17 Септември 2024вторник12:52 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Двуличната Атина

/ брой: 189

автор:Юри Михалков

visibility 534

"Ние не подкрепяме България в проблемите, които тя създава в европейската перспектива на Северна Македония". Това е казал гръцкият премиер Кириакос Мицотакис тези дни в кулоарите на проведения Атински демократичен форум.

Това е позиция на премиер, чиято държава 30 години създаваше проблеми пред европейската перспектива на Северна Македония (или БЮРМ, както се наричаше тя преди Преспанския договор). Гърция прехвърляше проблеми не просто от едно столетие в друго, а проблеми на хилядолетията. Всички обаче знаем, че Атина бе права, затова пречките пред европерспективите на РС Македония не звучаха като проблем. Гърция не просто отстояваше идентичността си, а и историческата истина от комплексарския тарикатлък на една новопръкнала се държава, която се опитваше да краде от историята на своите съседи, за да се накичи с национално самочувствие и цивилизационно признание. И се напъваше да прави помен с чужда пита. 

Мицотакис не може да не знае, че каузата на България спрямо РСМ е същата. Страната създава пречки пред европерспективите на РСМ, защото отстоява идентичността си и историческата истина от фалшификации. В този смисъл България продължава каузата на Гърция. При това тази кауза е по-болезнена, защото засяга близкото историческо минало, което жигосва по-силно, отколкото антична история отпреди Христа. Следите от това минало са още пресни, раните още кървят, защото то има своите живи носители. Затова и пречките ни пред РСМ са праведни, а позицията на гръцкия премиер звучи кощунствено спрямо страната ни.

И ако сме нация, която държи на себе си, да обявим бойкот на гръцкия туризъм, колкото и да са привлекателни дестинациите и морето му. Но май не сме като поляците, унгарците или чехите.

Между другото, външният министър Никос Дендиас заемаше далеч по-балансирана позиция, пазеше се да вземе страна в спора София-Скопие и изразяваше готовност страната му да посредничи. Но началникът му се позиционира антибългарски. Прилича на цар, който в последния момент напуска бойното поле, оставяйки довчерашния си съюзник насаме срещу превъзхождащия го враг.

Само че с познатото ни византийско коварство той застана не просто срещу държавата ни. Гротеската е, че той застана и срещу собствената си страна от времето на спора й с БЮРМ и преди Преспанския договор. Всъщност, волю или неволю, Мицотакис потвърди историческата традиция страната му да приема България на нож. Нищо, че с Гърция уж минаваме било за партньори (в ЕС), било за съюзници (в НАТО), било и за единоверци (православни).

Подозирам обаче, че зад византийското двуличие на Мицотакис стои дългата ръка на Вашингтон. Там напират за приемането на РСМ в ЕС на всяка цена, за да уплътнят максимално враждебния кордон близо до границите с Русия. Това е част от хибридната война, която Америка води не за демокрация, а за своето и на транснационалните корпорации надмощие.

 

 

БСП е за запазване на биоживотновъдството

автор:Дума

visibility 124

/ брой: 177

Проблемът на РСМ не е с България, а преговорите за ЕС

автор:Дума

visibility 136

/ брой: 177

100 нови социалисти са приети в Стара Загора

автор:Дума

visibility 123

/ брой: 177

Отчитат рекордни загуби на вода

автор:Дума

visibility 132

/ брой: 177

"Булгаргаз" иска поскъпване на газа с 3% през октомври

автор:Дума

visibility 108

/ брой: 177

НСИ отчете годишна инфлация от 2,1%

автор:Дума

visibility 132

/ брой: 177

Бум на фалшивите столевки

автор:Дума

visibility 128

/ брой: 177

Втори опит за убийство на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 117

/ брой: 177

Рокади в Еврокомисията

автор:Дума

visibility 118

/ брой: 177

Мексико прие съдебната реформа

автор:Дума

visibility 107

/ брой: 177

Стачка в косовския парламент за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 117

/ брой: 177

Жалките пари

автор:Аида Ованес

visibility 105

/ брой: 177

Вода газим, жадни ходим

автор:Мая Йовановска

visibility 104

/ брой: 177

Българчета - граждани на света

автор:Дума

visibility 124

/ брой: 177

Виновен е Рогатия

автор:Мая Йовановска

visibility 108

/ брой: 177

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ