15 Август 2024четвъртък19:33 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Имена

125 години от рождението на Христо Смирненски

Поклон пред трибуна на онеправданите

/ брой: 179

visibility 1108

Атанас КАПРАЛОВ

Дълъг е списъкът с имената на големите български поети, които си отиват преждевременно от този несправедлив и коравосърдечен свят. Христо Ботев среща уж заблудения куршум едва 28-годишен, Яворов сам добавя към куршума си и доза отрова на 36, Дебелянов издъхва сиротен на фронта на 29, Гео Милев изгаря в злокобната пещ на 30, Никола Вапцаров се изстрелва към безсмъртието на 33, Пеньо Пенев изпива смъртоносната доза веронал на 29...
Христо Смирненски е едва 24-годишен, когато жълтата гостенка открадва последните глътки въздух от гърдите му. И въпреки краткия си престой тук, на земята, той ни оставя огромно наследство в стихове и проза, събрано в цели осем тома. Развитието на неговия безспорен талант е възходящо и само можем да съжаляваме за многото неродени шедьоври - в случай, че съдбата беше му отпуснала още години живот. Но и сред написаното до злокобния за него 18 юни 1923 г. има творби, които завинаги ще останат в златния фонд на високото българско слово. Можем ли да забравим малката цветарка, чиято невинна душа едва ли ще дочака пощада от дебнещия я каменен град, или стария музикант, зад когото пристъпя кървава и многоръка смъртта, или одрипавелите гаврошовци, загледани в отрупаните с безброй примамливи неща витрини, или пленения от лъчите на нова зора юноша, разбрал извечната несправедливост на този свят. И, напук на черната и зловеща нощ, гърми навред разбуненият му вик: "Да бъде ден! Да бъде ден!"
А неговият шедьовър "Приказка за стълбата" ще бъде чудотворното хапче против самозабравяне за всеки, опиянил се от наркотика на властта и богатството. Много улици, читалища, училища носят и до днес името на родения в Кукуш Христо Измирлиев, останал в съзнанието на съвременниците си и идните поколения с псевдонима Смирненски.  Къщата му на ул. "Овче поле" 116, в която от 1916 г. е живял със семейството си след преселването им в София, от 1959 г. е превърната в музей. Тя от 1976 г. е филиал на новосъздадения Национален музей на българската литература, призван да пази паметта на големите ни писатели и поети.
Дълго време тази къща музей споделяше съдбата на бедните гаврошовци - дори от 2004 г. заради критичното си състояние беше затворена за посетители. Самият аз неведнъж съм изразявал публично своята тревога за незавидната орисия на този оставен в немилост паметник на българската култура. И ето, че съдбата ми предостави възможност да се погрижа за него в качеството си на директор на Националния литературен музей. На 29 септември 2023 г. се навършват 125 години от рождението на Христо Смирненски - благодарение на усилията на екипа ми и на разбирането на Министерството на културата, сградата доби достоен за патрона си вид и новата експозиция се радва на заслужен интерес от посетителите. Предстои отпечатването на фототипно издание на цикъла "Зимни вечери", литературна вечер, посветена на поета, и др.
Именно така правим своя дълбок поклон пред талантливия трибун на всички онеправдани хора по този закопнял за справедливост свят.
Ще ми се да възкръсне и нашето всеобщо чувство на безпрекословна почит към големите словотворци на отечеството ни. Защото в Националния литературен музей пазим не само техните архиви и светли имена, а преди всичко духовната памет на България.
За да я има България и утре!

От редактора

Скъпи читателю!
Този брой на приложението за литература е посветен на Христо Смирненски - "слънчевото дете на българската поезия", от чието рождение на 17 септември (по стар стил) или 29 септември (по нов стил) се навършват 125 години.
Приятно четене.


1700 работници от "Марица Изток" - предсрочно в пенсия

автор:Дума

visibility 405

/ брой: 155

Спират разширението на "Чирен" заради проверката на Кьовеши

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 155

LNG терминалът в Александруполис ще заработи на 1 октомври

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 155

2% ръст на икономиката през второто тримесечие

автор:Дума

visibility 388

/ брой: 155

Гърция се залавя с пожара до България

автор:Дума

visibility 426

/ брой: 155

Протест в Братислава срещу словашката култура

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 155

Масови съкращения в германската икономика

автор:Дума

visibility 415

/ брой: 155

Накратко

автор:Дума

visibility 1095

/ брой: 155

Чудна Картинка

автор:Нора Стоичкова

visibility 953

/ брой: 155

Излизаме от релсите

visibility 836

/ брой: 155

Радев, спаси децата ни!

автор:Юри Михалков

visibility 746

/ брой: 155

Що е ляво и има ли то почва у нас?

visibility 465

/ брой: 155

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ