Тема с продължение
Цветанов призна: "Шейхът" всъщност е чиновник
/ брой: 206
Правителството най-накрая си призна, че е направило огромен гаф с инвеститорите от Абу Даби. Близо седмица, след като стана ясно, че представеният като "шейх на Абу Даби" не е шейх и не е директор на държавна компания, вътрешният министър Цветан Цветанов обяви истината: "Оказа се, че това не е шейхът, а някакъв чиновник, много конфузна ситуация. Надявам се, че това ще бъде един урок за следващите инвестиции и ние трябва да проверяваме за в бъдеще всеки, който идва с намерението да прави инвестиции у нас."
Признанието на Цветанов дойде, след като самият премиер Бойко Борисов обясни, че няма вина за объркването, довело до гневни писма на инвеститорите от AEBG. Скандалът обиколи всички родни медии, премина и през чужди вестници, а накрая се намеси и МВР, за да лови хакери, опитали се да изнудват арабския консорциум. По повод имейлите, които родни интернет-фенове изпратили до инвеститорите, Цветанов коментира, че това всъщност е "малка шегичка".
Двамата "шегобийци" били проследени през фейсбук. Александър Цанков и Васил Стоев са с профили в социалната мрежа и участват в редица групи за фенове на Формула 1. Веднага след като е засечен имейлът, от който е пратено съобщение до компанията от Абу Даби, нашите служби са се активизирали и са преровили съдържанието на фейсбук. Така са открити коментарите на двамата българи и е засечен същият имейл, обясни Цветанов.
"Всичко, което можем да заключим от това, което имаме като информация, е, че не става въпрос за нещо, което е свързано с рекет, изнудване, а по всяка вероятност това са фенове във Фейсбук, техният профил е точно такъв. Може да се направи заключението, че става въпрос за шегичка. А и може би са видели, че Румен Петков е инициатор на тези инвестиции. Може би затова са се пошегували", разкри подозренията си Цветанов.
Румен Петков определи случилото се не като шега, а като "дебелашко чувство за хумор". Когато се отива на такава форма на изнудване, и то в особено големи размери, и след това да казваме, че сме се шегували, значи ние като държава трябва да сме наясно какво предприемаме, каза депутатът от КБ. Ако кажем, че това са шегаджии, казваме на останалите изнудвачи, които искат пари за спасяването на мними роднини, че по същество възприемаме и тях като шегаджии, но в по-малки размери, допълни Петков. Според него държавата трябва да се намеси, иначе има опасност потенциални инвеститори да помислят, че също ще бъдат подложени на такъв тип шегаджийсто, което тя стимулира.