16 Юли 2024вторник18:53 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Извинението: сила или слабост?

Целта му е да освободите някого от обидата, а не да получите прошка

/ брой: 232

автор:Дума

visibility 3861

Вероятно почти всеки някога в живота си е предизвикал някоя лоша ситуация да стане още по-лоша чрез нескопосано извинение. Или просто е пропуснал да се извини.
Много хора не се извиняват, защото смятат, че това е срамно, или пък нещо, което би свалило защитната им обвивка. Да приемеш, че си сбъркал, често се смята за признак на слабост. В действителност обаче извинението изисква сила, кураж и смирение.
Извинението притежава голяма мощ. Поднесено по правилния начин, то може да възстанови една връзка или достойнството на друг човек, като същевременно разкрива благородството на този, който може да се извини.
Често игнорираме истинската същност на извинението. Повечето хора са по-загрижени да получат резултата от него - прошката, в някои случаи - да "изчистят" името си или да възстановят възможно най-бързо мира.

Какво казваме и как го казваме

Най-голямата грешка, която хората обикновено допускат, когато се извиняват, е това, че не се опитват да осъзнаят адекватно обидата, която са нанесли.
 Да приемем, че сме постъпили неправилно, изисква разкаяние, осъзнаване на това как сме наранили и съгласие, че то никога повече няма да се случи. За да се изясни всяко недоразумение, трябва да бъде обяснено какво ви е накарало да обидите. Но никога не използвайте мотивите си за оправдание на вашето поведение.
Просто да бъде казано: "Съжалявам, че си разстроен", не помага. Това само констатира, че чувствата на другия са наранени, а не, че вие сте виновни за това.

Никога не използвайте "но"


"Извинявай, че те обидих, но..." - запазете оправданията за себе си. Действията говорят по-силно от думите, така че може да предложите "компенсация", която отива отвъд вербалното извинение. Нека обиденият да разбере, че имате желание да предприемете действия, за да поправите нещата и приемете неговите условия, ако наистина искате прошка.
Точният момент е всичко, когато става въпрос да кажете: "Извинявай!"
Докато ако например случайно се блъснете в някого, трябва веднага да се извините. За някои извинения е по-добре да дадете време на този, когото сте обидили, да се справи с чувствата си. Дайте му възможност да ви се ядоса и дайте също така достатъчно време на себе си да схванете наистина болката и обидата, които сте му причинили. По този начин, когато дойде моментът за извинението, ще бъдете в състояние по-ясно да изразите разкаянието си и да обсъдите това, което трябва да бъде направено, за да получите прошка.

Никога не е твърде късно да кажеш: "Извинявай"


И не мислете, че е станало твърде късно за извинения. Понякога дълго стаявана болка и обида могат да бъдат премахнати с едно просто и искрено извинение.
Запомнете също така, че докато първата ви цел е да освободите от обидата този, когото сте наранили, извинението може да излекува и вашите емоционални рани.
И не търсете стандарти в начина, по който да поднесете извиненията си. Защото извиненията са като хората - уж еднакви, но напълно уникални в същността си.
 

Застрахователи не покриват щети

автор:Дума

visibility 514

/ брой: 133

НСИ отчете 2,5% годишна инфлация през юни

автор:Дума

visibility 430

/ брой: 133

БНБ отчита бум на фалшивите банкноти

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 133

По-малко и по-скъпо винено грозде тази година

автор:Дума

visibility 473

/ брой: 133

Германия прехвърля 800 000 войници

автор:Дума

visibility 573

/ брой: 133

Френската левица опитва да състави кабинет

автор:Дума

visibility 508

/ брой: 133

Диктаторът Фухимори кандидат за президент

автор:Дума

visibility 508

/ брой: 133

Накратко

автор:Дума

visibility 450

/ брой: 133

Код "Пожар"

автор:Ина Михайлова

visibility 1194

/ брой: 133

Вода в пясъка

автор:Евгени Гаврилов

visibility 525

/ брой: 133

Евро 2024 - в историята

автор:Марин Милашки

visibility 518

/ брой: 133

Преди да теглим потребителски кредит

автор:Дума

visibility 440

/ брой: 133

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ