08 Ноември 2024петък11:27 ч.

ВРЕМЕТО:

Времето ще се задържи предимно слънчево. В по-голямата част от страната ще е почти тихо, в източните райони със слаб вятър от североизток. Сутрин на места в низините и котловините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните между 11° и 16°. Времето ще се задържи предимно слънчево. В по-голямата част от страната ще е почти тихо, в източните райони със слаб вятър от североизток. Сутрин на места в низините и котловините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните между 11° и 16°.

Темата днес

Денят на труда

Промениха ли се правата на работещите за близо век и половина от първия 1 май

/ брой: 79

автор:Аида Паникян

visibility 1078

Аида Паникян


Началото е 1886 г. На 1 май в САЩ профсъюзите провеждат национална стачка с искане за въвеждане на официален 8-часов работен ден. Сто тридесет и седем години все още има работници, които се борят за 8-часов работен ден и за достойно заплащане на труда им. Днес у нас не е по-различно.  

В България първият опит за отбелязване на 1 май е през 1890 г., а от 1939 г. е обявен за официален празник. Защитени ли са правата на българските работници в началото на XXI век? На книга - по-скоро да, но в действителност все още има какво да се иска. Имаме добри закони. Дали се спазват и дали се провежда адекватен контрол на разписаните правила, е друг въпрос. 

За мнозина по-възрастни или за упражняващите физически труд "работенето от вкъщи/разстояние" предизвиква подигравателна усмивка. Разбираемо е! Пандемията от КОВИД-19 ускори навлизането на технологиите у нас. В други страни на ЕС, в  Америка, Австралия нещата се случваха по-рано. Например през 2021 г. 34% от предприятията в ЕС са включили облачни технологии в дейността си. България прави  изключение - 10% от предприятията използват облачни услуги. Останалите страни партньори са доста над средното за ЕС ниво.

Навлизането на технологиите улеснява работата в почти всички сектори, но поражда и редица опасения за спазването на трудовите права на работещите - трудят ли се само 8 часа дневно работещите от вкъщи, ползват ли почивки, отпуски, социални придобивки, как са назначавани, как са уволнявани, как се оценява работата им и още много въпросителни, които поставят нови предизвикателства пред защитниците на трудовите права - синдикатите. 

Здравословните и безопасни условия на труд все още не са напълно гарантирани. Синдикатите настояват за ускорено транспониране в българското законодателство на Европейската директива за опасните вещества при работа. Това е крайно необходима стъпка предвид тежката демографска ситуация у нас и високият брой на семейства с репродуктивни проблеми, категорични са от КНСБ.

Важно е и работещите да изпълняват задълженията и отговорностите си, но и да знаят правата си.

 

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 0

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 0

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 0

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 2

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ