10 Август 2024събота21:50 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

За да дойде Сънчо

И за навиците, които го прогонват

/ брой: 283

автор:Дума

visibility 1696

Около 1/3 от живота ни преминава в сън. На пръв пъглед - беполезен ангажимент и губене на ценно време. Но... Напрегнатото всекидневие, изнервянето в работата заради изискванията на шефа или нравите на колегата, както и домашните и семейните ангажименти често водят до недоспиване. Ако то се превърне в навик, може сериозно да навреди на здравето.
В сравнение с 60-те години всички хора са започнали да спят средно 2 часа по-малко, сочат световни проучвания. И още, че 66% от жителите на планетата спят между 6,5 и 8,5 часа, други 16% спят повече от 8,5 часа и 18% по-малко от 6,5 часа. Недоспиването е причина за 10% от катастрофите по света, а само в САЩ тези пътни произшествия са причинили загуби от около 12,5 млрд. долара (без да се броят смъртните случаи). Пак в Америка, където медиците правят какви ли не проучвания, е установено, че само за 1 година (през 1973 г.!) са употребени 6500 тона сънотворни, а през 2004 г. са издадени 35 млн. рецепти за такива медикаменти. Продажбите на сънотворни се повишиха със 7% през 2009 г., показва изследване за развитието на здравния сектор, проведено от компанията IMS Health. Мнозина го обясняват с кризата.
Безсънието е най-честото разстройство на... съня. Установено е, че 10 до 25% от хората на планетата страдат от временно безсъние, а 7-20% -от хронично (когато безсънието продължава повече от 3 седмици). Изследване на Станфордския университет (САЩ) показва, че имунната система води най-активна борба с бактериите по време на нощния сън, а във фазите на покой тя произвежда специални антитела. Имунната система се нуждае минимум от 4 до 5 часа сън, за да възстанови напълно съпротивителните си сили.
 Постоянното недоспиване може да доведе до затлъстяване, спомага за развитие на хипертония и диабет, установиха неотдавна учени. Според тях рязко се влошава способността на организма да усвоява глюкозата, което води до повишаване на съдържанието й в кръвта.
За жалост всеки от нас има навици, които са в състояние да прогонят съня. Например да вечеря обилно по-малко от 3 часа преди лягане. И още: когато човек спи свит на къбло - лошата поза е причина за болки в гърба, от които се оплаква всяка трета жена. "НЕ пускайте животни в леглото си", съветват медици и припомнят, че тяхната козина и слюнка са мощни алергени. Детските плюшени играчки също са проводници на алергени. Лекарите ни изненадват: дръжте играчките 10 часа във фризера.
Не спете с грим, е съветът на дерматолозите и на алерголозите.
Някои смятат, че трябва да спят в студена стая. Но студът ще ви накара да се свиете на кълбо, а оттам ще последват проблеми с врата, гърба и раменете.
За да сте в хармония с електромагнитните полета, спете с глава на север, крака на юг. Ако не се чувствате добре в леглото си, спите неспокойно, преместете леглото и опитайте друг ъгъл.

"Боташ" отказва да променя договора с "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 988

/ брой: 151

ЕК е одобрила строежа на втори мост при Русе

автор:Дума

visibility 988

/ брой: 151

За година 271 милионери повече

автор:Дума

visibility 1203

/ брой: 151

Браншът недоволен от промените в закона за туризма

автор:Дума

visibility 846

/ брой: 151

Киев напредва в Курска област

автор:Дума

visibility 1371

/ брой: 151

10 нови огнища на чума в Гърция само за ден

автор:Дума

visibility 938

/ брой: 151

Иран се колебае за удар срещу Израел

автор:Дума

visibility 1036

/ брой: 151

Накратко

автор:Дума

visibility 5456

/ брой: 151

АЕЦ-ът и глупците

автор:Нора Стоичкова

visibility 2364

/ брой: 151

Вън търговци на полове и розова загриженост!

visibility 976

/ брой: 151

Психиатрия за политически лунатици

автор:Александър Симов

visibility 1143

/ брой: 151

Да откриеш островите Уллънг-до и Докдо

visibility 1055

/ брой: 151

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ