Под зоркото око на МВФ
/ брой: 269
Погледите на румънците през последните дни бяха отправени преди всичко към парламента, където се гласува проектобюджетът за 2011 г. След суровите мерки, които правителството взе във финансово-икономическата област и специално намаляване на заплатите и пенсиите, предвижданията за с.г. зависят не само в бюджетната сфера, но и в частния сектор.
Съдбата на бюджета е свързана с приемането на 3 закона, които са по искане на Международния валутен фонд (МВФ), за да бъде отпуснат следващият, трети транш по споразумението с фонда. Но условията на последния поставят отпечатък не само върху действащото споразумение, но са предпоставка и за преговорите за нов договор с МВФ, Световната банка и ЕК. Те трябва да започнат през януари следващата година. Това предупреждение отправи към представителите в двете камари на парламента президентът Траян Бъсеску.
Кои са трите "златни закона", по квалификация на румънския печат, поставени като предварително условие. Това е законът за единно определяне на заплатите. Първоначалните предложения се натъкнаха на масово недоволство. Сега се предвиждат нови коефициенти към отделните категории. Следва законът за пенсиите - той срещна противоречиви мнения в Камарата на депутатите, което предизвика връщането му от президента. Опозицията поиска пенсиите да се изчисляват на 45% от средната заплата и възрастта за пенсиониране да е 64 г. за мъжете и 60 г. за жените.
Третият закон за бюджета се приемаше през последните години със закъснение и годината започваше преди приемането му. И сега съдбата му е предопределена от дебатите по бюджетния дефицит. Той трябва да бъде сведен от 6,8% от БВП през т.г. на 4,4%. Загриженост предизвика обстоятелството, че 50 депутати от управляващото мнозинство няма да гласуват за него. Това бе повод президентът да заяви: "Мнозинство, което гласува грешно, е отровно."
Дебатите в парламента предизвикаха различни коментари в печата. В. "Романиа либера" излезе с въпрос в заглавието "Инфлация или рецесия?" И сам си отговаря: "Инфлация и рецесия", ако не се изпълнят условията на МВФ. Степента на инфлация е един от критериите за влизане на Румъния в еврозоната. Гуверньорът на Румънската национална банка Мугур Исъреску изрази известни колебания по този повод, очаквайки инфлацията за 2011 г. да бъде в интервал 1-5 на сто. Това ще зависи от покачването на цените. Последните прогнози на банката са, че през декември те ще се покачат със 7,8%.
Позовавайки се на думите на личния съветник на премиера, в. "Гъндул" писа: "Заплатите на бюджетните служители през 2011 г. ще бъдат увеличени". Очевидно правителството е решило да отстъпи след протестите по повод съкращаването на заплати и пенсии от средата на т.г. Как ще стане това? Чрез премахване на даваните преди 13-а заплата и различни премии, както и със съкращаване на работни места.
Оценки на сегашното състояние и прогнози за бъдеще дават и някои чуждестранни институции. Анализатори от консултантската компания "Pricewaterhouse Coopers" смятат, че румънската икономика може да се съживи през с.г., но в зависимост от инфлацията. Според тяхното наблюдение страната се намира в състояние на съчетаване на икономически ръст и растящи цени. Те констатират, че развиващите се страни бележат вече известен растеж, докато развитите държави се сблъскват с висока степен на безработица и спад на потреблението. Според анализ на "Oxford Economics" през т.г. БВП на Румъния ще спадне с 2,7%, а с.г. ще отбележи ръст от 1%.
Върху основата на финансово-икономическата несигурност международните наблюдатели очакват политическа нестабилност, което бе изтъкнато и от президента Бъсеску. Назованото от него "отровно мнозинство" не е празна приказка. Не само представители на Демократ-либералната партия, но и унгарската ДСУР компрометират управляващата коалиция. Предложенията на унгарците в закона за образованието бяха отхвърлени от Конституционния съд. Това постави под въпрос не само гласуването за заплатите и пенсиите, но тяхната лоялност към коалицията.
"Мнозинството на Траян Бъсеску?" - пита в. "Гъндул" - "Няма вече такова нещо. Беше някога, но се разпадна." Съмнително е "националното единство", под което президентът разбира изпълнение на макроикономическите мерки, предложени от МВФ. А тъй като той е кредитна институция, защитава интересите на банките. В. "Путере" загатва, че по този въпрос между Бъсеску и премиера Бок са възникнали различия. Премиерът се опитал да възрази на някои искания на фонда, обаче президентската дума е натежала. Наложените от МВФ сурови мерки по бюджетните разходи доведоха до социално напрежение и протестни демонстрации. Влиянието на правителството непрекъснато спада. То едва оцеля след неотдавнашния вот на недоверие, внесен от опозицията в парламента.
Социологическите сондажи сочат, че Демократ-либералната партия се намира в "свободно падане" и има вероятност по преценка на "Романия либера" на следващите парламентарни избори да последва съдбата на църанистите през 2000 г. Процентът, който се очаква тя да получи, е около 20. При такава хипотеза всичко ще зависи от отношенията между опозиционните Социалдемократическа и Националлиберална партия. Между тях обаче съществуват дълбоки идейно-доктринални и конюнктурни различия. Дилемата ще бъде или коалиционно правителство между тях, или служебно.
По този въпрос сред ръководните среди на Социалдемократическата партия се разгоря дискусия, в която се очертаха две позиции. Почетният председател на партията Йон Илиеску вижда реални условия за влизане в изпълнителната власт след парламентарните избори през 2012 г. По-младите членове на ръководството не изключват управленска гарнитура и по-рано в случай на предсрочни избори.
Финансово-икономическото положение ще повлияе върху развитието на политическите процеси. Международни източници сочат, че Румъния е една от най-уязвимите икономики след Унгария и Украйна. Оценка, която хвърля сянка върху предстоящото честване на националния празник.