Изводът е,че "една победа на Имамоолу ще доведе до ерозия на доверието в Ердоган и неговата ПСР". 

Някак между другото се набляга за изразено недоволство от страна на бившия президент Абдуллах Гюл и експремиера проф. Ахмет Давутоглу относно решението за повторно гласуване в Истанбул, което има пряка връзка с очакването за нова партия с по-либерални икономически виждания. Смята се, че тя ще бъде централно ориентирана  и лесно ще привлече привърженици на ПСР и на средната и висока класа от турското общество. Според анализа една от причините за критиките към управляващите е въведената нова президентска система за управление, която е "прекъснала връзките между висшите нива на управление и по-ниските изпълнителни позиции". 

"Ню Йорк Таймс" приглася на тези изводи  със "загубата на Истанбул ще бъде ликвидираща загуба за поддръжниците на Ердоган, и то не само в икономически план, но и в политическо отношение". Независимо че Ердоган е израсъл в работнически квартал на "Халиджа" ("Златния рог"), а градът е несъмнено неговата главна база  и център на политическата му мощ. 

В това отношение само "Америкън Уолстрийт Джърнъл" предпочита да се спре на темата с "Време на трудна любов с Турция". Защото със закупуването на руските С-400 "ще се премине червената линия на НАТО". 

Дали това е битка за Турция и нейната ориентация, наричана от президента Ердоган "суверенна, независима политика", предстои да се наблюдава. Факт е, че предизвестената загуба на Бинали Йълдъръм в Истанбул ще създаде не само проблеми на Ердоган, 

но е възможно и да доведе до предсрочни избори. 

Защото загубата в Истанбул и създаването на нова партия от членовете на ПСР проф. Давутоглу и експрезидента Абдуллах Гюл може да стане причина за разцепление в ПСР и преминаване на част от членовете й към новото политическо формирование. 

Любопитно е какъв път ще избере Ердоган в такава ситуация. Миролюбивият му тон напоследък обърква в това отношение турското общество. Вече поздрави Имамоолу в туитър, който пък го уверил, че "ще работи съвместно с него". Думите на Ердоган са "желая успех на нашия Истанбул и поздравявам победителя, макар и при полуофициални данни. Както и досега, и следващия период в рамките на Републиканския съюз, без да отстъпваме от върховенството на правото, на демокрацията, заедно ще вървим към целите на 2023г". Не се е отказал да посрещне като президент  100-годишнината от обявяването на Турската република.

Предстои да се наблюдава и развитието в политически план на Екрем Имамоолу, новия кмет на Истанбул. Юрген Готшлих, кореспондент на германския в. "Тагесцайтунг", близък до "зелените", неслучайно пише, че като посетил изборния център на Имамоолу в кв."Маслак" в Истанбул, констатирал липсата на портрети на Ататюрк и кампания по "американски тип". "Обърнал е гръб на Ататюрк" и "в сградата между небостъргачи и банки всичко напомня на американска предизборна кампания". Един вид "там, където стоеше Ердоган през 2002 г., сега стои Имамоолу". Засега, където и да се появи, той е приветстван от хиляди граждани, защото "представлява надежда за промяна" и влиянието му не е само в Истанбул. Негови съпартийци непрекъснато повтаряха "първо да спечелим Истанбул, после ще видим", а той твърди, че ще се противопоставя на корупционните практики - така, както твърдеше Ердоган в първия си период. 

След загубата в Истанбул въпросът, който задават редица наблюдатели в Анкара, е "ще остане ли Ердоган на стола си следващите 4 години?" Въпрос, който се задава и извън Турция. Дали опитът от 17 години управление на страна като Турция ще е достатъчен, за да се съхрани пост на президент с неограничени възможности? "Файненшъл таймс" излиза с "Политическият комар на Ердоган рекушира обратно по страхотен начин". 

БДЖ запазва монопола за превоз на пътници още година

автор:Дума

visibility 1916

/ брой: 209

Над половината депозити у нас са до 1000 лв.

автор:Дума

visibility 1627

/ брой: 209

70% от хората не разпознават фалшивите стоки

автор:Дума

visibility 1661

/ брой: 209

Европрокуратурата разследва ЕНП

автор:Дума

visibility 1651

/ брой: 209

Тръмп подкара боклукчийски камион

автор:Дума

visibility 1649

/ брой: 209

187 държави в света подкрепиха Куба

автор:Дума

visibility 1473

/ брой: 209

Накратко

автор:Дума

visibility 2154

/ брой: 209

Подмяна

автор:Ина Михайлова

visibility 2180

/ брой: 209

Най-дясната държава

автор:Юрий Борисов

visibility 1690

/ брой: 209

Факелът на просвещението

visibility 1755

/ брой: 209

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ