17 Септември 2024вторник13:43 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Пациенти нямат достъп до генерични лекарства

/ брой: 165

автор:Светла Василева

visibility 1529

Заради промени в законодателството има изключително забавяне на достъпа на пациенти до генерични лекарства. За това алармираха вчера представители на Българската генерична фармацевтична асоциация БГФармА. Изискванията за наличие на една година клинични изпитания, както и фиксирането ценовия диапазон на първия генерик между 47% и 65% от цената на оригинала, вместо да създават конкуренция, действат в обратна посока, убедени са те.
Производителите се притесняват, че административният натиск за намаляване на цените може да доведе до спиране на производства и съкращаване на работни места. Сега пряко в производството на фармацевтичната индустрия са заети 10 000 човека.
Практиката за обвързване цените на генерика с оригинала е определена като "опасна" още през 2009 г. от фармацевтичния форум към ЕС. Малко преди изтичане патента на оригиналния медикамент притежателите му свалят драстично цената, с което препятстват навлизането на пазара на генерика. В България монополът на оригиналния продукт може да се удължи допълнително до 3 години от административни процедури, спиращи навлизането на заместителя. Всичко това рефлектира директно не само в бюджета на здравеопазването, но и при всеки пациент, принуден да плаща скъпи лекарства. 
БГФармА настоява информацията за средствата, изразходвани от държавата за медикаменти, да стане публично достъпна. Това ще стимулира  конкуренцията и ще повиши прозрачността на пазара.

БСП е за запазване на биоживотновъдството

автор:Дума

visibility 124

/ брой: 177

Проблемът на РСМ не е с България, а преговорите за ЕС

автор:Дума

visibility 136

/ брой: 177

100 нови социалисти са приети в Стара Загора

автор:Дума

visibility 123

/ брой: 177

Отчитат рекордни загуби на вода

автор:Дума

visibility 132

/ брой: 177

"Булгаргаз" иска поскъпване на газа с 3% през октомври

автор:Дума

visibility 108

/ брой: 177

НСИ отчете годишна инфлация от 2,1%

автор:Дума

visibility 132

/ брой: 177

Бум на фалшивите столевки

автор:Дума

visibility 128

/ брой: 177

Втори опит за убийство на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 117

/ брой: 177

Рокади в Еврокомисията

автор:Дума

visibility 118

/ брой: 177

Мексико прие съдебната реформа

автор:Дума

visibility 107

/ брой: 177

Стачка в косовския парламент за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 117

/ брой: 177

Жалките пари

автор:Аида Ованес

visibility 105

/ брой: 177

Вода газим, жадни ходим

автор:Мая Йовановска

visibility 104

/ брой: 177

Българчета - граждани на света

автор:Дума

visibility 124

/ брой: 177

Виновен е Рогатия

автор:Мая Йовановска

visibility 108

/ брой: 177

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ