16 Юли 2024вторник17:59 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Въпроси за девет милиарда лева

/ брой: 34

автор:Светлана Велева

visibility 1361

Девет милиарда и половина. Не, това не е външният ни дълг. Не са и данните за чуждите инвестиции у нас, каквито цифри имаше преди години - те вече паднаха под критичния минимум от 1 млрд., давайки ясни сигнали, че икономиката колабира. Тези 9,6 млрд. са просрочените задължения на фирмите към НАП. И ако мислите, че това са фрапиращи цифри, нека ви припомним междуфирмените задължения - те вече надхвърлят  157 млрд., което само за година е ръст от 9 млрд. лв.. С това България оглавява поредната черна класация, този път по най-висок корпоративен дълг в ЕС - борчовете на бизнеса вече надхвърлят 2,3 пъти БВП, т.е. задълженията на предприятията растат много по-бързо от приходите. Какво означава това? Намаляване на инвестиции, на заплати, съкращаване на производства, на персонал, оттам - спад в потреблението. А то на свой ред ще доведе до още фалити на фирми. Вече над 2400 фирми са в процедура по несъстоятелност, като само през 2011-а са започнали 1300 нови. Тази апокалиптична картина малко се различава от розовото бъдеще, което финансовият министър вае вече две години.  То не бяхме отличниците на ЕС по ниски данъци, по фискална дисциплина, по макроикономически показатели и какво ли още не. Сигурно защото видими резултати и ефекти от тези словесно-числови еквилибристики няма. И докато дежурни икономисти ги дъвчат удобно, за да обясняват защо т.нар. реформи са оздравителни за икономиката, фирми масово фалират, а хората все повече обедняват. Защото народът не може да бъде нахранен с макроикономически показатели и статистика. Същата статистика, която отчиташе дефлация, докато цените галопираха, и "подобряване на бизнес климата", каквото и да значи това. Както е казал Дизраели, има три вида лъжи - лъжа, нагла лъжа и статистика. И вместо популистки да жонглират с нея, управляващите могат да приложат няколко прости мерки за съживяване на икономиката.
Първо, ако общините и държавата искат бизнесът да спазва техните правила - да работи на светло, да плаща навреме данъци и осигуровки, трябва да му отговорят със същото. Например, като платят навреме за поредния открит с ритуално рязане на лентички път. Защото по данни на БСК държавата продължава да е длъжник на бизнеса, въпреки уверенията на Симеон Дянков в края на м.г., че се е разплатила с него. Каква е точната сума на бюджетните задължения към фирмите към днешна дата, не е маловажен въпрос, но е първостепенен. Забавянето дори и на стотина хиляди лева предизвиква лавина от дългове по веригата - забавяне на плащания към партньори, на заплати. Общият размер на неизплатените заплати вече достига 2 млрд. лв. Друго искане на бизнеса е, щом държавата отлага плащанията си, лихвите по забавените данъчни и социални вноски на фирмите да отпаднат. Крайно време е и предложението за намаляване на ДДС на 18%, което се върти дежурно от години, да бъде поставено на дневен ред. Тези мерки привидно мoже да намалят приходите в бюджета, но в перспектива ще ги умножат, защото ще се задейства ефектът на доминото и икономиката ще живне.

Застрахователи не покриват щети

автор:Дума

visibility 360

/ брой: 133

НСИ отчете 2,5% годишна инфлация през юни

автор:Дума

visibility 295

/ брой: 133

БНБ отчита бум на фалшивите банкноти

автор:Дума

visibility 307

/ брой: 133

По-малко и по-скъпо винено грозде тази година

автор:Дума

visibility 327

/ брой: 133

Германия прехвърля 800 000 войници

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 133

Френската левица опитва да състави кабинет

автор:Дума

visibility 349

/ брой: 133

Диктаторът Фухимори кандидат за президент

автор:Дума

visibility 343

/ брой: 133

Накратко

автор:Дума

visibility 287

/ брой: 133

Код "Пожар"

автор:Ина Михайлова

visibility 650

/ брой: 133

Вода в пясъка

автор:Евгени Гаврилов

visibility 352

/ брой: 133

Евро 2024 - в историята

автор:Марин Милашки

visibility 354

/ брой: 133

Преди да теглим потребителски кредит

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 133

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ