16 Юли 2024вторник17:01 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Актуално

Непоносимият Великден

Цените на храните са с около 30 на сто по-високи

/ брой: 67

автор:Мая Йовановска

visibility 823

Мая ЙОВАНОВСКА


Очаква се традиционното великденско пазаруване да е най-скъпо за последните години. По-малко от месец преди Великден цените на почти всички традиционни за празничната трапеза продукти тръгнаха нагоре. Най-много за година са поскъпнали краставиците, олиото, яйцата и брашното. Цената на килограм агнешко удари 27 лева. Всички масово пазарувани за Великден храни са с повишени цени, като поскъпването при някои само за година е с над 50 на сто. Данните на комисията по стоковите борси и тържищата показва, че цените на едро на хранителните продукти спрямо същия период на миналата година са се повишили с 30 на сто.

В страната има добре развито производство, затова едва ли може да очакваме голямо повишаване на цената на яйцата преди Великден, прогнозира председателят на Управителния съвет на Съюза на птицевъдите в България Ивайло Гълъбов. Според него обаче се налага

цената на яйцата да последва ръста на суровините 

Това са основно царевица, пшеница, слънчоглед, електроенергия, природен газ, горива. Средната цена, на която производителите продават яйцата, е 25 стотинки за брой. По магазините обаче трудно се намират разфасовки от по 10 броя на цена под 3 лева, освен ако яйцата не са на промоция и обикновено в размер "М". Поскъпването на яйцата е с няколко стотинки, но процентно цената им е скочила с близо 30 на сто. Например яйце, размер "Л" в края на март и началото на април вече струва на дребно 35 стотинки, при цена от 27 стотинки година по-рано. Кора с 30 яйца в момента излиза над 10 лева.

Около 50% спад в производството на козунак 

за Великден в сравнение с миналогодишния празник очаква председателят на Регионалният съюз на хлебопроизводителите и сладкарите в Добрич Тошко Няголов. При поскъпналите суровини обикновен козунак от 500 грама - само с локум, вече излиза 4-4,20 лева, при 2,20-2,50 лева преди година, и потреблението намалява, каза Няголов пред БТА. Според него заради поскъпването на влаганите в козунаците продукти повечето браншовици ще намалят производството и ще ограничат асортимента до най-обикновен козунак, колкото потребителите да спазят символиката на празника. Проверка в известна верига пекарни показва, че цената на козунак от 500 гр с орехи и локум върви към 6 лева.

27 лева за килограм стигна родното агнешко

месо по магазините. Цената варира между 19,90 и 30 лева, а на промоция може да бъде намерено и малко по-евтино - около 17 лева.

По-евтината алтернатива е вносно месо, най-често от Северна Македония. На пазара има и замразено агнешко - внос от Нова Зеландия. Традиционната за родната трапеза агнешка плешка е около 20 лева за килограм, при цени от около 16 лева за миналогодишния Великден. Това е поскъпване от около 25 на сто. Според търговци не е изключено в оставащите до празника дни цените да скочат още. Агнешките глави и комплекти за дроб сарма вървят по около 7-10 лева за килограм в замразен вид. Охладените стигат близо 11 лева. Средно за Великденските празници в България се продават около 160 тона агнешко месо.

Производители очакват доматите и краставиците да са с по-високи цени, защото разходите са завишени с близо 100%. Вероятно на пазара за Великден няма да има много българска продукция, защото малко земеделци са успели да засадят по-рано. Очаква се да има домати и краставици от Гърция, Турция, Северна Македония, Албания. Техните оранжерии не се отопляват, изкарват по-рано продукцията и разходите са по-малки.

Свежите салати също ще бъдат по-скъпи. През 2021 г. марулята по пазарите е била около 1,20 лева, докато сега стига 2 лева. Около 2,50 лева е струвал килограм краставици миналия април, докато сега цената е около 5 лева и отгоре, но вносните могат да се намерят на промоция във веригите за около 3-3,50 лева. Цената на доматите е скочила до 4,50 лева за килограм.

Продуктът, отбелязващ най-голям рекорд, е олиото, което през 2021 г. е струвало около 3,40 лева за литър. Сега цената е около 5-5,50 лева за литър, което е скок от над 50 на сто.


Масови проверки 

Съвместни проверки за нелоялни търговски практики започнаха преди Великден от Комисията за защита на потребителите, Националната агенция по приходите, Българската агенция за безопасност на храните и Държавната комисия по стокови борси и тържища. Над 100 души от КЗП ще се включат в проверките в цялата страна. Ще се следи произхода на стоките, ще има наблюдение и на цените. Всяка година КЗП налага около 200 глоби за нелоялни търговски практики. След последните законови промени санкциите за търговците достигат до 50 000 лева.


Симеон Караколев: Агнешкото от фермата е 17-18 лева за килограм

  • Подбиват цените с внос от Северна Македония, казва съпредседателят на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация
  • - На какви цени продават агнешкото овцевъдите?

- Животновъдите в момента продават агнетата за 8-10 лева на килограм живо тегло. Месо от фермата (заклани агнета) може да се закупи за 17-18 лева за килограм.

- Има ли достатъчно български агнета и ще успеят ли животновъдите да продадат продукцията си?

- Да, надяват се да продадат продукцията си, защото с тези скъпи фуражи е абсурдно да има непродадена продукция.

По наши наблюдения ще бъде задоволено търсенето. Тепърва навлизаме в кампанията.

Вече има внос на минимум 60 тона охладено месо от Северна Македония. То вероятно не е реализирано всичкото, част от него е замразена и ще бъде размразена и пусната по магазините непосредствено преди Великден.

Нямаме информация за много голям внос на замразено агнешко от Нова Зеландия. То всъщност присъства целогодишно на пазара, но клиентите за него не са чак толкова много.

Големият ни проблем в момента е подбиването на цената с агнешкото от Северна Македония.

- То е на по-ниски цени в магазините, защо?

- Има няколко фактора. Северна Македония не е член на ЕС. При нея не важат и тя не прилага регулациите на ЕС. Най-малкото - нямат т.нар. хуманно отношение към животните, което при нас е задължително. Нямат изисквания към регистрацията на животновъдни обекти. Регулациите на ЕС, които се прилагат у нас и във всички държави от общността, там не се прилагат. Второ - там има директна държавна субсидия за заклано и реализирано агне. Това у нас го няма. И трето - все пак трябва да знаем какъв е стандартът на живот там. Това са минималната работна заплата, която е по-ниска в Северна Македония, и още фактори, съвкупността от които води до по-ниска цена. Румъния, например, допреди няколко години беше наш основен конкурент, но в момента цените там са по-високи, отколкото у нас.

- От произведеното сега има ли възможност да изнесете или всичко ще остане за вътрешния пазар?

- Така се пренастрои производството, фермерите в годините постоянно намаляват своите животни и това, което произвеждаме в момента, е достатъчно да задоволи търсенето в България. Приемаме, че ако в бъдеще се увеличи потреблението у нас, има вероятност да не можем да го задоволим.

Няма индикации, че много хора ще започнат да консумират агнешко - особено в тази ситуация, на тези цени, което е разбираемо. С тези ниски заплати трудно можем да говорим за вариант, в който всички ще се засилят да купуват по едно агне. Надявам се в бъдеще това - като стандарт, като заплати, да бъде преодоляно у нас и хората да започнат да потребяват повече.

Застрахователи не покриват щети

автор:Дума

visibility 360

/ брой: 133

НСИ отчете 2,5% годишна инфлация през юни

автор:Дума

visibility 295

/ брой: 133

БНБ отчита бум на фалшивите банкноти

автор:Дума

visibility 307

/ брой: 133

По-малко и по-скъпо винено грозде тази година

автор:Дума

visibility 327

/ брой: 133

Германия прехвърля 800 000 войници

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 133

Френската левица опитва да състави кабинет

автор:Дума

visibility 349

/ брой: 133

Диктаторът Фухимори кандидат за президент

автор:Дума

visibility 343

/ брой: 133

Накратко

автор:Дума

visibility 287

/ брой: 133

Код "Пожар"

автор:Ина Михайлова

visibility 650

/ брой: 133

Вода в пясъка

автор:Евгени Гаврилов

visibility 352

/ брой: 133

Евро 2024 - в историята

автор:Марин Милашки

visibility 354

/ брой: 133

Преди да теглим потребителски кредит

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 133

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ