България се подготвя за бежанска вълна
Повишава се сигурността на българските посолства и консулства в Близкия изток, Вигенин призова да не се пътува в конфликтния регион
/ брой: 202
До момента към България няма отправено искане за българско военно участие във възможна операция в Сирия. Няма и запитване, обяви военният министър Ангел Найденов след извънредното заседание на Съвета по сигурността към МС. Висока оставала обаче вероятността от провеждане на военна намеса, сочели анализите. Но за параметрите й, при участието на какви сили и средства и с каква продължителност ще е тя, очевидно е въпрос на допълнителни решения, посочи Найденов. На заседанието в МС вчера не е било обсъждано българско военно участие, защото такова искане няма.
Направихме анализ на основните рискове и заплахи, които могат да произтекат за България и региона. Най-сериозната е свързана с евентуална бежанска вълна към нашата територия. В тази посока били планирани и основните мерки. "Като най-голям риск оценяваме възникване на хуманитарна криза при сериозен наплив от бежанци, затова веднага се предприемат мерки в три насоки - засилване на наблюдението по държавната граница, конкретни действия и организация по настаняването и осигуряването на условия на бежанците и механизми за получаване на помощ по настаняването на бежанци на наша територия и за осигуряване на всичко необходимо за пребиваването им", обяви вътрешният министър.
Със заповед на премиера в петък беше създаден оперативен щаб на две нива - в МВР и на територията на Елхово и Хасково, които ще се грижат за организацията по наблюдение и управляние на процесите. В Съвета по сигурността са коментирани и рискове, произтичащи от кризата в Близкия изток. Според Цветлин Йовчев България не разполага с данни, свиделстващи за пряка терористична заплаха на наша територия. Във връзка със ситуацията се актуализира националният план за противодействие на тероризма, увери министърът. Обсъдени били произтичащите от ситуацията икономически и финансови рискове. Общото мнение е, че негативно влияние може да се очаква, но то няма да е в степен, застрашаваща националната сигурност, посочи Йовчев.
Съветът е уточнил план от 11 мерки, с които обществото ще бъде запознато, увери вътрешният министър. Осъдена била употребата на оръжие за масово унищожение - съветът е убеден, че такъв акт не може да бъде оставен без последствие. Надяваме се и с наше участие международната общност да предотврати повторна употреба на химическо оръжие, заяви външният министър Кристиан Вигенин. България очаква резултатите от разследващия екип на ООН и се надява да бъдат положени допълнителни усилия за съгласие в рамките на Съвета за сигурност на ООН и последващите стъпки за разрешаване на кризата в Сирия, посочи Вигенин.
Той призова българските граждани да не пътуват в конфликтния регион и информира, че МВнР е готово с план за евентуална евакуация на наши съграждани, ако ескалацията продължи и бъде преценено, че са застрашени животът и здравето им. Във връзка с нарастващото напрежение са предприети стъпки за повишаване на сигурността на българските посолства и консулства в Близкия изток.
Депутати от "Атака" внесоха в деловодството на НС проект за решение за обявяване на пълен неутралитет и неизпращане на български военни контингенти при евентуален военен конфликт в Близкия изток.