Париж засилва натиска над ромите
Съдът в Лил блокира депортирането на роми и създаде първия прецедент, който може би ще сложи край на оспорваната френска политика
/ брой: 201
Френското правителство обяви, че ще продължи и ще засили политиката си спрямо ромите въпреки протестите във Франция и в останалите страни, предаде Ройтерс. Правителството поясни, че за един месец в България и Румъния са върнати около 1000 души, малко под средното месечно ниво за 2010 година.
Кабинетът предвижда проект за поправка на закон, засягащ ромите, който ще позволи експулсирането на чужденци в случай на заплаха за обществения ред при неколкократните кражби и агресивна просия, съобщи френското министерство на имиграцията. Споменавайки нови мерки за по-ефективна борба срещу мрежите за незаконна имиграция и трафика на хора от Румъния и България, министърът на имиграцията Бесон обяви две други поправки в рамките на законопроект за имиграцията, който ще бъде внесен на 27 септември в Националното събрание. Той допълни, че 979 румънски и български граждани са били експулсирани между 28 юли и 17 август, сред които 151 принудително и 828 доброволно.
Министърът на вътрешните работи Брис Ортфьо даде пресконференция, на която оправда предприетите мерки с увеличаването на извършените престъпления от румънци в Париж с 259% за период от 18 месеца.
Репатрирането на роми от Франция бе предмет на обсъждане в Брюксел между ЕК и представители на френското правителство. Експерти на комисията установяват дали френската инициатива не противоречи на едно от основните права в ЕС - на свободното придвижване, както и на антидискриминационния принцип.
Междувременно съд в северния френски град Лил отмени заповедта за експулсиране на седем души от ромски произход, които миналата седмица бяха изгонени от незаконно обитаван от тях имот, съобщи ДПА. В мотивите за своето решение съдът посочва, че незаконното обитаване на поземлен имот не представлява заплаха за обществения ред.
Все още не е ясно дали това решение на съда в Лил ще се отрази върху съдбата на ромите, на които е наредено да напуснат Франция, или е само първият прецедент, който в крайна сметка ще сложи край на оспорваната политика на френското правителство, посочва ДПА.