Държавата се стяга за бежанска вълна
Получена е апликсационна форма за пряка финансова помощ от Брюксел
/ брой: 211
Бежански поток между 6000 и 10 000 души е тежък за нас и се предприемат необходимите мерки, увери вицепремиерът и вътрешен министър Цветлин Йовчев след заседанието на кабинета вчера. Песимистичният сценарий от 10 000 души може да струва на бюджета 10,1 млн. лв. Ще се опитаме да намерим сгради, за да организираме центрове, където да ги настаним. Това е най-добрият вариант като условия за живот от финансова гледна точка, а и за наблюдение, посочи министърът.
Вече били намерени две подходящи сгради, в които ще могат да бъдат настанени още 350 души, в едната настаняването може да започне веднага, съобщи министърът, но няколко пъти отказа да посочи местонахождението им. По думите му изграждане на палатков лагер през зимата е краен вариант и стремежът е той да се избегне на всяка цена. Предвидена площадка за това обаче имало, както и известно количество фургони за настаняване на хора.
МЗ е осигурило необходимите лекарства и медикаменти за бежанците, започнала и имунизация на медицинските екипи, които първи ще влизат в контакт с нелегалните. ВМА също има готовност да осигури допълнителни екипи, а БЧК е започнал акция по набиране на средства за настаняване на бежанците, информира вътрешният министър.
Стана ясно, че продължава надхвърлянето на капацитета за настаняване, в момента той е надвишен с над 400 места. Броят на бежанците на денонощие е константен - 40-50 души, а 51 бежанци са пресекли българската граница през последните 24 часа - 27 от тях са от Сирия.
Създадени са критерии, по които да се прави анализ на риска и да се отсяват хора, които евентуално изповядват радикални идеологии или могат да членуват в терористични организации, увери министърът. "Разработени са необходимите мерки на ДАНС, МВР и разузнавателните служби за това как ще работят с тези големи общности, за да гарантират сигурността. Към момента няма съществена промяна на криминогенната обстановка", информира Цветлин Йовчев, според когото имаме уверение от Брюксел, че се търсят възможности за непосредствена финансова помощ, която да бъде отпусната на България.
Била получена апликационна форма за получаване на пряка финансова помощ, "която ще бъде попълнена още днес и ще бъде изпратена обратно най-късно утре", обеща Йовчев с уточнението, че ако получим помощ, тя няма да е в голям размер. При усложнена обстановка догодина можело да разчитаме на повече средства. Един от проблемите, на които се търсело бързо решение, е този с преводачите от арабски език. "В съвсем кратки срокове ще можем да кажем, че сме овладели ситуацията, в момента работим по сценариите за усложняване на обстановката при многократно увеличаване на потока."
Чужденците, които нелегално пресичат границата, са извършили престъпление по НК, но по закон сме длъжни да ги задържим до получаването на статут на бежанци. Законовият срок е до 6 месеца, но сме го свели до 3 месеца. Работи се активно този срок още да бъде съкратен, увери Йовчев. На българска територия със статут на бежанец към момента били 3600 души, от които над 1400 от Сирия.
Малко по-късно вътрешният министър съобщи, че са били сключени предварителни договори за евакуация на българските граждани с кораб по маршрута Бейрут - Ларнака от Сирия.