Най-новото издание на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" - "Книги и памет в столицата на мъдростта. Документални свидетелства от колекциите на Националната библиотека", ще бъде представено на 5 февруари от 17,30 ч. в Централното фоайе на институцията. За книгата ще говори университетският преподавател и историк проф. Вера Бонева. Двуезичното издание е посветено на 145 години от обявяването на София за столица и представлява луксозен албум на български и английски език. Чрез него Националната библиотека цели да популяризира богатите си колекции и да представи столичния град чрез места, свързани с книгата, нейното издаване, съхранение и представяне.
Първата част - "София и местата на духа и книгата", включва кратки импресии и публикации на специалисти и архивисти от изследователските отдели на Националната библиотека (Ръкописи и старопечатни книги, Български исторически архив, Ориенталски сбирки), които разказват и интерпретират, а чрез снимков материал се показват книги и места, свързани с културната история на София. Текстовете се публикуват за първи път и следват желанието на институцията да е отворена към различни групи от читатели - от специалисти до любители на книгата.
Литературното пътешествие започва с представянето на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий". Следващите статии, представени от експертите на институцията, се фокусират върху ключови места и важни личности за София, свързани с паметта на книгата и с книгоиздаването. Това са книжовниците от Куриловския и Сеславския манастир в околностите на София.
Книжарите и книгоиздателите също са тема на част от текстовете, неделимо свързани с културния пейзаж на града. Като места на памет и културна история са разпознати църквата "Свети Седмочисленици", църквата "Света София", Бюйюк джамия, Софийският университет "Св. Климент Охридски", Лъвов мост.
Във втората част на книгата са включени визуални материали, залегнали в изложбата на Националната библиотека "Раждането на модерния град". Идеята на двуезичното издание е да популяризира както столицата, така и колекциите на Библиотеката сред чуждестранните партньори, гости и читатели на институцията.
Автори в книгата са експертите от Националната библиотека: проф. д-р Елисавета Мусакова, доц. д-р Радослав Спасов, д-р Невена Граматикова, д-р Марина Яниславова, д-р Яница Радева, д-р Ивета Рашева, д-р Милена Тафрова, Виктория Рахилова, а предговорът е подготвен от проф. д-р Красимира Александрова, директор на НБКМ в периода 2016 - 2024 г. Преводът от български език на английски език е на Йоанна Маркова.
Двуезичното издание "Книги и памет в столицата на мъдростта. Документални свидетелства от колекциите на Националната библиотека" е реализирано с финансовата подкрепа на Министерството на културата по програма "Помощ за книгата".