08 Ноември 2024петък13:28 ч.

ВРЕМЕТО:

Времето ще се задържи предимно слънчево. В по-голямата част от страната ще е почти тихо, в източните райони със слаб вятър от североизток. Сутрин на места в низините и котловините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните между 11° и 16°. Времето ще се задържи предимно слънчево. В по-голямата част от страната ще е почти тихо, в източните райони със слаб вятър от североизток. Сутрин на места в низините и котловините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните между 11° и 16°.

Клошари "пиромани"

/ брой: 122

автор:Светла Василева

visibility 2646

Омайни са огнените езици на пожара за хората, пристрастени към тях. Един път, втори път, всеки следващ път. Драсваш клечката, лумва заревото, а после руини и пепел. Извършителите по традиция са "неизвестни", причината е "небрежност", а виновни няма поради "изтичане на давност". Ако ли пък има, те обикновено са... клошари. Хитро, нали? Няма какво да им вземеш, няма и как да ги санкционираш. Обичат клошарите да палят, особено паметници на културата или къщи в центъра на града...
Удобно алиби за зловещ бизнес похват, на който сме свидетели в последните години. Заради клошарски "пиромании" миналата година България загуби Тютюневите складове в Пловдив - паметник на културата. През 2003 г. пожар избухна в сградата на бившето Второ районно управление на града под тепетата. Била реституирана и необитаема. На мястото й днес има бизнес център. През 2016 г. огнена стихия заличи красивата бивша баня "Ортамезар". Извършителят е неустановен, а собственикът на имота обяснява, че проектите му за реконструкция се бавели твърде много. Пожари горят в бившата синагога и в склада на Моравенови на Сточна гара. Тази събота се запали затвореният от години ресторант "Греми" в центъра на Пловдив. Самонастанили се клошари май били виновни.  
Заради клошарски "пристрастия" към огъня през 2010 г. от картата на Шумен изчезна сградата на бившата мелница "Съгласие", строена през 1927 г. През 2009 г. Варна загуби паметник на културата в близост до Кукления театър, а през 2012 г. -  архитектурен паметник в гръцката махала.
Палежите на стари къщи и паметници на културата в центъра на столицата вече не са изненада. Както и не е изненада, че бързичко след това сградите "се превръщат" в особено опасни, сриват се и след фокус-мокус на мястото им изниква я бизнес център, я многофункционална постройка. Всички те са необитаеми и все с неоткриваеми собственици. Които вместо да ги реставрират и поддържат, чакат да се саморазрушат и им "помагат" да рухнат. На кого му пука за култура, архитектура и паметници. Все ще се намери клошар наблизо, колко му е...





    

 

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 173

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 153

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 175

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 161

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 149

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 174

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 167

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 123

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 139

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 141

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 161

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 160

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ