09 Ноември 2024събота15:44 ч.

ВРЕМЕТО:

В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд. В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд.

Красивата мечта

Походът по стъпките на шейх Бедреддин събужда порива за единение между християнството и исляма

/ брой: 255

автор:Велиана Христова

visibility 3856

Пред участниците в семинарите тази година е представен и сборникът "Трима радетели за мюсюлмано-християнско единение през ХV в.", съставен от акад. Васил Гюзелев и издаден от издателство "Гутенберг". Първият от тримата е, разбира се, шейх Бедреддин, представен с неговите възгледи и ролята му в историята на Балканите през ХV в. Но в онези времена е имало и други интелектуалци, които ратуват не за взаимно завладяване и изтребление, а за сътрудничество и дори единство на религиите. Представители на това течение от страна на католическата църква е Николай Кузански, а от страна на православието - Георги Трапезундски. На техните съдби и дела е посветен сборникът. 
 

На 1 е 2 ноември се провежда 17-ият национален Поход по пътя на Бедреддин, организиран от културно-просветното дружество "Родно Лудогорие". Тази година той преминава на семинарен принцип в София, а не както обиковено с обиколка на селищата в Североизточна България, където е било въстанието през ХV в., вдъхновено от Бедреддин. Поради окупацията на СУ, в чийто Ректорат са се разположили "ранобудните", изявата посветена на Деня на будителите, със съдействието на регионалния просветен инспекторат, спешно бе преместена в професионалната гимназия "Хенри Форд". 
"Родно Лудогорие" организира изявата за 17-и път, съдействие оказва Министерството на образованието и науката. Тя е съпроводена с викторина-конкурс за есе, стихотворение, рисунка, и мултимедия, в която до момента са участвали над 5000 ученици от цялата страна. По думите на организаторите, заради големия интерес към събитията от далечното робско време, този път походът е във вид на научен семинар, в който участват над 200 учители по история и културология от цялата България. Основни лектори са деканът на Историческия факултет на СУ проф. Пламен Митев, професорът по средновековна баканска история Христо Матанов и видният историк акад. Георги Марков.

Д-р Анатолий Кънев (вдясно) на лекция в Силистра по време на миналогодишния поход


Както походът "По стъпките на Таньо войвода" всяка пролет, така и "Походът по пътя на Бедреддин" в началото на ноември са възможни главно заради ентусиазма и патриотизма, пък и спонсорството на секретаря на дружеството д-р Анатолий Кънев, който е столичен стоматолог. Той е основен емоционален и практически двигател на изявите, комендант е на походите, ръководи цялостната организация и всички проекти, признават в "Родно Лудогорие".
Според д-р Кънев мнозинството българи са чували името на Бедреддин, но малцина знаят наистина кой е той. А делото на такива светли личности, мислители, хуманисти и борци за добруването на обикновения човек като шейх Бедреддин, свъзрани с нашата история, трябва да бъдат помнени от нацията. Културата е поведение, смятам, че походите като изява са форма, чрез която всеки може да помисли лично за себе си и за своето отношение към миналото и днешния ни ден, казва Анатолий Кънев. И разказва накратко кой е наистина шейх Бедреддин.    

Бедреддин - водач на първото антифеодално въстание срещу султана 

Преди 560 години, в първите десетилетия на османската инвазия в Европа, един философ-мъдрец, хуманист и революционер-реформатор, роден през 1364 г. в българските земи от баща мюсюлманин и майка християнка, повежда бунтовна армия срещу централната османска власт. Бедреддин Симави е водач на първото антифеодално въстание срещу султана и спахийския феодален ред, който новата империя насажда.
Усвоил знанията на изтока и неговите философи, както и на християнството, запознат с противоречията на властта и дошъл до философски изводи за ценностите в човешкия живот, шейх Бедреддин проповядва равенство между хората и религиите, отрицание на робството и експлоатацията на човек от човека и отрицание на съдбовната предопределеност на нещата в света от волята на Аллах. Това в средновековния ХV век, който сме свикнали да наричаме "тъмна епоха". Бедреддин възвестява правото на всеки човек да бъде свободен и щастлив, но същевременно отговорен за делата си. И учи, че светът е само тук, на земята, че всички проповеди за друг свят са само заблуда.
 През 1418-1419 г. в съюз с влашкия воевода Мирчо Челбътрън шейх Бедреддин застава начело на 3000 войници - турци, българи, власи, християни и мюсюлмани, бедни и средни собственици и в името на братството и солидарността ги повежда от Силистра през Лудогорието към Одрин, където е била столицата на султана тогава. Негови сподвижници в Мала Азия са Бьорклюдже Мустафа (Деде Султан) и Торлак Кемал. Султанската армия ги пресреща при Стара Загора и се разиграва решителното сражение. Бунтовната армия е разбита и Бедреддин се връща в лесовете на Лудогорието, където две години води партизанска борба. Привържениците му са много и го пазят. Султанските хора обаче успяват да го пленят с измама. Отвеждат го в гр. Серес, където е лятната резиденция на султана. Те могат да го убият, но искат първо да го разгромят идейно. Подлагат го но богословски диспут и съд, но той ги оборва в спора. Обесват го гол, като символ на голямо унижение. През нощта тялото му изчезва от бесилката.
* * *

В Научния семинар вчера имаше лекция на проф. Матанов - "Времето на Бедреддин, Османската империя и състоянието на Балканите в началото на XV в., както и на проф. Пламен Митев - "Българските будители от епохата на Възраждането". Участниците в семинара посетиха Градската художествена галерия, изложба-ретроспекция на Любен Диманов, както и Националния археологически музей при БАН. Днес от 11 ч. в Националния исторически музей в Бояна е предвидена лекция на акад. Георги Марков. По традиция, както и всяка година, мероприятието завършва с разбор на изявите, в който участват всички педагози, участници в похода. 
Наслагването на културни пластове на нашата територия е факт и да бъдат те нарочно изолирани и капсулирани говори за манипулативно поведение или за промит мозък, казва д-р Кънев. Той често напомня думите на Гоце Делчев: "Светът е поле за културно състезание между народите". Повтаря, че в България трябва да се стремим към единение, не към разделение. А също и казаното от шейх Беддредин: "Всеки човек трябва да е напълно свободен и господар на мислите си и в същото време да уважава мислите и вярата на своите съседи".  

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 1746

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 1742

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 1100

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 1599

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 1744

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 1725

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 1767

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 1752

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 1489

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 1560

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 1589

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 1442

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ