18 Октомври 2024петък16:36 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Делегацията на българските социалисти в ЕП проведе дискусия за финансовите инструменти и кохезионната политика

автор:Дума

visibility 3178

Дискусия на тема „Финансовите инструменти за целите на кохезионната политика 2014-2020. Какво, кога, как?“ се проведе в София. Мероприятието бе организирано от Делегацията на българските социалисти в Европейския парламент и събра широко представителство на европейски депутати, български народни представители, работодателски организации и академичните среди. Специален гост на събитието бе председателят на Националния съвет на БСП Михаил Миков. В уводните си думи Георги Пирински, евродепутат и инициатор на изследване по темата в Европейския парламент, очерта новата правна рамка на финансовите инструменти за следващия програмен период. Той коментира очертаващата се тенденция за все по-широка употреба на финансовия инженеринг, като предупреди и за някои рискове, свързани с нея. Според него този начин на финансиране изправя институциите пред предизвикателството за намиране на точния баланс между частния интерес, доминиращ при употребата на пазарни инструменти, и търсения по-общ публичен ефект от реализацията на даден проект. Именно в светлината на подобно равновесие следва да се търсят и отговорите на въпросите какво са финансовите инструменти, кога и как те биха могли да се използват. От своя страна Илияна Йотова, в качеството си на член на Комисията по регионално развитие на Европейския парламент, постави в центъра на дискусията проблемите на българските региони и перспективите пред тяхното развитие. В последвалия откровен разговор представители на бизнеса и наблюдатели обсъдиха проблеми, идентифицирани през предишния програмен период и възможните техни решения. Цветан Симеонов, председател на УС на Българската търговско-промишлена палата, определи трудния достъп до финансиране като една от трите големи пречки пред развитието на българския бизнес, наравно с корупцията в администрацията и непрестанно изменящото се законодателство. Ивелин Желязков, директор „Тристранно сътрудничество“ в Асоциацията на индустриалния капитал в България, обобщи „грешките на растежа“ в четири категории – безумни изисквания за отчетност; нееднозначни и променящи се правила; недобро приоритизиране; липса на достатъчен административен капацитет. Зам.-председателят на Българската стопанска камара Димитър Бранков приветства дискусията, подчерта нуждата от анализ на случилото се до сега и наблегна на необходимостта от по-добро планиране. Засегната бе и актуалната тема за създаването на нова структура, наречена Фонд на фондовете. Георги Пирински изрази съжаление, че информацията за нея е още твърде оскъдна. В заключителното си слово той отново напомни общата цел, в която следва да се впишат и финансовите инструменти, а именно сближаване на българската икономическа реалност с тази на по-напредналите европейски държави.

Тестът за БГ-Алерт отново се провали

автор:Дума

visibility 251

/ брой: 199

Ректорите поискаха по-голяма финансова независимост за ВУЗ

автор:Дума

visibility 215

/ брой: 199

Милен Митев с втори мандат в БНР

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 199

Чуждите инвестиции се сринаха със 77% за година

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 199

Завършването на първия лот от "Хемус" се отлага

автор:Дума

visibility 262

/ брой: 199

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 1186

/ брой: 198

Планът на Зеленски удари на камък в НАТО

автор:Дума

visibility 226

/ брой: 199

Атина против двустранните мигрантски споразумения

автор:Дума

visibility 212

/ брой: 199

София и Скопие ще строят Коридор №8

автор:Дума

visibility 250

/ брой: 199

Аржентина и България заедно на Антарктида

автор:Таня Глухчева

visibility 293

/ брой: 199

Безсрамие!

автор:Мая Йовановска

visibility 264

/ брой: 199

Мутра „спасител“

автор:Юри Михалков

visibility 243

/ брой: 199

100 решения за България

автор:Дума

visibility 249

/ брой: 199

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ