07 Ноември 2024четвъртък08:36 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

На учителя - с любов!

Десет педагози получиха първите награди на СБУ пред 24 май

/ брой: 114

автор:Велиана Христова

visibility 4488

Имаше такъв филм по времето, когато учителите още бяха на почит, още избираха професията си по призвание, не поради невъзможност да влязат в друга университетска специалност. Радваха се на признание от обществото, авторитетното мнение се чакаше от "другарката". Сега "госпожата" в училище не е единственият източник на необятното знание. Но пък трябва да е Водачът на ученика през дебрите на знанието, което днес може да поднесе не само красота, но и кръгове на ада. Който успее да бъде Учителят, заслужава хвала и благодарност.
Медиите днес рядко търсят учителя като авторитет. Добре е поне пред 24 май да покажем част от педагозите, които продължават да защитават престижа на учителската професия. Преди дни Синдикатът на българските учители присъди традиционните си награди за лидерство в учителската професия. А признанието е по-истинско, когато идва от самата колегия, не от височайши амвони.


МИТКА ВЕЛИКОВА - учител в целодневна детска градина "Пламъче", Ямбол

Вече 38 години от живота си тя отдава сили и обич на своите възпитаници. Малките деца имат нужда от не по-малко подготвен възпитател, отколкото големите ученици, убедена е тя. Затова е придобила 8 допълнителни квалификации и множеството други тематични обучения. Трябва да знаеш каква стратегия следваш, какви са целите ти и как да ги постигнеш на практика. Защото в детската градина освен обучението си длъжен да дадеш на детето и възпитание. Прословутите първи седем години, които "правят" човека за цял живот! И формират умението му да живее сред другите - в общество.
Много пъти Великова е споделяла своя успешен опит в национални и международни конференции по предучилищно възпитание и подготовка. Направила е  различни авторски издания на детската градина - своеобразно практическо помагало за учителя с открити уроци и презентации. Често подценяваме труда на учителя в предучилищното заведение. Митка Величкова ни показва колко незаслужено е такова отношение - прочетете само публикациите й в специализирания педагогически печат. Наградата й е част от общественото признание и би трябвало да ни подсети колко важно място заема учителят в превръщането на собственото ни невръстно дете в личност.
 
НАДЯ СТАМЕНОВА-ФЛОРОВА
- начален учител в 41-во ОУ "Св. Патриарх Евтимий", София

Повечето хора помнят цял живот първия си учител, който го е въвел в класната стая. Но за учителя в началното училище се говори рядко. Според Надя Стаменова това е етап за "преоткриване на откритото" и затвърждаване на личностните качества на детето. Тя е носител на почетното отличие "Неофит Рилски", печелила е награди в национални и международни конкурси. След като се появи възможност за целодневно обучение на първолаците, участва в проект за ефективно и разумно осъществяване на идеята. Защото трябва не просто да държиш детето с часове в училище, но и да му помогнеш в това време да усвоява знания и което е важно - да бъде личност с индивидуалност в осъзнат колектив, какъвто е класът в началното училище. Надя Стаменова е специалист и по семейна терапия и консултиране на лица с увреждания, което й позволява да разшири работата си. Поставя акцент върху разрешаването на проблемите в класа, ограничаването на проявите на агресия, справя се с липсата на толерантност и демотивацията. И напомня: "Не случайно казват, че даскалуването е най-трудният занаят. Най-напред човек трябва да го приеме със сърцето си, а след това с ума и с душата си."

МАРИЯ ДИМИЕВА - учител по български език и литература в Природоматематическата гимназия "Акад. Иван Гюзелев", Габрово

Мария Димиева получи наградата в направление "Хуманитарно" заедно с колежката си Денка Атанасова от София. Близо 27 години тя преподава български език и литература. В момента е главен учител. Според колегите й се отличава със завиден професионализъм и иновации в работа си на педагог. Загърбила е скучните учебникарски абракадабри, смята, че литература се преподава най-добре в диалог и партньорство с учениците. За нея най-важното е те да осмислят сами художествените текстовое, не да зубрят литературоведчески статии. Димиева е ръководител и на училищния клуб "Журналистика", който е популярен с разнообразните си инициативи и проекти. Автор е на методически разработки, представени в различни конкурси и конференции. Носител е на многобройни награди. Тя е и редактор, съставител и художествен оформител на  сборника "Ветрилото на дъгата", на книги на издателство "Просвета" и др. Според нея отговорността пред възпитаниците й означава да се владее, да проявява духовна щедрост, да избягва интелектуалното насилие на всезнаещия.

ДЕНКА АТАНАСОВА - учител по история и цивилизация в 41-во ОУ "Св. Патриарх Евтимий",  София

Денка Атанасова има 40 години педагогически стаж, 20 от които са в това училище. Като учител по история внушава не само на учениците си, но и на родителите им, че този предмет носи в себе си огромен заряд за обогатяване на личността, на речника на човека, за развитие на мисленето, хронологична ориентация, осмисляне на днешния ден чрез съпоставяне на различни епохи. Интересът към историята кара човека да чете повече. В нейните часове не просто се усвояват знания, дава се възможност на децата да се докажат като родолюбци и ценители на българската култура. Като преподавател и председател на организацията на СБУ в училището тя влага усилия за израстването на педагогическата колегия и за утвърждаването на училищните традиции.


НЕДЯЛКА ВЪЛКАНОВА - учител по биология и здравно образование и по химия и опазване на околната среда в Математическата гимназия "Ат. Радев", Ямбол

Вълканова получи наградата в направление "Природоматематическо". Тя преподава двата предмета 17 години, 5 от които в сегашната й гимназия. България изостава от останалите страни в ЕС по специалисти в областта на природните науки. Затова Вълканова прилага оригинални методи, за да събуди интерес у учениците и не смята за "непедагогично" да им е забавно в час. В същото време цени взискателността, дисциплината, уважението към личността на учителя.
Недялка Вълканова е разработила редица компютърни уроци, които представя пред колегите си в Методическото обединение по природоматематически дисциплини. Печели със своя химичен проект "Аз зная, аз мога", финансиран от община Ямбол, за подготовка на състезатели за национални състезания и олимпиади. Тя е сред авторите на кандидатстудентски тестове по химия, има редица публикации в педагогическия печат. Мнозина нейни възпитаници избират хуманната професия на лекар, зъболекар или фармацевт. Недялка Вълканова се гордее, че нейна ученичка спечели през 2008 г. наградата на Софийския университет "Химик на годината" и е поканена на посещение в Европейския парламент.

ХРИСТО ЕНЧЕВ
- учител по физическо възпитание и спорт в ОУ "Св. Иван Рилски", Варна

Наградата е в направление "Изкуства и спорт".  Всички знаем колко малко спортуват днешните деца. Трябва да си учител като Христо Енчев, за да постигнеш 9 от възпитаниците ти вече да са ти колеги - учители и треньори по различни видове спорт, които са донесли много слава на своето училище. Многобройни са наградите на училищните отбори в регионални, национални и международни състезания. В Световните ученически игри в Шанхай през 2006 г. учениците на Христо Енчев в дисциплината тенис на маса заемат 12-о място при участието на 24 държави от Европа, Азия и Южна Америка. Това е успех не само за училището, а и за България. Със заслужено самочувствие днес Христо Енчев, на базата на натрупания си опит, съставя учебни програми, съобразени с постоянно променящия се състав на учениците, целящи тяхната успешна интеграция, развиване на двигателната им култура, утвърждаване на толерантността и усещане за принадлежност в обществото.

Инж. НИНА ЧЕРНЕВА - преподавател в направление "Храни и напитки" в Професионалната гимназия по селско стопанство и хранителни технологии, Шумен

Нина Чернева получи наградата в направление "Професионално образование". Като учител вече 18 години обучава и възпитава не само отношение и любов към професията, но и достойни млади хора, които в трудни времена се реализират успешно в живота. Според нея, за да се справи в днешно време, учителят трябва постоянно да придобива нови професионални компетенции. Като председател на организацията на СБУ в гимназията и на методическото обединение, като търсеща творческа личност, Нина Чернева е в центъра на различни инициативи - семинари, открити уроци, тематични разработки, проекти. В работата си с учениците залага на добрия тон и взаимното уважение, на коректността, принципността и последователността. За нея е важно младите да влизат в часовете с желание, а не по задължение. Тя е убедена, че в образованието решаваща е личността на учителя - неговата висока култура и професионална подготовка, онова, което той съумява да заложи у своите ученици, за да са личности.

ЦЕЦА ГЕОРГИЕВА - директор на ОДЗ № 2 "Звънче", София

Отделна награда имаше за директори и помощник-директори. Спечелиха я двама души. Цеца Георгиева цели 35 години работи в столичното обединено детско заведение "Звънче", първо като учител, по-късно и като директор. Доказала е, че с качествата и подхода си постига ефективно управление. В основата му са добрият социален диалог, гражданското участие на родителите в управлението на "Звънче". Регистрираният Родителски алианс е не само оригинално, но и уникално сдружение - първото по рода си. В него членуват 90% от родителите на доброволен принцип и равнопоставеност. Георгиева е въвела различни практики за методическо обогатяване на учителите. Създадени са условия за развитието на таланта, способностите, уменията и интересите на децата. Затова "Звънче" е привлекателно и предпочитано от децата и родителите в София. Цеца Георгиева има четири книги, много статии и интервюта, публикувани в педагогическия печат.

МЕХМЕД ИМАМОВ - директор на СОУ "Св. Паисий Хилендарски", с. Абланица, община Хаджидимово, обл. Благоевград

Училищата в по-малките селища обикновено са с най-много проблеми, затова Мехмед Имамов бе изненада сред наградените. Той има 33 години педагогически стаж, 26 от които са в същото училище. И като учител по физическо възпитание, и като ръководител на училището, той се чувства задължен и отговорен към учениците, твърдят колегите му. Представете си, че една трета от учителите в училището, на което е директор, са негови възпитаници. За добрата му работа говорят прекрасната материална база, създадена през последните години, и компетентното управление на училищния бюджет. Несъмнено е така, защото реализирането на редица проекти дотолкова е издигнало имиджа на СОУ "Св. Паисий Хилендарски", че училището се утвърждава като водещо в областта. То често отваря врати за научно-практически конференции, за студенти от чужбина и страната, за културни мероприятия, ученически инициативи, за спортни състезания на национално и международно ниво.

МАРИЕТА ЖЕКОВА - учител по музика и ръководител на художествено-творчески дейности в СОУ "Васил Левски", Троян

Наградата е в направлението за извънкласни дейности. Вече 20 години Мариета Жекова открива и развива млади таланти. Многобройни нейни възпитаници са се изявявали на национални и международни сцени, като от тях над 30 тя е подготвила за постъпване в музикални училища и академии. Като председател на обединението по художествена дейност в училището е в центъра на културния живот и организирането на свободното време на учениците. Освен това тя отговаря и за пиара и рекламата на училището, разработва различни проекти, но въвлича в осъществяването им цялата училищна общност. Казва, че най-голямата й награда е успехът на нейните възпитаници - "те да открият себе си, да развият уникалния си код за оцеляване и вяра, и да намерят своето достойно място в живота и в професията си."

Задава се тотална водна криза

автор:Дума

visibility 974

/ брой: 212

КЗП подхваща фирмите за бързи кредити

автор:Дума

visibility 903

/ брой: 212

БДЖ обещава да не закрива линии

автор:Дума

visibility 881

/ брой: 212

Президентският вот в САЩ започна без победител

автор:Дума

visibility 857

/ брой: 212

Скопие злобее срещу българската памет

автор:Дума

visibility 858

/ брой: 212

Истинската червена линия

автор:Александър Симов

visibility 707

/ брой: 212

Инвестиция в бъдещи визионери

visibility 775

/ брой: 212

Америка се готви за бунтове и анархия след изборите

visibility 988

/ брой: 212

Слугинаж

автор:Евгени Гаврилов

visibility 729

/ брой: 212

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ