16 Юли 2024вторник14:56 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

МАГИЯТА СЪРЧО

/ брой: 299

автор:Панчо Панчев

visibility 353

Трудно е да се измисли по-подходящо заглавие за редове, посветени на големия български театрален режисьор Стефан Сърчаджиев. Затова си позволих да го "открадна" (заглавието) от телевизионния филм (в няколко части), дело на негови потомци - внука му Стефан Богданов Сърчаджиев и много други. За театрален педагог, отгледал толкова прекрасни актьори (освен преките си наследници), може спокойно да се каже, че всички те са негови потомци.
Сърчо, стогодишнината от чието рождение (в град Кюстендил) отбелязваме на 25 декември, е един от неколцината майстори на театралното вълшебство, блеснали като творци и педагози в средата на миналия век, направили изключително много за родното сценично изкуство и оставили трайни следи в него. Според мен след техния батко Николай Осипович Масалитинов те бяха главно четирима: Боян Дановски, Кръстю Мирски, Филип Филипов и Стефан Сърчаджиев. Първите двама с академичен поглед (на много знаещи и можещи хора) към сцената, а вторите (без да подценявам ерудицията им), надарени с изключителната способност да обогатяват текстовете и мислите на авторите със своето силно театрално усещане.
В това отношение интуицията и импровизационната дарба на Сърчаджиев бяха ненадминати и за щастие често използвани в сценичната му практика. Сега, благодарение на предимството на миналото време, можем да кажем, че той направи гледаеми, дори вълнуващи постановки и от литературно не съвсем пълноценни текстове. Две са според мен главните теми, които го обсебваха - човешката борба за по-справедливо общество (класическата "Фуенте овехуна", българските "Тревога", "Разузнаване", "Село Борово") и човешката любов с нейното велико тайнство ("Ромео и Жулиета", "В полите на Витоша"...) Още от ранните си режисьорски изяви Сърчо проявява и изключителен вкус към световната класика ("Хитрините на Скапен", "Адвокатът Патлен", "Волпоне"...)
Имах удоволствието като студент по театрознание, другарувал главно със студентите по актьорско майсторство, да участвам в масовите сцени на постановката му "Ромео и Жулиета" в Народния театър. Гледах отблизо репетициите на артистите Ирина Тасева и Мила Павлова, Апостола Карамитев и Спас Джонев и се радвах на умението му да заразява с голямата си обич към театъра всички участници. Винаги съм смятал за свой изключително голям шанс, когато се е случвало да разговарям с театрала Стефан Сърчадижиев, независимо от делничността на темата. Последната ни среща беше в един хотел в Русе, където той беше започнал да снима филм по "Втора рота" на Павел Вежинов... С неудобство забелязвам, че това е първото име на писател, което споменавам и моля пропуснатите по-горе Шекспир, Яворов и другите да ме извинят.
Не мога обаче да не изредя имената на поне неколцина от моите съкурсници, които учеха актьорско майсторство в неговия клас. Ето някои от тях: Таня Лолова, Гинка Станчева, Цветана Гълъбова, Росица Данаилова или партньорите им от студентската скамейка: Григор Вачков, Кольо Анастасов, Досьо Десев, Ицко Финци... От предишния випуск на Сърчо са пък Катя Зехирева и Луна Давидова, Коста Цонев и Георги Калоянчев. Не искам да пропусна и режисьори като Вили Цанков и Рангел Вълчанов.
Отделно могат да се изредят и непосредствените, кръвните  потомци на големия режисьор. Един от тях пише: "Да бъдеш част от фамилията на Сърчаджиеви, значи да си "обречен" на театър, да си "обречен" на изкуство. Средата на родителите ти е театрална, приятелите им са хора на изкуството, проблемите, разисквани у дома, са театрални. Дори смъртта е свързана с театъра - през 1965 година Стефан Сърчаджиев почива от инфаркт в кабинета си в Народния Театър."
Тогава той е бил на 52 години. И остава споменът за ярките му театрални постановки, за филмите му, за няколко курса артисти, които той прекрасно е изучил и на професионализъм, и на българщина, и на всеотдайност в трудния занаят на актьора...
 Връщам се да гледам за кой ли път чудесния телевизионен филм "Магията на Сърчо", посветен на големия ни режисьор и се убеждавам, доколкото това е възможно за човек реалист като мен, че в дарбата на някои хора има и нещо отгоре, нещо над естественото. Сестрата на Сърчо казва как той още като две и половина годишен се качил на сцената, за да каже стихотворение и не искал да слезе оттам. А другите интервюирани във филма участници, главно някогашни негови студенти от няколкото му класа (през четири години) неведнъж повтарят думичките магия, магически, магьосник. Самото театрално изкуство е една голяма сценична магия и може би точно затова най-добри негови жреци са хора като вече столетникът, но незабравим Стефан Сърчаджиев.
 

Застрахователи не покриват щети

автор:Дума

visibility 324

/ брой: 133

НСИ отчете 2,5% годишна инфлация през юни

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 133

БНБ отчита бум на фалшивите банкноти

автор:Дума

visibility 286

/ брой: 133

По-малко и по-скъпо винено грозде тази година

автор:Дума

visibility 296

/ брой: 133

Германия прехвърля 800 000 войници

автор:Дума

visibility 343

/ брой: 133

Френската левица опитва да състави кабинет

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 133

Диктаторът Фухимори кандидат за президент

автор:Дума

visibility 311

/ брой: 133

Накратко

автор:Дума

visibility 256

/ брой: 133

Код "Пожар"

автор:Ина Михайлова

visibility 611

/ брой: 133

Вода в пясъка

автор:Евгени Гаврилов

visibility 317

/ брой: 133

Евро 2024 - в историята

автор:Марин Милашки

visibility 328

/ брой: 133

Преди да теглим потребителски кредит

автор:Дума

visibility 262

/ брой: 133

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ